Mieszkanie z małym ogrodem – jak go urządzić?

Mieszkania na parterze nie zawsze cieszą się powodzeniem wśród potencjalnych kupujących. Część inwestorów obawia się nadmiernego poziomu hałasu, a także faktu, że wnętrze mieszkania będzie widoczne dla osób przechodzących chodnikiem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, w jaki sposób deweloper zaprojektował osiedle. Wybór lokalu na parterze miewa pewną ogromną zaletę – wśród dostępnych ofert da się znaleźć mieszkanie z ogródkiem. Dla mieszkańców dużych aglomeracji taki ogródek to prawdziwy skarb i mała, prywatna odskocznia od miejskiego zgiełku bez konieczności opuszczania domu.

ogród w apartamencie

Aby w pełni cieszyć się tym prawdziwym skarbem, warto sprawdzić, jak urządzanie małego ogrodu wpływa na komfort domowników. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w niewielkim ogródku? Jak wizualnie go powiększyć? Jakie wyposażenie ogrodu sprawi domownikom najwięcej radości? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać mieszkanie z ogródkiem?

Mieszkanie w dużej aglomeracji ma swoje zalety – ułatwia codzienne dojazdy do pracy, daje szeroką ofertę edukacyjną i kulturalną oraz bliskość lokali usługowych. Dlatego nowe mieszkania w Warszawie wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem. Jednak mieszkańcy miast muszą na co dzień mierzyć się z dużym poziomem hałasu, ograniczoną prywatnością, zgiełkiem i powietrzem kiepskiej jakości. By znaleźć się bliżej natury, trzeba wyjechać za miasto, a nie każdy może sobie na to regularnie pozwalać.

Rozwiązaniem problemu staje się o mieszkanie z ogródkiem. Nawet kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych zielonej przestrzeni to spora zaleta Na miejskim osiedlu. Zieleń ma dla organizmu znaczenie kojące i relaksujące. Wiosną i latem posiłki na świeżym powietrzu smakują o wiele lepiej. Dzieci mogą bezpiecznie bawić się w tym przydomowym ogródku, a jeśli członkiem rodziny jest także czworonóg, on również docenia tę zieloną oazę. Gdy mieszkanie z ogródkiem jest na wyciągnięcie ręki w atrakcyjnej cenie, nie warto wahać się przed jego zakupem. Osobną kwestię stanowi urządzanie małego ogrodu, by był jak najbardziej przytulny i funkcjonalny!

Urządzanie małego ogrodu – jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Urządzanie małego ogrodu warto zacząć od roślinności, która jest przecież najważniejszą częścią każdego ogrodu, a w mieście pozwala domownikom nieco odseparować się od otoczenia. Gdy chodzi o mieszkanie z ogródkiem, który nie jest duży, raczej nie sprawdzą się większe drzewka, które mogłyby nieco przytłaczać domowników. Najlepszą opcją nie są także krzewy, które mają tendencję do szybkiego rozrastania się i wymagają ciągłej pielęgnacji. Dobry wybór stanowią za to między innymi cyprysy, klony japońskie czy jałowiec, które z powodzeniem mogą rosnąć w doniczkach. Warto pamiętać, że urządzanie małego ogrodu przy pomocy iglaków sprawi, że zieleń będzie otaczała domowników przez cały rok. Również sprzątanie liści i nie będzie stanowiło wyzwania.

Do urządzania małego ogrodu warto wykorzystać gęstą trawę. Komfort jaki daje możliwość chodzenia boso po ogródku jest niezastąpiony. Ciekawą ozdobę stanowić mogą pnącza. W dekoracyjnych donicach warto umieścić rośliny, które wiosną i latem będą zachwycały domowników i gości swoim zapachem – one również pozwolą osobom przebywającym w ogrodzie zapomnieć na chwilę, że mieszkają w gęsto zaludnionym mieście. W nieco większym ogródku warto postawić na wyspy kwiatowe złożone z kolorowo kwitnących roślin.

Mieszkanie z ogródkiem – jak wyposażyć ogród?

O czym jeszcze powinni pomyśleć właściciela nieruchomości, którzy wybrali mieszkanie z ogródkiem? Warto wygospodarować w nim strefę wypoczynkową z wygodnymi meblami ogrodowymi, takimi jak stolik i wiklinowe krzesła. Czytanie książek, przeglądanie prasy, a nawet praca w ramach home office będą przebiegać w tym miejscu całkiem przyjemnie. Kawa wypijana w strefie wypoczynkowej, podobnie jak spożywane śniadanie i kolacja, również smakują o wiele lepiej. W wypoczynkowej strefie ogrodu, w której trawnik zastępuje twarde podłoże można także urządzić małe przyjęcie.

Trawnik stanowi w małym ogrodzie strefę rekreacji. Na nim można ustawić leżak, albo po prostu rozłożyć kocyk – miejsce relaksu, albo dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu. Przy urządzaniu małego ogródka można też pomyśleć o strefie reprezentacyjnej, która cieszy oczy domowników i gości – na przykład z rabatami kwiatowymi. Gdy osiedle na to pozwala, a przestrzeń jest wystarczająca, można dodatkowo pomyśleć także o grillu, dziecięcej huśtawce, małej piaskownicy, a nawet grządkach z ulubionymi warzywami!

Jak powiększyć wizualnie mały ogródek?

Istnieje kilka sprawdzonych sztuczek, które pozwalają na urządzenie małego ogrodu w taki sposób, by optycznie go powiększyć. Warto pamiętać, by rośliny o większych liściach posadzić bliżej mieszkania, a na końcu ogrodu te mniej gęste. Środek ogrodu powinien stanowić wolną przestrzeń – na przykład trawnik z częścią rekreacyjną i być pozbawiony jakichkolwiek dekoracji lub elementów wyposażenia.

Przez ogród można również poprowadzić małą ścieżkę, stworzoną na przykład z wysypanego żwiru. Niektórzy właściciele mieszkań z ogródkiem umieszczają w swoich ogrodach lustro, które odbija zieleń i promienie słoneczne, choć ten zabieg nie podoba się każdemu.

Opublikowano:
17.12.2022