Nieruchomości jako zabezpieczenie na emeryturę: Czy to dobry pomysł?

Zbliżający się moment zakończenia kariery zawodowej bywa naznaczony przykrą niespodzianką. Okazuje się, że wysokości emerytury naliczonej przez ZUS, co oczywiste, jest o wiele niższa od osiąganych aktualnie dochodów. W dodatku do tego stopnia, że przyszły emeryt ma do wyboru kontynuowanie pracy lub obniżenie standardu życia. Dlatego o przyszłości na emeryturze warto myśleć z wyprzedzeniem i na własną rękę planować alternatywne źródła dochodu, które mają charakter pasywny.

Nieruchomości jako zabezpieczenie na emeryturę

Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie i innych polskich miastach od lat cieszą się w tym kontekście dużym powodzeniem. Po pierwsze wartość nieruchomości stale rośnie i niewiele wskazuje na zmianę tego trendu, po drugie przy dobrym zaplanowaniu inwestycji, można liczyć na dość stabilny przychód. Czy zabezpieczenie emerytury w formie inwestycji w nieruchomości to optymalny pomysł? Spróbujmy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie jako zabezpieczenie na emeryturę – zalety

Zacznijmy od niewątpliwych zalet, które wyróżniają inwestowanie w nieruchomości. Nie bez powodu jest to lokata kapitału od lat uważana za obarczoną niską stopą ryzyka.

Ochrona przed inflacją

W ostatnich latach na rynku nieruchomości zaobserwowano dość wyraźny transfer kapitału z lokat bankowych w kierunku inwestycji w nieruchomości. W końcu nowe mieszkania w Warszawie i innych polskich miastach systematycznie drożeją. W tym kontekście inwestycje mieszkaniowe w Warszawie i innych dużych miastach jawią się jako doskonałe zabezpieczenie kapitału przed inflacją. Jej dwucyfrowy wskaźnik naprawdę zachęca do inwestowania w mieszkania.

Wiele wariantów inwestowania

Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, pozostałych dużych aglomeracjach, a także miejscach atrakcyjnych turystycznie, mają z punktu widzenia przyszłych emerytów pewną ważną zaletę. Chodzi o wiele wariantów inwestowania. Lokal może zostać przeznaczony na wynajem długoterminowy. Jeśli mieszkanie zostanie dobrze dostosowane do potrzeb potencjalnych najemców, na przykład rodzin z dziećmi, można liczyć na stabilny przychód.

Osoby skłonne do podjęcia większego ryzyka mają natomiast do dyspozycji alternatywę w postaci wynajmu krótkoterminowego. Można wówczas liczyć na wyższą stopę zwrotu, jednak zawsze istnieje niepewność, że lokal przez pewną część roku będzie świecił pustkami. Trzeba jednak przyznać, że inwestycje mieszkaniowe w Warszawie są pod tym względem pewniejsze niż zlokalizowane choćby nad morzem, gdzie duże znaczenie mają sezonowe fluktuacje.

Pasywny dochód

Większość emerytów marzy o spokoju i stabilności. Dobrze przemyślane inwestycje mieszkaniowe w Warszawie i innych miastach są w stanie to zapewnić, bo jeśli lokal pozostaje zamieszkany, jego właściciel może liczyć na stały pasywny dochód.

Wracając na chwilę do różnych wariantów inwestowania, warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości – ulokowaniu kapitału w nieruchomości użytkowej. Ten segment rynku charakteryzuje się mniejszą rotacją najemców, ponieważ lokal musi być dostosowany do potrzeb konkretnego biznesu, zatem najemca jest mniej skłonny do zmian. Ponadto właściciel unika kosztów jego wykończenia.

Inwestycje w nieruchomości jako zabezpieczenie na emeryturę – potencjalne wady

W praktyce nie istnieją formy inwestowania, które nie są obarczone żadnym ryzykiem i nie mają wad. Inwestycje mieszkaniowe z myślą o emeryturze nie są pod tym względem wyjątkiem. Jakie potencjalne słabsze punkty lub czynniki ryzyka można wskazać w tym przypadku?

Dodatkowe koszty

Planując inwestycje mieszkaniowe w Warszawie lub w innym mieście, dość łatwo skupić się na potencjalnym zwrocie z inwestycji, zapominając o kosztach. Nie jest tajemnicą, że mieszkania takowe generują. Na pierwszym etapie pojawiają się koszty wykończenia lokalu. Obecnie nierzadko przekraczają one nawet 100 000 zł.

Sprawdzonym sposobem na ich redukcję jest zakup mieszkania pod klucz, co zresztą owocuje projektem, który powinien przypaść do gustu najemcom. Pozostałe koszty wiążą się między innymi z ubezpieczeniem lokalu, a także remontami. Te należy przeprowadzać przynajmniej co kilka lat, a w dłuższych odstępach czasu pojawia się konieczność bardziej kosztownych napraw.

Niż demograficzny

Panujący w Polsce niż demograficzny może być postrzegany jako kolejny czynnik ryzyka. Czy za dekadę, dwie lub trzy lokal nadal bez problemu znajdzie najemców? Z drugiej strony warto zauważyć, że Polska gospodarka nie poradzi sobie bez przyjęcia imigrantów, a przynajmniej dużego wsparcia pracowników sezonowych. Oni również potrzebują dachu nad głową. Z kolei ostatnie półtora roku na rynku najmu charakteryzuje się naprawdę imponującym wzrostem cen, z powodu którego wynajmujący mogą zacierać ręce.

Mniejsze elastyczność

Mieszkanie jest niepodzielną inwestycją, co również warto wziąć pod uwagę. Jeśli przyszły emeryt na pewnym etapie życia będzie potrzebował gotówki, sytuacja zmusi go po prostu do sprzedaży mieszkania. Oczywiście to skrajny przypadek, jednak stanowi cechę charakterystyczną inwestycji w nieruchomości.

Mimo drobnych czynników ryzyka inwestycje w nieruchomości jako zabezpieczenie na emeryturę wydają się opcję godną rozważenia ze względu na pasywny dochód i zadowalający zwrot.

Opublikowano:
18.08.2023