Wakacje kredytowe – czym są i kto może z nich skorzystać?

Kryzys ekonomiczny i galopująca inflacja mocno odbiły się na kondycji finansowej Polaków. Wysokie stopy procentowe znacząco powiększyły comiesięczne raty kredytów hipotecznych. Również szukanie mieszkania do kupna na kredyt stało się trudniejszą decyzją ze względu na niepewność jutra. W odpowiedzi na panujący kryzys pod koniec lipca 2022 roku rząd wprowadził tak zwane wakacje kredytowe, pozwalające na częściowe odroczenie spłaty rad kredytów hipotecznych.

wakacje kredytowe

W jaki sposób działa ten program? Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać obecnie? Jak złożyć wniosek? Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok, a jeśli tak czy dotychczasowe założenia tego programu zostaną utrzymane? Wyjaśniamy!

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe pojawiły się na mocy ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie 29 lipca 2022 roku. Wsparcie stanowiło odpowiedź na problemy, z którymi ze względu na kryzys ekonomiczny borykają się posiadacze kredytów hipotecznych.

Obrazowa nazwa dość dobrze przedstawia, na czym polega projekt. Kredytobiorcy, którzy korzystają z nowego prawa, zyskali możliwość odroczenia niektórych rad kredytów hipotecznych bez konieczności ponoszenia kosztów odsetek. W 2022 roku prawo dotyczyło trzeciego i czwartego kwartału. W każdym z nich kredytobiorca mógł odroczyć po dwie miesięczne raty.

W 2023 roku wsparcie wygląda nieco inaczej. W każdym z czterech kwartałów roku istnieje możliwość odroczenia jednej miesięcznej raty. Warto zaznaczyć, że prawo dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i części odsetkowej kredytu. Oczywiście odroczenie nie oznacza konieczności spłaty w kolejnym miesiącu. Termin całkowitej spłaty zobowiązania wydłuża się po prostu o liczbę miesięcy, w których nastąpiło odroczenie.

Z czego wynikają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to odpowiedź na zmianę sytuacji ekonomicznej, w której znaleźli się Polacy. Chodzi przede wszystkim o galopującą inflację i wynikającą z niej podwyżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP bezpośrednio wpływa na współczynnik WIBOR, a ten zaś decyduje o kosztach kredytów. Gospodarstwa domowe narażone na coraz wyższe wydatki, a jednocześnie drastyczny wzrost rat kredytu mogą dzięki temu nieco odetchnąć z ulgą.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Czy perspektywa wakacji kredytowych może wpłynąć na decyzję osób rozważających szukanie mieszkania do kupna? Niestety nie. Z tego rozwiązania skorzystać mogą jedynie kredytobiorcy, którzy podpisali umowę przed pierwszym lipca 2022 roku. W ten sposób wakacje kredytowe z założenia pomagają jedynie osobom, które nowa sytuacja ekonomiczna rzeczywiście zaskoczyła. Jakie są pozostałe kryteria ubiegania się o wakacje kredytowe, które musi spełnić beneficjent?

Wakacje kredytowe przysługują:

  • Kredytobiorcom, którzy skorzystali z finansowania przed pierwszym lipca 2022 roku.
  • Posiadaczom kredytów, w których okres kredytowania upływa co najmniej po 6 miesiącach od daty złożenia wniosku.
  • Kredytobiorcom, którzy skorzystali z finansowania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
  • Posiadaczom kredytów hipotecznych refinansujących i konsolidacyjnych.
  • Posiadaczom kredytów w złotówkach, również w przypadku, gdy pożyczka została zaciągnięta w walucie obcej, ale później przewalutowana na złotówki.

W jaki sposób złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć pisemnie, drogą mailową lub poprzez bankowość elektroniczną. Z formalnego punktu widzenia dwie ostatnie metody działają jedynie, gdy bank oferuje taką możliwość, jednak w praktyce nie ma z tym kłopotu. Decyzja kredytobiorcy jest dla banku wiążąca, a wakacje kredytowe rozpoczynają się z chwilą doręczenia wniosku.

Następnie w ciągu 21 dni kredytodawca powinien przesłać kredytobiorcy potwierdzenie otrzymania wniosku wraz z informacją dotyczącą wysokości opłat z tytułu ubezpieczenia kredytu. Innymi słowy, jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie wspomniane warunki, nie musi obawiać się o negatywną decyzję banku.

Szukanie mieszkania do kupna, a wakacje kredytowe. Czy program zostanie przedłużony do 2024 roku?

Wiele wskazuje na to, że wakacje kredytowe będą funkcjonować również w 2024 roku. Aktualnie rząd nie przedstawił jeszcze szczegółów dotyczących projektu. Eksperci przewidują, że grono potencjalnych beneficjentów ulegnie uszczupleniu, a bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem jest kryterium dochodowe.

Niestety osoby decydujące się na szukanie mieszkania do kupna nie skorzystają na tym programie. Z drugiej strony od kilku miesięcy do dyspozycji młodych Polaków jest program bezpieczny kredyt 2%. Warto pamiętać, że nowe mieszkania we Wrocławiu i innych polskich miastach nie muszą być bardzo drogie, czego dobrym dowodem jest inwestycja Viva Jagodno prowadzona przez Ronson Development. Mieszkańcy tej dzielnicy mogą liczyć na bliskość terenów rekreacyjnych, dobrą komunikację z centrum miasta oraz całą niezbędną infrastrukturę dla singli lub rodzin z dziećmi. W dobie rosnących cen mieszkań warto wybierać okazyjne, atrakcyjne cenowo oferty z rynku pierwotnego!

Opublikowano:
4.09.2023