Najważniejsze pytania jakie powinieneś zadać deweloperowi przed podpisaniem umowy na kupno mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Znalazłeś już ofertę, która Cię interesuje? Tutaj znajdziesz informacje, jak powinno przebiegać kupno mieszkania krok po kroku. Jest to bardzo duża inwestycja w naszym życiu, dlatego powinniśmy mieć przygotowane pytania do dewelopera przed kupnem mieszkania.

mieszkanie od dewelopera

Pytania do dewelopera przed kupnem mieszkania

Dla wielu osób inwestycja związana z zakupem mieszkania jest największym wydatkiem w życiu. Wielu z nas zastanawia się, jak powinno przebiegać kupno mieszkania krok po kroku. Przede wszystkim musimy mieć przygotowane pytania do dewelopera. Trzeba dokładnie zastanowić się nad ich treścią. Tutaj znajdziecie kilka ważnych pytań, które powinniście zadać przed podpisaniem umowy.

Jak wyglądają inne inwestycje dewelopera?

Gdy decydujemy się na zakup mieszkania, budynek zazwyczaj jest dopiero w trakcie budowy. Często można spotkać się z sytuacją, że ukończona inwestycja wygląda inaczej, niż na wizualizacji. Dlatego warto spojrzeć na jego inne nowe mieszkania. Szczecin i inne duże polskie miasta często mają po kilka inwestycji od tej samej firmy na różnym etapie robót. Dlatego znalezienie innych inwestycji dewelopera nie powinno być trudne.

Jaka będzie cena za metr mieszkania?

Gdy spojrzymy na naszą listę „Pytania do dewelopera przed kupnem mieszkania”, to właśnie to pytanie powinno być podkreślone. Cena za metr nie tylko mówi nam, ile pieniędzy mamy przygotować. Możemy spojrzeć na inne inwestycje o podobnym standardzie i porównać ceny za metr. Wtedy będziemy wiedzieli, czy nie przepłacamy. Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku nie może odbyć się właśnie bez tego, najważniejszego pytania.

Na kiedy jest planowany termin oddania inwestycji?

Jak dobrze wiemy, budowa nowego osiedla może trwać kilka lat. Więc jest to kolejne ważne pytanie, które trzeba zadać deweloperowi. Często dochodzi do sytuacji, w których budowa się przeciąga, a my musimy dłużej czekać na nasze nowe mieszkanie.

Jak będzie wyglądało mieszkanie?

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku nie może odbyć się bez dłuższego zatrzymania się przy tej kwestii. Pytanie to właściwie trzeba rozbić na inne pytania do dewelopera przed zakupem mieszkania. Jaki będzie metraż mieszkania? Jaki będzie rozkład pokoi? Jaka będzie ich liczba? Czy mieszkanie będzie miało taras lub balkon? Na którą stronę będą wychodziły okna? Te wszystkie niewiadome są ściśle związane z tym, jak będzie wyglądało mieszkanie.

Jakie są zasady rezerwacji mieszkania?

Podpisanie umowy rezerwacyjnej jest zabezpieczeniem dla obu stron. Klient jest pewny, że dostanie wybrane mieszkanie. Deweloper wie, że ma chętnego na zakup mieszkania. Umowa powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Często wiąże się też to z wpłaceniem zaliczki. Powinniśmy się dowiedzieć, czy deweloper jej żąda i jaka jest to kwota.

Jakie są warunki odstąpienia od umowy?

Pytania do dewelopera przed kupnem mieszkania muszą zawierać ten punkt. W życiu spotykają nas różne przeciwności losu. Może się zdarzyć tak, że będziemy musieli odstąpić od umowy. Warto wiedzieć, jak poważne konsekwencje będą się z tym wiązały.

Jak będzie wyglądać okolica?

Deweloperzy często budują całe osiedla. Dlatego kupno mieszkania krok po kroku musi zawierać ten punkt. Może się zdarzyć, że nasz budynek będzie stał na uboczu podczas jego oglądania, a dwa lata później będzie zasłonięty z każdej strony przez inne budynki. Warto dowiedzieć się, gdzie będą znajdowały się parkingi i tereny zielone, czy na osiedlu będzie plac zabaw i jak będzie wyglądała komunikacja miejska w naszym potencjalnym przyszłym sąsiedztwie.

Inne opłaty po zakupie mieszkania

Pytania do dewelopera przed kupnem mieszkania powinny również dotyczyć innych opłat. Wiadomo, że trzeba będzie płacić czynsz. Warto dowiedzieć się, jaka będzie jego wysokość i czy będą również inne opłaty administracyjne związane z utrzymaniem terenów wspólnych.

Standard wykończenia mieszkania

Często możemy spotkać się z informacjami, że mieszkania są oddawane w stanie deweloperskim. Stan ten jednak nie jest nigdzie zdefiniowany. Każdy deweloper sam ustala, czym według niego jest stan deweloperski. Warto dowiedzieć się, w jakim standardzie wykończenia będzie mieszkanie, które odbierzemy.

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku. Co trzeba jeszcze zrobić?

Pytania do dewelopera przed kupnem mieszkania to nie wszystko. Trzeba wykonać też kilka innych kroków. Które są najważniejsze?

Zdolność kredytowa

Zakup mieszkania wiąże się zazwyczaj ze wzięciem kredytu hipotecznego. Banki w obecnych czasach nie są tak chętne do udzielania kredytów. Musimy posiadać odpowiednie zarobki, umowę o pracę na czas nieokreślony i nie możemy być wpisani do KRSu. Dopiero gdy posiadamy zdolność kredytową, możemy pomyśleć o zakupie mieszkania.

Sprawdzenie dokumentacji i zgodności z prawem

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku nie może obejść się bez sprawdzenia zgodności z prawem. Musimy sprawdzić  numer Księgi wieczystej nieruchomości. Umowa zakupu mieszkania może zostać podpisana jedynie w obecności notariusza. Deweloper zobligowany jest do przekazania nam prospektu informacyjnego inwestycji. Warto również sprawdzić miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Będziemy wiedzieli, jakie inwestycje powstaną w najbliższej okolicy.

Opublikowano:
20.03.2023