Porównanie różnych metod ogrzewania mieszkań: gazowe, elektryczne, miejskie

Decydując się na zakup mieszkania w mieście, warto wziąć pod lupę nie tylko sam koszt inwestycji czy jej lokalizację, ale także inne aspekty, które będą wpływać na komfort codziennego życia. Jednym z takich elementów jest sposób, w jaki ogrzewany jest lokal mieszkalny. Rynek pierwotny w Poznaniu, Gdyni czy innych dużych miastach z pewnością będzie mieć do zaoferowania lokale mieszkalne różniące się pod względem systemów ogrzewania. Na jakie rozwiązania w tym zakresie warto zwrócić uwagę? Oto kilka praktycznych informacji, które warto poznać przed zakupem mieszkania!

ogrzewanie mieszkania

Najpopularniejsze metody ogrzewania mieszkania w bloku

Decydując się na zakup lub wynajem mieszkania w budynku wielorodzinnym należy pamiętać o tym, że każdy z lokali będzie dysponował ogrzewaniem opartym o ten sam system grzewczy. Dzieje się tak z uwagi na charakterystykę nieruchomości. Choć znaczna cześć bloków mieszkalnych wykorzystuje ogrzewanie z sieci miejskiej, nie jest to jedyna metoda pozwalająca zachować mieszkańcom komfort termiczny podczas chłodniejszych dni. W przypadku, gdy podłączenie budynku do miejskiej sieci grzewczej nie jest możliwe, alternatywnym rozwiązaniem bywa ogrzewanie elektryczne i gazowe. Co warto wiedzieć o każdej z tych trzech najczęściej spotykanych metod?

Budynek wielorodzinny ogrzewany gazem

Wykorzystanie gazu jako paliwa grzewczego cieszy się nieustannym zainteresowaniem. Jak działa taki system? Jeśli budynek połączony jest z siecią gazową, trafiający do kotła gaz jest spalany – w ten sposób ogrzewa rozprowadzaną poprzez system centralny wodę. To rozwiązanie ma wiele zalet – m.in. służy także ogrzewaniu wody użytkowanej w mieszkaniach. W przypadku, jeśli blok mieszkalny nie posiada przyłączenia do sieci gazowej, wówczas rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych kotłów oraz butli gazowych.

Planując zakup mieszkania ogrzewanego gazem, warto pamiętać, że jest to jedna ze stosunkowo tanich metod. Ekonomia spalania idzie w parze z wszechstronnością zastosowania tego rozwiązania – szczególnie podczas wykorzystania innowacyjnych systemów grzewczych, np. kotłów kondensacyjnych. Na uwadze warto mieć jednak kluczową z perspektywy zarządcy przeszkodę – przestrzeń. Tak zaaranżowana kotłownia nie może znajdować się w tym samym budynku co część mieszkalna, a to oznacza to, że nie każda nieruchomość tego typu będzie mogła zostać wyposażona w ogrzewanie gazowe.

Elektryczne ogrzewanie – przełom czy przeszkoda?

Alternatywą dla wykorzystania taniego w eksploatacji gazu ziemnego jest inny, budzący nie mniejsze zainteresowanie system grzewczy – ogrzewanie elektryczne. Czy można określić je mianem nowego standardu w dbałości o komfort termiczny mieszkań? Rynek pierwotny w Poznaniu i innych większych miastach wpisuje się w najnowsze architektoniczne trendy (także pod względem nowoczesnego podejścia do ogrzewania), wiele zależy jednak od potrzeb przyszłych mieszkańców i poziomu eksploatacji samego systemu. Choć duża dostępność i łatwość obsługi elektrycznych rozwiązań pozwalających na zapewnienie komfortowych warunków w mieszkaniu może cieszyć, warto uważnie przeanalizować własne potrzeby związane z ich użytkowaniem. Energia elektryczna jest stosunkowo „drogim” paliwem, dlatego w przypadku wielu budynków wielorodzinnych montaż elektrycznego systemu grzewczego staje się niekiedy dodatkową inwestycją. Instalacja taka może jednak sprawdzić się w przypadku mniejszych przestrzeni o wysokim poziomie izolacji termicznej czy – w wariancie podłogowym – okazać się strzałem w dziesiątkę, zarówno z uwagi na komfortowe sterowanie, wygodę obsługi, jak i ekonomiczne zarządzanie ogrzewaniem.

Rynek pierwotny w Poznaniu i innych miastach a ogrzewanie miejskie

Kolejnym rozwiązaniem, które cieszy się popularnością zarówno wśród zarządców wspólnot mieszkaniowych, jak i samych mieszkańców jest ogrzewanie z sieci miejskiej. W przypadku wyboru takiego wariantu to elektrociepłownia dostarcza ciepło do lokalu mieszkalnego. Brak konieczności posiadania własnej kotłowni i możliwość wliczenia kosztu eksploatacji do opłat czynszowych to cenione przez wielu korzyści związane z ogrzewaniem płynącym z sieci miejskiej. Warto pamiętać o tym, że choć rynek pierwotny w Poznaniu czy pozostałych miastach oferuje inwestycje tam, gdzie mają one największy potencjał i otoczone są poprzez nowoczesną i rozbudowaną infrastrukturę, ogrzewanie miejskie nie musi być dostępne w każdej z dzielnic. Niektórym nabywcom może nie odpowiadać również brak możliwości wpływu na proces ogrzewania – zazwyczaj prowadzony jest on w oparciu o sezon grzewczy, a dostawy ciepła realizowane są w określonych terminach.

Czym więc kierować się, decydując się na nowe mieszkania w Poznaniu lub innym mieście i analizując właściwości określonych systemów grzewczych? Krokiem pomocnym w podjęciu końcowej decyzji będzie uważna analiza własnych preferencji związanych zarówno z potrzebą zachowania komfortu termicznego, jak i sposobu użytkowania samego mieszkania. Będzie ona miała wpływ nie tylko na wygodę, ale także wysokość sezonowych opłat związanych z eksploatacją ogrzewania. Porównując wszystkie korzyści oraz biorąc pod lupę wady każdego z rozwiązań, z pewnością uda się dokonać wyboru, który pozwoli cieszyć się komfortowymi warunkami także podczas chłodniejszych miesięcy roku.

Opublikowano:
3.07.2023