Pies w domu. Jak urządzić mieszkanie pod kątem czworonoga?

Pies w domu. Jak urządzić mieszkanie pod kątem czworonoga?

Dla wielu z nas pies jest pełnoprawnym domownikiem, dlatego już na etapie projektowania wnętrz naszego mieszkania warto wziąć pod uwagę potrzeby naszego pupila. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych zniszczeń i stworzymy przestrzeń, której sprzątanie nie będzie nas przyprawiać o zawrót głowy.

O czym zatem należy pamiętać, urządzając mieszkanie pod kątem naszego czworonoga?

  1. Podłoga. Zamiast kłopotliwych w sprzątaniu dywanów warto rozważyć położenie wykładziny z krótkim włosiem, którą można bez problemu odkurzyć i wyczyścić. Jeśli jednak chcielibyśmy mieć podłogę drewnianą, dobrym rozwiązaniem będzie wybór tej o powierzchni szczotkowanej wykończonej olejem. Alternatywą będzie lakier o bardzo dużej twardości i trwałości. Każdy inny może łatwo zostać zarysowany przez pazury naszego pupila.
  2. Zawsze czyste ściany. Kolejnym istotnym aspektem jest wykończenie ścian. W miejscach przy legowisku psa i w korytarzu warto zastosować farbę zmywalną i odporną na szorowanie.
  3. Tapicerka do zadań specjalnych. Podczas wyboru kanapy czy foteli warto pamiętać o tym, aby przy ich wyborze kierować się tym, czy obicie można zdjąć i wyprać w pralce. Innym sprawdzonym rozwiązaniem może być też przykrywanie sofy czy łóżka narzutą.
  4. Legowisko. Przy planowaniu przestrzeni w naszym mieszkaniu należy również uwzględnić miejsce na legowisko dla psa. Najkorzystniejszy będzie np. róg pokoju, skąd nasz pupil będzie mógł bacznie obserwować otoczenie i nie będzie przeszkadzał pozostałym domownikom.
  5. Mieć wszędzie dostęp? Jeśli nie chcemy, by nasz zwierzak miał dostęp do któregoś z pomieszczeń, powinniśmy zamontować w nim solidne drzwi, najlepiej bez przeszklenia. Jeśli zastosujemy w nich okrągłą klamkę, możemy być pewni, że pies nie poradzi sobie z taką przeszkodą.
  6. W trosce o bezpieczeństwo. Psia ciekawość może skutkować nie tylko zniszczeniami przedmiotów, ale przede wszystkim może być niebezpieczna dla samego czworonoga. Dlatego w mieszkaniu warto zadbać o odpowiednie ukrycie kabli oraz o to, aby szafki z chemikaliami czy lekami znajdowały się poza jego zasięgiem.
  7. Miejsce na psie akcesoria. Warto również pamiętać o tym, aby zabawki, gryzaki szczotki czy przysmaki naszego czworonoga umieścić w jednym miejscu. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład szafka przy drzwiach wejściowych, dzięki temu wszystkie niezbędne akcesoria będziemy mieć zawsze pod ręką.

Opublikowano:
19.10.2017