Wybór mieszkania dla rodziny: Kiedy warto zainwestować w mieszkanie dwupoziomowe?

Wielu mieszkańców dużych miast wprost marzy o dodatkowej przestrzeni, ale z różnych powodów nie może przeprowadzić się do domu jednorodzinnego lub segmentu na przedmieściach. Podobny problem pojawia się w momencie, gdy stajemy przed wyborem mieszkania dla powiększającej się rodziny. Dotychczasowa liczba pokoi i dostępna przestrzeń okazują się niewystarczające, a dorastające dzieci coraz bardziej potrzebują własnej prywatności. Dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu może być uzyskana poprzez zakup nieruchomości o większym metrażu. Przy wyborze mieszkania dla rodziny warto zwrócić uwagę na metraż, liczbę pokoi oraz lokalizację, aby zapewnić komfort i funkcjonalność. Wśród takich apartamentów można znaleźć między innymi mieszkanie dwupoziomowe.

nowe mieszkania w Warszawie

Na czym polegają jego zalety związane z potrzebami domowników? W jakich sytuacjach warto zainwestować w mieszkanie dwupoziomowe? Sprawdź i zdecyduj, czy taki lokal spełni Twoje oczekiwania!

Apartament dwupoziomowy - komfortowa przestrzeń idealna dla rodziny

To właśnie względy rodzinne najczęściej sprawiają, że przyszli nabywcy odwiedzają dewelopera lub biuro nieruchomości, aby wybrać mieszkanie o zdecydowanie większej powierzchni. Zazwyczaj konieczne jest przynajmniej jedno dodatkowe pomieszczenie, które stanie się pokojem dziecięcym, gdy maluch zacznie potrzebować własnej przestrzeni.

Potrzeby rodziny zmieniają się, gdy dzieci dorastają i pragną posiadać oddzielne pokoje lub gdy rodzina ma się wkrótce powiększyć. Jeśli szczególnie cenisz duże otwarte przestrzenie, przestronny apartament jednopoziomowy pozostaje optymalnym wyborem. Do rozważenia jest też opcja domu jednorodzinnego lub segmentu, ale to zazwyczaj wiąże się z koniecznością przeprowadzki na przedmieścia, a koszty związane z utrzymaniem domu bywają zniechęcające. Mieszkanie dwupoziomowe jawi się wówczas jako interesująca alternatywa. Dodatkowo, odpowiednia aranżacja wnętrz, takie jak użycie jasnych kolorów i dużych luster, optycznie powiększą przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku większych mieszkań.

Wybór mieszkania dla rodziny – zalety dwóch poziomów:

  • Więcej prywatności – piętra w mieszkaniu dwupoziomowym są częściowo odrębnymi bytami, więc dziecięce głośne zabawy mniej przeszkadzają rodzicom, zaś nastolatkowie zyskują więcej prywatności, co nie jest możliwe do osiągnięcia w jednopoziomowym apartamencie, a tym bardziej w małych mieszkaniach. 
  • Wyraźny podział na strefy wspólne i przestrzeń osobistą – mieszkanie dwupoziomowe można też zaaranżować w myśl zupełnie innej idei. Gdy na jednej kondygnacji znajduje się przestronny salon, kuchnia i jadalnia, będzie ona zaliczona do wspólnej przestrzeni domowników, podczas gdy drugi poziom składać się będzie indywidualnych pokoi każdego mieszkańca. 
  • Szersze pole manewru w aranżacji – poziom mieszkania przeznaczony dla dzieci lub nastolatków można urządzić w zupełnie innym stylu niż salon i całe pierwsze piętro. Przykładowo, gdy rodzice preferują jasne kolory, nie przeszkadza to w aranżacji kondygnacji przeznaczonej dla potomstwa w żywych barwach.
  • Komfortowe wizyty gości – gdy na jednym poziomie mieszkania część domowników przyjmuje swoich gości, zupełnie nie przeszkadza to pozostałym mieszkańcom. Najmłodsi mogą w spokoju odrabiać lekcje, zajmować się swoim hobby lub odpoczywać, nie przejmując się wizytą. 

