Największe wyzwania w branży deweloperskiej – przegląd najnowszych trendów i zmian

Ostatnie dekady stały w branży deweloperskiej pod znakiem harmonijnego rozwoju. Aktualnie mamy do czynienia z nowymi uwarunkowaniami rynkowymi, które mocno odbijają się na branży. Oprócz czynników ekonomicznych dużą rolę odgrywa ekologia, w tym procesy zmierzające do oczyszczenia powietrza w polskich miastach, które wyznaczają nowe trendy w branży deweloperskiej.

wyzwania w deweloperce

Trudno wyobrazić sobie, jak inwestycje i osiedla będą wyglądały choćby za 10 lat. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przeanalizować kilka czynników. Jakie wyzwania w branży deweloperskiej są aktualnie najbardziej widoczne? Jakie trendy będą dominowały w inwestycjach w krótko- oraz średnioterminowej perspektywie?

Trendy w branży deweloperskiej związane z ekologią

Wymieniając najważniejsze trendy w branży deweloperskiej, trudno nie wspomnieć o ekologii. Przez lata standardem na nowych osiedlach mieszkaniowych były trawniki z drzewami i krzewami, opcjonalnie kwietnymi ogrodami. Z biegiem czasu zmieniły się jednak oczekiwania nabywców mieszkań, którzy pragną na terenie osiedla mocniej obcować z zielenią i naturą. Poza tym kładzie się większy nacisk, by inwestycje mieszkaniowe w mniejszym stopniu ingerowały w środowisko. Na osiedlach pojawiły się nowe rozwiązania.

Ekologiczne trendy w branży deweloperskiej:

  • Zielone dachy – dla mieszkańców stanowią przestrzeń do wypoczynku, a jednocześnie pomagają regulować temperaturę wewnątrz budynku i wpływają pozytywnie na czystość powietrza w okolicy.
  • Budki dla owadów – pozytywnie wpływają na lokalne ekosystemy, a przy tym stanowią walor edukacyjny, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców osiedla.
  • Łąki kwietne i oczka wodne – prócz bycia ozdobą dla oczu pozwalają funkcjonować na terenie osiedla małym zwierzętom: owadom, ptakom i płazom.

Nacisk na ekologię wynika jednak również z troski o klimat i czyste środowisko. Istnieje wiele rozwiązań, które obok tych celów ułatwiają funkcjonowanie mieszkańcom osiedla:

  • energooszczędne oświetlenie LED, 
  • systemy odzyskiwania deszczówki, 
  • paczkomaty, 
  • wiaty rowerowe, 
  • instalacje fotowoltaiczne.

Obecność takiej infrastruktury powoli staje się standardem w oparciu o trendy panujące w branży deweloperskiej.

Wyzwania związane z miejską mobilnością

W ostatnich latach wiele mówi się o miejskiej mobilności. Popularyzacja pojazdów elektrycznych, rozbudowa infrastruktury rowerowej, rozwój komunikacji miejskiej to kroki w kierunku rozładowania korków tworzących się w godzinach szczytu i oczyszczenia powietrza w miejskiej przestrzeni. Ta, skądinąd słuszna polityka, generuje nowe wyzwania w branży deweloperskiej.

Należy przypuszczać, że w przyszłości większym powodzeniem będą cieszyć się inwestycje z doskonałym dostępem do komunikacji miejskiej. Kolejnym wyzwaniem jest zbliżający się powoli zakaz rejestracji aut spalinowych. Deweloperzy będą zmuszeni do tworzenia infrastruktury, która umożliwi coraz większej liczbie mieszkańców ładowanie pojazdów elektrycznych, bo to one zdominują europejskie drogi, zanim nastąpi wciąż niepewna rewolucja wodorowa.

Pojazdy elektryczne i komunikacja zbiorowa to bliska przyszłość, ale jednak przyszłość. Tymczasem obecnie na 1000 mieszkańców w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 700 aut. Jednym z problemów inwestycji mieszkaniowych jest niedostatek miejsc parkingowych. Budowa kolejnych podziemnych kondygnacji znacząco podnosi koszt inwestycji. Z kolei niedawne zmiany w prawie zobowiązują deweloperów, by na jedno mieszkanie przypadało 1,5 miejsca postojowego.

Wyzwania w branży deweloperskiej: rosnące koszty

Rosnące koszty materiałów budowlanych, paliwa i pracy to ważne wyzwania w branży deweloperskiej. Przed przedsiębiorstwami budującymi osiedla mieszkaniowe pojawia się dylemat dotyczący tego, w jaki sposób obniżyć koszty. Być może na popularności zyskiwać będą budynki stworzone z gotowych prefabrykatów, dziś powszechnie wykorzystywanych między innymi w Chinach. Otwarte pozostaje pytanie, czy nie wpłynie to na spadek jakości inwestycji, a także czy taka technologia zapewni budynkom optymalną izolację termiczną i akustyczną.

Potencjalny wzrost popularności mieszkań wykończonych pod klucz

Zdaniem ekspertów wymieniających nowe trendy w branży deweloperskiej, niebawem może znacznie wzrosnąć popularność mieszkań wykończonych pod klucz. Obecnie na takie rozwiązanie decydują się głównie inwestorzy poszukujący nieruchomości pod wynajem. Koszty materiałów budowlanych, robocizny oraz trudności w znalezieniu wykonawców mogą skłonić do tego rozwiązania również pozostałych nabywców. Atutem wykończenia pod klucz jest niższy podatek VAT na materiały budowlane, a przecież proponowane przez deweloperów projekty podlegają personalizacji, więc są lepiej postrzegane przez nabywców.

Ograniczona podaż działek pod inwestycję

Poważne wyzwania w branży deweloperskiej generuje utrudniony dostęp do działek budowlanych. W ostatnich latach ich podaż w polskich aglomeracjach się wyczerpuje. Zanim powstaną osiedla, a tym samym nowe mieszkania w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, deweloperów czeka żmudne poszukiwanie atrakcyjnych gruntów dostępnych w rozsądnej cenie i posiadających optymalny plan zagospodarowania przestrzennego.

Ograniczony popyt ze względu na dostępność kredytów hipotecznych

Najnowsze wyzwania w branży deweloperskiej dotyczą wysokiego poziomu stóp procentowych, który ogranicza popyt na nowe mieszkania. Oczekuje się rozwiązań systemowych, które nieco zliberalizują politykę banków w zakresie dostępności kredytów hipotecznych. Być może koniunkturę napędzi planowany na bieżący rok program Pierwsze Mieszkanie, który z założenia ma poprawić dostęp do finansowania zakupu nieruchomości młodym osobom.

Aktualne trendy w branży deweloperskiej są mocno determinowane nie tylko przez oczekiwania kupujących, ale także uwarunkowania makroekonomiczne i ekologiczne.

Opublikowano:
3.04.2023