Urządzanie mieszkania – czy warto korzystać z usług architekta?

Urządzanie mieszkania wiąże się z niemal równie poważnymi decyzjami jak jego zakup. Mnogość stylów aranżacyjnych, funkcjonalnych rozwiązań, a nawet mebli i dekoracji dostępnych na rynku potrafi przyprawić właściciela lokalu o prawdziwy zawrót głowy. Pasjonaci aranżacji zazwyczaj preferują samodzielne zaprojektowanie wykończenia mieszkania, a następnie jego wykonanie własnymi siłami lub z pomocą ekipy remontowej. Kiedy jednak inwestorowi brakuje czasu i weny, by wziąć sprawy w swoje ręce, z pomocą przychodzi architekt wnętrz, który nie tylko aranżuje przestrzeń, ale pilnuje także dokładnego wykonania projektu. Czy warto korzystać z usług architekta wnętrz?

Samodzielne urządzanie mieszkania– zalety i wady

Szukając nowego mieszkania w Warszawie, wśród wielu ofert deweloperów, prędzej czy później, każdy znajdzie lokal idealnie spełniający jego potrzeby pod względem lokalizacji, układu, metrażu i funkcjonalności. Jednak to zaledwie pierwszy etap realizacji marzenia o własnym mieszkaniu lub posiadaniu lokalu pod inwestycję. Zadania dewelopera kończą się zazwyczaj na wykonaniu podstawowych prac wykończeniowych, natomiast dalsza aranżacja przestrzeni należy do klienta, który zdecydował się na odbiór mieszkania w stanie deweloperskim.

Czy urządzanie mieszkania samodzielnie, od A do Z, to dobry pomysł? Wiele w tej kwestii zależy od wolnego czasu, jakim dysponuje przyszły właściciel. Samodzielne urządzanie bywa źródłem ogromnej satysfakcji. Proces rozpoczyna się od przeglądania katalogów i poszukiwania ciekawych inspiracji, na podstawie których w głowie kiełkuje pomysł dotyczący aranżacji przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach. Teoretycznie urządzanie mieszkania samodzielnie może stanowić źródło oszczędności, bo wynagrodzenie architekta wnętrz stanowi dodatkowy koszt.

Z drugiej strony, oszczędność bywa tylko pozorna, bo nie od dziś wiadomo, że pieniądze należy przeliczać na czas. Zaangażowanie się w urządzanie mieszkania sprawia, że często cierpią na tym obowiązki zawodowe. Warto pamiętać, że praca architekta wnętrz, polegająca na aranżacji przestrzeni, nie dotyczy wyłącznie kwestii estetycznych. Aby wykonać funkcjonalny projekt, należy znać się na właściwościach poszczególnych materiałów. Wiedzieć, jaka podłoga będzie wystarczająco trwała, jak wprowadzić do pomieszczeń nastrojowe i funkcjonalne światło o odpowiedniej temperaturze barwowej, a nawet jak zaprojektować przestronną garderobę. A to jedynie wybrane przykłady!

Korzyści wynikające ze współpracy z architektem wnętrz

Współpraca z architektem wnętrz ma wiele wymiernych korzyści. Warto pamiętać, że decydując się na to rozwiązanie, klient nie pozostawia architektowi wolnej ręki i to do niego zależą wszystkie kluczowe decyzje. Dobry architekt wnętrz jest przede wszystkim doradcą, który przedstawia swojemu klientowi propozycje dopasowane do oczekiwań i uwzględnia wszystkie jego uwagi. Dlaczego warto podjąć taką współpracę?

Ogromna wygoda i oszczędność czasu

Zatrudnienie architekta wnętrz oznacza, z punktu widzenia klienta, ogromną wygodę. Poszukiwanie inspiracji, wykonywanie pomiarów, planowanie zakupów, a następnie poszukiwanie wykonawców są naprawdę czasochłonne i potrafią już na początku zniechęcić inwestora do samodzielnego urządzania mieszkania. Przy współpracy z architektem wnętrz te wszystkie etapy przebiegają niezwykle szybko. Urządzanie mieszkania z pomocą eksperta jest szczególnie korzystne w przypadku lokali pod inwestycję, które zostaną po prostu zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi trendami i szybko znajdą najemców.

Jasny kosztorys

Wynajęcie architekta wnętrz nie musi oznaczać wyższych kosztów, a może prowadzić do oszczędności. Obok samego projektu, efektem pracy architekta jest również jasny kosztorys. Dzięki temu klient zyskuje gwarancję, że budżet przeznaczony na wykończenie nie wymknie się spod kontroli. Kto choć raz remontował lub wykańczał mieszkanie samodzielnie doskonale wie, jak wiele niespodziewanych, bo nie uwzględnionych wcześniej, kosztów pojawia się po drodze.

Doświadczenie

W urządzaniu mieszkania niebagatelne znaczenie ma doświadczenie architekta wnętrz, który wcześniej pracował przy dziesiątkach, a nawet setkach podobnych projektów. Ma on rozeznanie w modnych stylach aranżacyjnych, wie, jakie materiały wybrać do realizacji projektu, a także jakie rozwiązania funkcjonalne zadowolą domowników – singla, parę lub rodzinę z dziećmi.

Indywidualne podejście

Chociaż indywidualne podejście brzmi jak slogan reklamowy, w przypadku aranżacji wnętrz ma naprawdę wiele wspólnego z prawdą. Architekt wnętrz urządza mieszkanie nie na podstawie własnych koncepcji, a raczej pełni funkcję doradczą, realizując wizję klienta.

Architekt wnętrz i deweloper, czyli zgrany duet

W Ronson doskonale wiemy, jak wielu nabywców mieszkań docenia współpracę z architektem wnętrz. Dlatego prócz lokali w stanie deweloperskim oferujemy także urządzanie mieszkania pod klucz. W tym celu współpracujemy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, co sprawia, że nasze wnętrza podążają za modnymi trendami, a nawet je wyznaczają.

Do dyspozycji naszych klientów są pakiety zróżnicowane pod względem stylistycznym, jak również budżetowym. W grę wchodzi oczywiście dostosowanie projektu do potrzeb klienta. Wykończenie mieszkania pod klucz ma wiele dodatkowych zalet. Nasi klienci oszczędzają na stawce VAT 8% i mogą być pewni, że prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone zgodnie z terminem, bez ryzyka, że wynajęta ekipa remontowa nie wywiąże się z zadania.

Opublikowano:
2.11.2022