Na czym polega utrzymanie zakupionego mieszkania? Jakie są comiesięczne koszty?

Rynek pierwotny w Warszawie obfituje w ciekawe oferty, zwłaszcza że w ostatnim czasie ze względu na wysokie stopy procentowe i słabszą dostępność kredytów popyt na lokale zmalał. Osoby planujące zakup nieruchomości zazwyczaj są zmuszone do sfinansowania go przy pomocy kredytu. Przed podjęciem decyzji należy dobrze ocenić swoją sytuację finansową. Warto pamiętać, że rata kredytu nie będzie jedynym kosztem ponoszonym przez przyszłego właściciela.

mieszkanie

Na czym polega utrzymanie zakupionego mieszkania? Dziś skupimy się przede wszystkim na opłatach, które właściciele lokali w Warszawie i innych polskich miastach ponoszą każdego miesiąca, wymienimy również dodatkowe koszty. Należy przy tym pamiętać, że choćby w przypadku mediów będą one zależały od realnego zużycia.

Rynek pierwotny w Warszawie – comiesięczne opłaty związane z utrzymaniem mieszkania

Tekst jest skierowany przede wszystkim do osób planujących zakup nieruchomości, dlatego weźmiemy pod uwagę rynek pierwotny w Warszawie i innych polskich miastach. Warto pamiętać, że zamieszkanie w nowym budownictwie ma swoje pozytywne konsekwencje w postaci niższych opłat. Wystarczy wspomnieć, że dobra termoizolacja budynku przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Jakie koszty ponoszą właściciele mieszkań w związku z ich utrzymaniem?

Ogrzewanie

Listę kosztów zacznijmy właśnie od ogrzewania, ponieważ według danych GUS w kwietniu 2023 roku policzono, że wzrosły one o ponad 40% w stosunku do roku poprzedniego. Koszty mają charakter sezonowy, ale zazwyczaj są uwzględniane jako zaliczki w comiesięcznym czynszu, a później ulegają ewentualnemu wyrównaniu.

Nowe mieszkania w Warszawie i innych polskich miastach mają tę zaletę, że są pokryte dobrą izolacją termiczną, a także wyposażone w odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową. Ogranicza to straty i przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Energia elektryczna

Kolejna podstawowa opłata rozliczona najczęściej w cyklach miesięcznych lub dwumiesięcznych. W tym przypadku jej wysokość zależy od zużycia. Właściciele energooszczędnych urządzeń domowych i systemów smart home stoją na uprzywilejowanej pozycji. Warto wspomnieć, że w tym samym zestawieniu GUS podaje wzrost cen prądu o ponad 22%.

Woda i kanalizacja

Podobnie jak ogrzewanie zazwyczaj również są uwzględnione w czynszu, a następnie rozliczane. W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost cen o blisko 10%.

Gaz

Obecnie rynek pierwotny w Warszawie i innych miastach oferuje przede wszystkim budynki bez instalacji gazowej. Jak przekłada się to na koszty utrzymania lokalu? Brak kuchenki gazowej oznacza korzystanie z płyty elektrycznej lub indukcyjnej, jednak w ostatecznym rozrachunku różnica w kosztach nie jest dotkliwa.

Internet i telewizja

W tym przypadku wysokość rachunków zależy tak naprawdę wyłącznie od potrzeb domowników. Większość właścicieli mieszkań wybiera jednak domowy internet, ponieważ mobilny wiąże się z ograniczonym transferem w ramach konkretnego pakietu.

Nie wszystkim zależy natomiast na telewizji, choć trzeba przyznać, że dostawcy mediów bardzo umiejętnie sprzedają ją w pakiecie wraz z dostępem do sieci. Rynek pierwotny w Warszawie i innych miastach daje właścicielom lokali pewną przewagę, a mianowicie duży wybór dostawców mediów, co pozwala zredukować koszty.

Czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

Chociaż rynek pierwotny w Warszawie generuje niekiedy oferty mieszkań bezczynszowych, nawet ich utrzymanie wiąże się z pewnymi wydatkami. W końcu mieszkańcy muszą dbać o prace remontowe, strzyżenie trawnika czy drobne naprawy solidarnie. Przyjrzyjmy się jednak tradycyjnym czynszom.

Co zazwyczaj obejmuje czynsz do administracji:

  • Opłata eksploatacyjna – uwzględnia sprzątanie i utrzymanie w dobrym stanie terenu osiedla, jak również wynagrodzenia pracowników spółdzielni.
  • Ubezpieczenie – budynek powinien być ubezpieczony.
  • Fundusz remontowy – z tych pieniędzy zarządca pokrywa koszty remontu budynków i terenu osiedla.
  • Opłata za dzierżawę – dotyczy przede wszystkim liczników i innej infrastruktury od dostawców mediów.
  • Wywóz śmieci – tradycyjnie uwzględniony w czynszu.

Podatek od nieruchomości

Opłaca się go w przypadku mieszkania własnościowego. Zazwyczaj opłata rozłożona jest na cztery kwartalne raty. Wysokość podatku wyznacza samorząd z uwzględnieniem maksymalnych stawek ustalonych przez Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że rynek pierwotny w Warszawie może charakteryzować się odmiennymi stawkami niż obowiązujące w innych miastach

Dodatkowe koszty utrzymania mieszkania

Należy pamiętać, że utrzymanie mieszkania nie kończy się na stałych opłatach. Lokal prędzej czy później będzie generował dodatkowe koszty związane na przykład z usuwanie usterek. Wizyta hydraulika, naprawa pralki czy powierzchowny remont w postaci malowania ścian oznaczają kolejne wydatki.

Z pewnością właściciele nowych lokali z rynku pierwotnego mogą liczyć na niższe koszty utrzymania mieszkań ze względu na ich dobry stan techniczny oraz energooszczędność.

Opublikowano:
23.06.2023