Wspólny pokój dla rodzeństwa – o czym pamiętać?

Ograniczony metraż lub liczba pomieszczeń każą właścicielom mieszkań pójść na kompromisy, zwłaszcza gdy chodzi o rodzinę z dziećmi. W przypadku młodszych pociech powszechne rozwiązanie stanowi wspólny pokój dla rodzeństwa. Inspiracje, na które można natknąć się choćby w katalogach sklepów meblowych lub na internetowych portalach o tematyce aranżacji wnętrz to źródło naprawdę kreatywnych i funkcjonalnych pomysłów. Dziś postaramy się w jednym miejscu zebrać te najciekawsze, które pomogą przygotować doskonały projekt pokoju dla rodzeństwa uwzględniając przy tym różnice wieku i płci.

wspólny pokój dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa z podziałem na strefy

Nowe mieszkania w Szczecinie i innych polskich miastach oddawane do użytku z myślą o rodzinach bywają dobrze przygotowane do ich potrzeb. Wystarczy średniej wielkości pomieszczenie, aby przygotować pomysłowy projekt pokoju dla rodzeństwa, w którym maluchy bądź nastolatkowie mimo wspólnej przestrzeni odnajdą również wystarczający poziom prywatności.

Urządzając pokój dla rodzeństwa warto kierować się zasadą podziału pomieszczenia na strefy. Podstawowy dotyczy strefy wspólnej i stref prywatnych. Gdy powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, każdy z lokatorów pokoju powinien posiadać swój własny kącik z łóżkiem, funkcjonalnym i dobrze wyposażonym, bogatym w szuflady biurkiem oraz szafą na ubrania i szafką na prywatne przedmioty.

Rodzeństwo niezależnie od wieku zazwyczaj uwielbia spędzać czas wspólnie, jednak naturalnie zdarzają się również konflikty. To ważne, by każde z dzieci odnalazło w pokoju swój spokojny azyl. Granice pomiędzy strefami można zaakcentować przy pomocy odmiennego koloru ścian, a także dekoracji takich jak plakaty, fototapety czy ozdoby zgodne z zainteresowaniami podopiecznych.

Urządzenie strefy wspólnej nie stanowi trudnego wyzwania, gdy różnica wieku jest niewielka. Zależnie od dostępnej powierzchni znajduje się tam miejsce na zabawki, niewielki stolik pozwalający na przyjmowanie gości, telewizor z konsolą do gier czy szerokie i głębokie pufy stanowiące strefę relaksu. Gdy urządzamy pokój dla rodzeństwa, inspiracje można potraktować jako wskazówki, jednak w cały proces należy zaangażować dzieci, bo złagodzi to potencjalne konflikty i sprawi, że współdzielenie pokoju stanie się przyjemniejsze.

Pokój dla rodzeństwa – inspiracje z myślą o różnicy wieku i płci

Projekt pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku, albo różnej płci jest nieco bardziej wymagającym przedsięwzięciem. Większy nacisk trzeba przy jego urządzeniu położyć na prywatność. Chłopców od dziewczynek, a także nastolatków od dzieci różnią zainteresowania, podobnie jak gust. Gdy powierzchnia pomieszczenia jest wystarczająca, warto pomyśleć o wyraźnym odgrodzeniu stref prywatnych, na przykład w postaci designerskich zasłon. Są one stosunkowo łatwe w montażu, a jednocześnie izolują od siebie nawzajem współlokatorów jedynie tymczasowo. Rola takiej fizycznej bariery jest nie do przecenienia zwłaszcza w okresie dojrzewania dzieci.

Pokój dla rodzeństwa – inspiracje przy bardzo małej powierzchni

W niektórych mieszkaniach projekt pokoju dla rodzeństwa bywa mocno determinowany niewielką powierzchnią pomieszczenia. W takiej sytuacji zasadnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z łóżka piętrowego, który zapewnia podopiecznym intymność podczas snu lub wieczornego wypoczynku i pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Część górna powinna być zarezerwowana dla starszego z dzieci, które łatwiej poradzi sobie z wejściem na piętro.

Ciekawą i kreatywną alternatywę dla łóżka piętrowego stanowi antresola z materacem dla jednego z dzieci oraz znajdujący się pod nią tapczan przeznaczony dla malucha. Ściany wokół łóżka (lub łóżek) stanowią przestrzeń do prywatności i wyrażania indywidualnej tożsamości oraz gustu w postaci plakatów, dekoracji, tablic korkowych, kalendarzy, a nawet niewielkich półek z ulubionymi przedmiotami. Tak zaaranżowana strefa snu pomaga wygospodarować powierzchnię przeznaczoną na dwa oddzielne kąciki do nauki, które powinny stanowić priorytet.

Strefa zabawy i rozrywki z uwzględnieniem zainteresowań

Wspólna strefa zabawy i rozrywki to ważna część, jaką posiada praktycznie każdy pokój dla rodzeństwa. Inspiracje z których warto skorzystać przy jej aranżacji zależą w dużej mierze od wieku i zainteresowań lokatorów pokoju. Rodzeństwo zazwyczaj lubi wspólne spędzanie czasu, dzieli ze sobą gry planszowe, zabawki i meble.

Oprócz tego, projektując tę część pokoju warto postawić na dość uniwersalny design i możliwie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Dzięki temu każde z dzieci będzie mogło korzystać z tej części pomieszczenia indywidualnie. Dywan, wykładzina lub komfortowy parkiet na kilka godzin staną się torem do wyścigów samochodowych lub terenem budowli z klocków Lego, by niebawem w tym samym miejscu stanął dom dla lalek bądź pracownia plastyczna młodego artysty. Wspólny pokój dla rodzeństwa nie może wykluczać rozwoju dziecięcych zainteresowań, pasji i hobby.

Funkcjonalna aranżacja wspólnego pokoju dla rodzeństwa stanowi pewne obciążenie dla budżetu, dlatego by posłużyła dzieciom przez kilka lat, należy zaaranżować je w projektowanie przestrzeni, realizować wspólne pomysły, a jednocześnie zapewnić podopiecznym wystarczający poziom prywatności!

Opublikowano:
7.01.2023