Niespodziewane wydatki przy zakupie nieruchomości – musisz je znać

Posiadanie własnej nieruchomości to nierzadko jeden z głównych celów życiowych Polaków. Gdy na horyzoncie pojawia się już wymarzone mieszkanie nad wodą, w centrum miasta lub spokojnych przedmieściach, a cena nieruchomości nie przyprawia o ból głowy, zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o jej zakupie. Przed dokonaniem wyboru należy jednak uwzględnić, że cena mieszkania nie będzie jedynym wydatkiem, jaki czeka nabywcę. Planujesz zakup nieruchomości? Sprawdź, na jakie potencjalne dodatkowe wydatki musisz się przygotować!

Niespodziewane wydatki przy zakupie nieruchomości

Koszty notariusza

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym, to kupujący zazwyczaj ponosi koszty notariusza. Ich maksymalna wartość jest określona z góry, jednak biorąc pod uwagę wysoką cenę nieruchomości, należy uwzględnić je w kalkulacji. Taksę notarialną oblicza się na podstawie kilku progów. W tym miejscu nie warto wymieniać ich wszystkich.

Większość mieszkań sprzedawanych w Polsce mieści się cenowo w jednym z przedziałów – od 60 000 zł do 1 000 000. W tym przypadku notariusz pobierze od kupującego 1010 zł oraz 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Innymi słowy do kosztów zakupu mieszkania należy doliczyć kilka tysięcy złotych. Jeśli wartość nieruchomości przekracza 1 000 000 zł, stawka radykalnie wzrasta, ponieważ wynosi 4770 zł oraz 0,2%, od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł.

Koszty wykończenia lub remontu

W Polsce większość nabywców kupuje mieszkania w stanie deweloperskim, co oznacza, że należy liczyć się z kosztami ich wykończenia. Na rynku wtórnym lokale prezentują zróżnicowany stan – niektóre wymagają dość kosztownej aranżacji, a inne bardzo drogiego generalnego remontu. W przypadku najmniejszych mieszkań prawdopodobnie istnieje szansa na zmieszczenie się w 100 000 zł, ale wraz ze wzrostem metrażu oraz wymagań przyszłych lokatorów cena może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

W jaki sposób sprawić, aby znalezione mieszkanie nad wodą, domek na przedmieściach lub segment na nowoczesnym osiedlu nie stały się przepełnioną kosztami studnią bez dna ze względu na konieczności ich wykończenia?

Coraz bardziej atrakcyjną opcją wydaje się zakup lokalu pod klucz. W ofercie Ronson Development jako nabywca lokalu możesz liczyć na wiele zróżnicowanych wariantów aranżacji, dopasowanych do Twojego portfela. Współpracujemy z wiodącymi pracowniami architektonicznymi, a propozycje podlegają indywidualizacji pod kątem potrzeb klienta. Dodatkowym atutem wykończenia pod klucz jest oszczędność na materiałach budowlanych dzięki stawce VAT wynoszącej 8%.

Marzy Ci się mieszkanie nad wodą? Dobrze się składa! Poznaj nowe mieszkania w Szczecinie powstające w inwestycji Nowa Północ. Niska zabudowa, wszechobecna zieleń i doskonała infrastruktura dla aktywnych oraz rodzin z dziećmi idzie w parze z nowoczesnymi proekologicznymi rozwiązaniami. Lokale są dostępne również w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Z tej lokalizacji tylko kilka minut dzieli Cię od przyjemnego spaceru brzegiem Odry!

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Do niedawna podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% musiał uiszczać każdy nabywca nieruchomości z rynku wtórnego. Od 31 sierpnia 2023 roku przepisy się zmieniły i prawdopodobnie unikniesz tej przykrej konieczności. Jeżeli jednak jesteś inwestorem i kupujesz swoją szóstą nieruchomość, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem. Wówczas PCC sięgnie aż 6% wartości nieruchomości!

Koszty kredytu hipotecznego

Zdecydowana większość Polaków kupuje swoje mieszkania na kredyt. Banki nie są oczywiście instytucjami charytatywnymi, więc kredytobiorcy spłacają w polskich realiach bardzo wysokie odsetki, jednak na tym nie kończą się koszty kredytu hipotecznego. W kalkulacji należy jeszcze uwzględnić dodatkowe wydatki, takie jak:

  • koszt wyceny nieruchomości, 
  • opłaty przygotowawcze,
  • prowizja za udzielenie kredytu, 
  • koszty dokumentów (na przykład odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, wyciąg rachunku bankowego itp.), 
  • koszty ubezpieczenia kredytu,
  • dodatkowe produkty finansowe sprzedawane w pakiecie z kredytem hipotecznym.

Ubezpieczenie nieruchomości

Klimatyczne mieszkanie nad wodą, podobnie jak apartament w centrum miasta stanowią zbyt kosztowne inwestycje, by zrezygnować z ich ubezpieczenia. W przypadku zakupu nieruchomości finansowanego kredytem, taki warunek prawdopodobnie postawi zresztą Bank. Z punktu widzenia kupującego to kolejny obowiązkowy koszt, który zazwyczaj sięga kilkuset złotych rocznie, zależnie od konstrukcji pakietu ubezpieczeniowego.

Koszty przeprowadzki

Ostatni punkt wydaje się najmniej oczywisty, ale nie wolno go bagatelizować. Przeprowadzasz się do nowego lokum z drugiego końca kraju i zabierasz ze sobą meble oraz cały dobytek? Profesjonalny i bezpieczny transport może kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Planując zakup nieruchomości naprawdę warto w swojej kalkulacji uwzględnić również dodatkowe koszty! Oprócz wkładu własnego należy dysponować odpowiednio wysoką poduszką finansową, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Opublikowano:
8.09.2023