Najważniejsze kryteria przy wyborze mieszkania

Zakup nowego mieszkania to decyzja na lata, której można pożałować, jeśli nie zostanie podjęta rozważnie. Wymarzony lokal w atrakcyjnej cenie tylko z pozoru może być idealnym rozwiązaniem. Inwestycja w nieruchomość to zbyt poważna kwestia, by pozostawiać sobie przy niej margines ryzyka. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, planując nabycie nieruchomości? Rodzaj budownictwa, lokalizacja nieruchomości, a także jej metraż stanowią oczywiste kryteria. O czym jeszcze powinien pomyśleć potencjalny inwestor, nabywając mieszkanie na własny użytek? Podpowiadamy!

kryteria przy wyborze mieszkania

Rodzaj budownictwa

Pytanie o rodzaj budownictwa jest bardzo zasadne. W grę wchodzi oczywiście rynek pierwotny i rynek wtórny. W polskiej specyfice sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ do 1989 roku w kraju zdecydowanie dominowały inwestycje w postaci bloków z wielkiej płyty. Później w dużych i mniejszych miastach zaczęły powstawać głównie niższe, kilkupiętrowe zabudowania, a nowe mieszkania we Wrocławiu i innych aglomeracjach znacząco zmieniły swoje oblicze. Dodatkowo warto pamiętać, że z biegiem lat zmieniają się technologie budowlane, a także wykończeniowe – choćby pod względem ocieplenia budynku i stolarki okiennej.

Rodzaj budownictwa ma znaczenie. Decydując się na zakup nieruchomości w bloku z wielkiej płyty, możesz nieco zaoszczędzić, ale często jest to tylko pozorna oszczędność. W starszych inwestycjach łatwo znaleźć niedoróbki w postaci krzywych ścian, nieracjonalnie umieszczonych okien i wadliwego ocieplenia. To samo dotyczy zresztą nierzadko inwestycji z lat 90. i przełomu wieków. Jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie było nowoczesne i funkcjonalne, zdecydowanie warto postawić na budownictwo nowej generacji, na rynek pierwotny.

Lokalizacja nieruchomości

Kluczowe znaczenie ma również lokalizacja nieruchomości, bo do wyboru masz osiedla położone bliżej centrum, z przyzwoitą infrastrukturą i dobrą komunikacją. Na drugim biegunie znajdują się inwestycje na przedmieściach, których atutem jest bliskość natury, spokój i wiele możliwości rekreacji.

Jaka lokalizacja nieruchomości jest optymalna? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich preferencji. Ułóż listę priorytetów, wybierając wśród czynników, takich jak: dojazd do pracy, infrastruktura usługowa, tereny rekreacyjne, poziom hałasu, bezpieczeństwo, a jeśli posiadasz lub planujesz potomstwo, również sąsiedztwo szkół i przedszkoli. W kwestii lokalizacji nieruchomości nie ma uniwersalnego przepisu na sukces, ale decyzja musi być przemyślana.

Powierzchnia i rozkład pomieszczeń

O tym, jak komfortowe będzie twoje mieszkanie, zdecyduje nie tylko rodzaj budownictwa i lokalizacja nieruchomości, ale także metraż i rozkład pomieszczeń. Jak podejść do tej kwestii, gdy każdy dodatkowy metr kwadratowy radykalnie podwyższa cenę inwestycji?

Przede wszystkim myśl przyszłościowo. Jeśli twoja rodzina ma się wkrótce powiększyć, z pewnością warto już teraz zainwestować w większe mieszkanie, bo trudno spodziewać się, by ceny nieruchomości znacząco spadły w najbliższych latach. Jednak nie koncentruj się wyłącznie na metrażu. Mieszkania o mniejszej powierzchni, za to zaprojektowane z głową, na przykład poprzez połączenie kuchni z salonem, wygospodarowanie przestrzeni na małą garderobę, obecność schowków czy rozmiar łazienki bywają bardziej funkcjonalne od dużych, ale gorzej zaaranżowanych lokali!

Piętro

Piętro, na którym znajduje się lokal ma równie istotne znaczenie, jak rodzaj budownictwa. Wyższe kondygnacje to dobry wybór ze względu na ciekawy widok z okien i mniejszy poziom hałasu, oczywiście pod warunkiem, że możesz liczyć na sprawne i szybkie windy.

Czy warto kupić mieszkanie zlokalizowane na parterze? Wszystko zależy od charakteru osiedla. Jeśli okna są skierowane na ogród, spokojny dziedziniec, a niekoniecznie ruchliwą ulicę, lokal na parterze może być dobrą okazją do oszczędności. Poza tym wiele spośród nich posiada atut w postaci przydomowego ogródka.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim kupisz mieszkanie, weź pod uwagę, że okolica nieruchomości może w ciągu kilku lat się zmienić, co oznacza pewien paradoks. Oczywiście nikt nie przesunie twojego budynku – chodzi o to, jakie inwestycje powstaną w jego najbliższym otoczeniu.

Aby się o tym przekonać, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiesz się między innymi, czy wkrótce w okolicy nie powstanie hałaśliwa droga ekspresowa, wysoki budynek, który zasłoni ci widok z okien, albo czy spokojne osiedle na przedmieściach nie zamieni się w gęsto zaludnioną dzielnicę.

Ekologia na osiedlu

Ważnym trendem na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych jest ekologia. Nie chodzi wyłącznie o troskę o środowisko, do której jesteśmy zobowiązani, ale także komfort mieszkańców i sposób na niższe rachunki. Na osiedlu, na którym nie brakuje terenów zielonych, ogrodów, a także zielonych dachów mieszkanie jest po prostu o wiele przyjemniejsze.

Rozwiązania takie jak odzyskiwanie deszczówki, fotowoltaika, oszczędne oświetlenie LED czy infrastruktura przeznaczona do ładowania samochodów elektrycznych to sposób na niższe rachunki w przyszłości. Nie bagatelizuj tego czynnika!

Inteligentny dom

Kolejnym sposobem na wyższy komfort domowników, a jednocześnie oszczędności w rachunkach za prąd i ogrzewanie oraz wodę są rozwiązania z zakresu smart home. Dlaczego warto mieć to na uwadze?

Nie wszyscy deweloperzy myślą o tym, że inwestorzy pragną stworzyć w swoich mieszkaniach inteligentne domy. Przed zakupem upewnij się, czy lokal jest do tego przystosowany.

Podejście dewelopera

Kolejnym ważnym czynnikiem jest podejście dewelopera. Zanim kupisz mieszkanie, zapoznaj się z kondycją finansową przedsiębiorstwa, warunkami umowy, a także opiniami dotychczasowych klientów.

Ponadto przyjaźni deweloperzy proponują swoim klientom wiele udogodnień. Jednym z nich jest fachowa i darmowa pomoc w zdobyciu kredytu mieszkaniowego. Dla niektórych inwestorów niezwykle istotną rolę odgrywa możliwość wykończenia lokalu pod klucz.

Decyzji o zakupie mieszkania nie warto podejmować impulsywnie, bo będzie miała ona znaczny wpływ na przyszłość twoją i twojej rodziny!

Opublikowano:
9.11.2022