Trudno urządzić małe mieszkanie, by swobodnie pielęgnować hobby – zainwestuj w dwa poziomy

Nie wszystkie argumenty przemawiające za mieszkaniem dwupoziomowym odwołują się do potrzeb rodziny. Równie dobrze przestrzeń w mieszkaniu stanowiąca odrębną kondygnację może bardzo się przydać bezdzietnym parom, a nawet singlom. Klasycznym tego przykładem jest realizacja pasji, która wymaga wyodrębnienia w lokalu specjalnej przestronnej strefy. W małym mieszkaniu organizacja przestrzeni może być wyzwaniem, dlatego warto rozważyć zakup mieszkania dwupoziomowego, które oferuje więcej możliwości aranżacyjnych. Oto kilka przykładów!

Domowa siłownia lub strefa ćwiczeń 

Mieszkanie dwupoziomowe szczególnie doceniają osoby aktywne fizycznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet całą kondygnację przeznaczyć na przestrzeń treningową. Jeśli jesteś entuzjastą siłowni, z pewnością zmieścisz tam wszystkie niezbędne sprzęty. Z drugiej strony dodatkowy poziom mieszkania akustycznie odseparowany od reszty lokalu sprzyja aktywnościom wymagającym spokoju, takim jak joga czy medytacja. 

Strefa muzyki i tańca 

Kupując mieszkanie dwupoziomowe w stanie deweloperskim możesz w pełni zaaranżować je do swoich potrzeb, w tym przypadku hobby. To znakomite rozwiązanie dla entuzjastów muzyki i tańca. Jeśli bardzo o tym marzysz, na dodatkowym piętrze powstać może małe studio muzyczne albo pomieszczenie, w którym udzielasz lekcji gdy na instrumentach. Jeśli dodatkowe piętro stanowi otwartą przestrzeń, będzie ona znakomitym miejscem do zajęć tanecznych, a wspólne treningi ze znajomymi nie powinny przeszkadzać pozostałym domownikom. 

Domowa biblioteka 

Naukowcy, miłośnicy literatury i wszyscy bibliofile mają nie lada wyzwanie, jeśli chcą przechowywać swoje zbiory w małych mieszkaniach. Ciągnące się do sufitu regały i sprytne schowki po pewnym czasie przestają zdawać egzamin. Jeśli w Twoim obecnym lokum książki zajmują już każdy wolny metr kwadratowy, pomyśl o mieszkaniu dwupoziomowym, by stworzyć w nim przestronną domową bibliotekę, służącą nie tylko do przechowywania książek, ale także spokojnej lektury w komfortowych warunkach. 

To zaledwie trzy wybrane inspiracje dotyczące wykorzystania dodatkowej kondygnacji w mieszkaniu do pielęgnacji swojej pasji. Tym rozwiązaniem zachwyceni powinni być także kolekcjonerzy, artyści, miłośnicy fotografii, majsterkowania czy modelarstwa.

Mieszkanie dwupoziomowe idealne do przyjmowania gości

Lubisz gdy regularnie odwiedzają Cię goście przybywający na weekend lub nawet więcej dni? W małych mieszkaniach pojawiają się wówczas problemy logistyczne, nawet jeśli uda się w nich wyodrębnić pokój gościnny. Mieszkanie dwupoziomowe zupełnie zmienia ten stan rzeczy, ponieważ jedną kondygnację można przynajmniej częściowo zaaranżować jako strefę dla odwiedzających Cię członków rodziny i przyjaciół, a wówczas zwiększy się poziom komfortu wynikający nie tylko z przestrzeni, ale także prywatności. 

