Trendy w nowych inwestycjach mieszkaniowych na rynku pierwotnym

Trendy mieszkaniowe, podobnie jak odzieżowe czy motoryzacyjne, zmieniają się na przestrzeni lat. Różnica polega na tym, że w ich przypadku w mniejszym stopniu chodzi o modę, a raczej funkcjonalne rozwiązania, z których korzystają mieszkańcy nowoczesnych osiedli. Nowe inwestycje mieszkaniowe prowadzone w Szczecinie i innych polskich miastach z pewnością mocno różnią się od tych, które powstały na przełomie wieków, a nawet przed dekadą. Jakie nowe trendy mieszkaniowe szczególnie da się zauważyć w ostatnich latach? Oto kilka przykładów!

Wygodna komunikacja wciąż priorytetem

Chociaż nowe mieszkania w Szczecinie i pozostałych polskich aglomeracjach powstają w różnorodnych lokalizacjach, zdecydowaną większość z nich łączy jedno – osiedla są dobrze skomunikowane z centrum miasta. Pod tym względem trendy mieszkaniowe się nie zmieniają. Nabywcy mieszkań to w większości dynamiczni single, pary, a także rodziny z dziećmi. Każda z tych grup wyróżnia się dużym poziomem mobilności w obrębie miejskiej przestrzeni. Czas jest dziś towarem deficytowym, dlatego nikt nie chce tracić go zbyt wiele na codzienne dojazdy do pracy czy na uczelnię.

Samowystarczalność osiedla

Nowe inwestycje mieszkaniowe znacznie różnią się od tych, który powstawały choćby na przełomie wieków. Jedną z oznak jest widoczne obecnie dążenie projektantów do jak największej samowystarczalności osiedla. Chodzi przede wszystkim o infrastrukturę znajdującą się w bliskim zasięgu. Na osiedlach można znaleźć coraz więcej lokali usługowych, wśród których nie dominują wyłącznie sklepy, ale również szkoły językowe, salony masażu, salony kosmetyczne i fryzjerskie czy kluby fitness. Coraz częściej na terenie większych osiedli znaleźć można także przedszkola i żłobki. Trendy mieszkaniowe wskazują na to, że dzięki obecności takiej infrastruktury mieszkańcy mogą również zaoszczędzić całkiem sporo czasu.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Kolejną charakterystyką nowych inwestycji mieszkaniowych jest partnerstwo publiczno-prywatne. Deweloperom zależy na tym, aby przyciągnąć potencjalnych nabywców mieszkań obiektami znajdującymi się w okolicy. Jest to zbieżne z wizją samorządów z założenia dbających o potrzeby lokalnej społeczności. Dlatego bardzo często na terenie lub w okolicach osiedla powstają dodatkowe inwestycje, takie jak wspomniane przedszkola lub żłobki, pętle autobusowe, wygodne drogi dojazdowe, a nawet stacje kolejowe. Klasyczna sytuacja win-win.

Slow life

Szczególnie w ostatnich latach da się zauważyć, że jednym z najważniejszych współczesnych trendów mieszkaniowych stało się podejście slow Life. Nabywcy mieszkań dbają o to, aby w obrębie osiedla znaleźć przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Dawniej można było liczyć głównie na place zabaw, trawniki, ścieżki komunikacyjne i ławki. Dziś osiedlowa infrastruktura służąca relaksowi jest bardziej rozbudowana. Składają się na nią mogą między innymi:

 • zielone dachy ze strefą relaksu,
 • oczka wodne,
 • altany ogrodowe,
 • nieduże obiekty sportowe,
 • ogródki przy mieszkaniach.

Ekologia i oszczędności – pożądane trendy mieszkaniowe

Nowe inwestycje mieszkaniowe w ostatnich latach powstają z uwzględnianiem troski o środowisko. Zarówno mieszkańcy, jak i deweloperzy dostrzegli, że ekologia bardzo często idzie w parze z oszczędnościami. Jakie ekologiczne trendy pojawiają się we współczesnych inwestycjach mieszkaniowych? Oto kilka przykładów:

 • Fotowoltaika – przyczynia się do niższych rachunków za energię elektryczną.
 • Wiaty rowerowe – zachęcają mieszkańców do tej zdrowej, a często bardziej mobilnej formy transportu po mieście.
 • Infrastruktura dla samochodów elektrycznych – możliwość ich wygodnego ładowania na terenie osiedla to duży atut. Warto zaznaczyć, że pojazdy elektryczne najpewniej staną się codziennością szybciej niż mogłoby się wydawać.
 • Systemy odzyskiwania deszczówki – dzięki nim mieszkańcy płacą niższe rachunki za wodę.
 • Domki dla owadów i łąki kwietne – zmniejszają ingerencję człowieka w lokalny ekosystem.
 • Więcej drzew – poprawiają jakość powietrza w przestrzeni miejskiej, a także upiększają okolicę, dodatkowo stanowiąc źródło cienia.
 • Paczkomaty – są tańszą i bardziej ekologiczną formą dostaw kurierskich niż system door to door.

Trendy mieszkaniowe w postaci smart home

Nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane przez deweloperów uwzględniają wykończenie lokali w taki sposób, aby jak najłatwiej dało się w nich zamontować rozwiązania z zakresu inteligentnych domów. Po pierwsze przyczyniają się one do wyższego komfortu domowników. Poza tym inteligentne i zautomatyzowane zarządzanie oświetleniem, domowym ogrzewaniem i zużyciem wody przyczynia się do niższych kosztów utrzymania lokalu, co naturalnie żadnemu właścicielowi nie jest obojętne.

Lokale uwzględniające najnowsze trendy i rozwiązania mieszkaniowe pozwalają w przyszłości lokatorom zamontować odpowiednie urządzenia bez konieczności rozkuwania ścian i prowadzenia okablowania.

Nowe inwestycje mieszkaniowe wykańczane pod klucz

Dość zauważalnym trendem wśród nowych inwestycji mieszkaniowych jest wybór przez nabywców wykończenia pod klucz. W ten sposób można powierzyć aranżację mieszkania profesjonalistom, jednocześnie oszczędzając na kosztach materiałów budowlanych. Nabywca lokalu na każdym etapie projektu i jego realizacji ma decydujący wpływ na aranżację. Choć wydawałoby się, że na taką możliwość najczęściej decydują się inwestorzy szukający lokali pod wynajem, w praktyce jest wyraźnie inaczej. Coraz większą część zainteresowanych stanowią prywatni kupujący.

Opublikowano:
6.02.2023