Wyzwania związane z finansowaniem zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym

Zdecydowana większość Polaków marząca o własnym mieszkaniu musi szukać finansowania w postaci kredytu. Obecnie sytuacja na rynku finansowym nie jest wesoła ze względu na wysoką stopę referencyjną. Nie oznacza to jednak, że zdobycie atrakcyjnego finansowania nie jest możliwe – wsparcie w tej kwestii można uzyskać od dewelopera. Na tym nie kończą się jednak wyzwania finansowe związane z inwestycją.

Jak na rynku pierwotnym kształtuje się podatek od zakupu nowego mieszkania? Ile wynosi koszt notariusza przy zakupie nowego mieszkania? Z jakimi dodatkowymi wydatkami muszą liczyć się kupujący? Wyjaśniamy!

Trudna sytuacja dla kredytobiorców

Trzeba przyznać, że dostęp do kredytów jest obecnie bardziej utrudniony, niż choćby przed rokiem, ze względu na wysoką stopę referencyjną wyznaczoną przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. Od niej zaś uzależniony jest WIBOR, który z kolei bezpośrednio wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Z tego względu uzyskanie finansowania jest bardziej skomplikowane.

Przed wizytą w banku warto zapoznać się ze swoim profilem kredytowym w BIK, a w razie potrzeby go poprawić. Dobrym pomysłem jest rezygnacja ze zbędnych obciążeń finansowych, takich jak karty kredytowe czy limity odnawialne. Osoby obawiające się, że nie uzyskają finansowania, mogą z wyprzedzeniem zadbać o dodatkowe źródło dochodu lub postarać się o przedłużenie umowy o pracę, jeśli nie jest ona aktualnie podpisana na czas nieokreślony.

Wsparcie ze strony dewelopera w uzyskaniu finansowania

Pomocy w uzyskaniu kredytu można szukać u dewelopera. W Ronson chętnie udzielamy takiego wsparcia naszym klientom w miastach, w których prowadzimy inwestycje. Zapraszamy na bezpłatne spotkania z ekspertami finansowymi, którzy dla naszych potencjalnych klientów mogą przeanalizować oferty dostępne w aż 25 bankach.

Spotkanie z doradcą odbywa się w dowolnym miejscu i w dowolnej formie, również zdalnie. Pomagamy w wypełnianiu wniosków kredytowych i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Oprócz tego, w razie niepowodzenia, gwarantujemy 100% zwrotu opłaty rezerwacyjnej.

Wykończenie mieszkania pod klucz – potencjalna oszczędność

Nowe mieszkania w Warszawie nie należą do najtańszych, a do wydatków należy jeszcze doliczyć koszt notariusza przy zakupie nowego mieszkania. Gdzie w takim razie szukać oszczędności? Opłacalnym rozwiązaniem bywa wykończenie nieruchomości pod klucz.

W ten sposób nabywca oszczędza mnóstwo czasu, bo nie musi samodzielnie kompletować ekipy remontowej. Nie trzeba martwić się o przestoje, ponieważ wykończenie leży po stronie dewelopera i rozpoczyna się w momencie zakończenia prac budowlanych. Do dyspozycji kupujących są atrakcyjne pakiety wykończeniowe dostępne w zróżnicowanych cenach. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest niższy podatek VAT na materiały budowlane, wynoszący zaledwie 8%. Warto zaznaczyć, że każda aranżacja wykonywana przez doświadczoną pracownię architektoniczną podlega pełnej personalizacji na życzenie klienta.

Podatek od zakupu nowego mieszkania – VAT wliczony w cenę

Jak wygląda podatek od zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym? Kupujący w praktyce nie muszą się nim przejmować, ponieważ podatek VAT jest wliczony w cenę nieruchomości. Cena podana przez dewelopera jest więc ceną ostateczną.

Podatek od zakupu nowego mieszkania – PCC nie dotyczy rynku pierwotnego

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma wiele zalet, między innymi w postaci niższych kosztów utrzymania lokalu. Dzieje się tak ze względu na doskonałe ocieplenie budynku, nowoczesne i bardziej wydajne instalacje, a także szereg udogodnień dostępnych na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych. Należą do nich między innymi wydajne oświetlenie LED, systemy odzyskiwania deszczówki, panele fotowoltaiczne i możliwości implementacji generującego duże oszczędności w rachunkach systemu smart home.

Na tym nie kończą się zalety rynku pierwotnego. Jeśli chodzi o podatek od zakupu nowego mieszkania, nabywcy nie muszą przejmować się podatkiem od czynności cywilnoprawnych – PCC. Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym wynosi on 2% wartości lokalu.

Koszt notariusza przy zakupie nowego mieszkania

Umowa kupna sprzedaży nieruchomości ma charakter notarialny, ponieważ najlepiej zabezpiecza to obie strony. Ile wynosi koszt notariusza przy zakupie nowego mieszkania na rynku pierwotnym? Wysokość opłaty jest uzależniona od wartości mieszkania i kształtuje się w następujący sposób, w poszczególnych przedziałach cenowych:

  • cena mieszkania do 3000 zł – 100 zł;
  • cena mieszkania do 10 000 zł – 100 zł plus 3% od nadwyżki;
  • cena mieszkania do 30 000 zł – 310 zł plus 2% od nadwyżki;
  • cena mieszkania do 60 000 zł – 710 zł plus 1% od nadwyżki;
  • cena mieszkania do 1 000 000 zł – 1010 zł plus 0,4% od nadwyżki;
  • cena mieszkania do 2 000 000 zł – 4770 zł plus 0,2% od nadwyżki;
  • cena mieszkania powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł plus 0,25% od nadwyżki, jednak maksymalnie 10 000 zł.

Uzyskanie kredytu i zapłata za zakup mieszkania nie jest jedynym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się kupujący nieruchomości na rynku pierwotnym. Warto mieć świadomość pozostałych opłat i dostępnych rozwiązań, aby lepiej zaplanować inwestycję!

Opublikowano:
13.02.2023