Większa przestrzeń w mieszkaniu i możliwość aranżacji wnętrz do potrzeb zawodowych

Dziś można już potwierdzić, że home office nie było chwilowym trendem na rynku pracy, a dla wielu z nas w zasadzie jest codziennością. Jedną z głównych zasad wygodnej pracy zdalnej jest stworzenie w domu spokojnej strefy, przeznaczonej wyłącznie do tego celu. W jednopoziomowym mieszkaniu możliwości zaaranżowania naprawdę wygodnego miejsca pracy są dość ograniczone, choćby ze względu na hałas. Dodatkowa kondygnacja okazuje się w takim przypadku strzałem w dziesiątkę!

Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni dla relaksu i rozrywki

Satysfakcjonująca praca to tylko jeden z elementów szczęśliwego życia. Drugi stanowią wszelkie przyjemności w gronie rodziny i znajomych, czyli relaks i rozrywka. Mieszkanie dwupoziomowe zdecydowanie temu sprzyja, ponieważ dodatkowa kondygnacja może stać się strefą wypoczynku. 

To idealne miejsce na konsolę do gier, wygodne sofy, stół bilardowy, strefę gier planszowych, tańca, a niektórzy rodzice są w stanie stworzyć nawet domowy plac zabaw dla swoich pociech. Zaaranżuj tę przestrzeń do Twoich potrzeb i marzeń Twoich bliskich!

Alternatywa dla domu jednorodzinnego blisko centrum miasta

Mieszkanie dwupoziomowe bywa swego rodzaju kompromisem pomiędzy standardowym lokalem a domem jednorodzinnym. Osoby, które dorastały w mniejszych miejscowościach lub na przedmieściach są przyzwyczajone do organizacji przestrzeni na więcej niż jednym piętrze, a także do swobody i prywatności. Niektórym trudno odnaleźć się w małych mieszkaniach, ale nieruchomość dwupoziomowa jest dla nich znacznie bardziej przyjazna!

Mieszkanie dwupoziomowe, czyli wygodny wybór dla seniora

W gronie takich osób znajdują się między innymi niektórzy seniorzy. W jesieni życia zdarza się, że kondycja i zdrowie nie pozwalają już na regularne zajmowanie się ogrodem, odśnieżanie chodnika zimą czy dbanie o przestrzeń wokół domu. Duże miasto oferuje zaś wygodę, bliskość placówek medycznych, a także mniejszy dystans geograficzny do dzieci i wnucząt, które już wcześniej kupiły nowe mieszkania w Warszawie lub innej polskiej aglomeracji. W razie potrzeby druga kondygnacja mieszkania możesz w przyszłości być przeznaczona dla opiekuna osoby starszej. 

Czas na krótkie podsumowanie. Wybór mieszkania dwupoziomowego bywa naprawdę ciekawą alternatywą wśród lokali o większej powierzchni. Pozwala domownikom uzyskać więcej prywatności i oferuje dodatkowe funkcjonalności, na przykład możliwość realizacji hobby lub komfortowej pracy w trybie home office. To również atrakcyjne rozwiązanie dla osób towarzyskich i rodzinnych, regularnie przyjmujących gości.

Praktyczne wskazówki dla mieszkań dwupoziomowych

Mieszkania dwupoziomowe to idealne rozwiązanie dla rodzin, które potrzebują dodatkowej przestrzeni. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto rozważyć aranżację wnętrz, która pozwoli na stworzenie otwartych przestrzeni. W małych mieszkaniach dwupoziomowych ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co można osiągnąć poprzez kilka prostych kroków.

Go up Phone

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

    Administratorem danych jest RONSON Development Management sp. z o.o. Dane przetwarzane są w celach marketingowych, zgodnie z treścią udzielonej zgody. Masz prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonaliśmy na jej podstawie do chwili jej wycofania – zgodę możesz cofnąć za pośrednictwem formularza. Masz również prawo dostępu do danych, ich sprostowania oraz usunięcia, jak również złożenia skargi do PUODO. Więcej informacji tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”