Kredyt hipoteczny 2% – jakie są warunki i kto może skorzystać?

Inwestycja w pierwsze mieszkanie lub dom to często duże wyzwanie. Aby ułatwić jego realizację, opracowany został rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Jego działanie regulują przepisy, które weszły w życie wraz z początkiem lipca bieżącego roku. W myśl założeń programu możliwy będzie zakup mieszkania na kredyt hipoteczny o niskim oprocentowaniu. Jakie warunki związane z funkcjonowaniem nowych regulacji trzeba znać? Ile wyniesie dopłata i kto może skorzystać z finansowania inwestycji na preferencyjnych warunkach? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę!

kredyt

Rządowe wsparcie w zakupie nieruchomości

Spełnienie marzenia o zakupie pierwszego mieszkania czy domu lub o budowie własnej nieruchomości to cel wielu osób. Nowe inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu, stolicy, Trójmieście czy innych, doskonale prosperujących regionach, oferują w tym zakresie prawdziwe bogactwo możliwości. Jednak realizacja planów w tym zakresie to także nie lada wyzwanie. Głównym krokiem na drodze do celu bywa zazwyczaj wybór formy finansowania inwestycji lub zebranie oszczędności, które pozwolą odłożyć potencjalnym nabywcom kwotę na wkład własny. Z pomocą przychodzi rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” Czy opracowana przez rząd forma dopłat do kredytu hipotecznego zrewolucjonizuje rynek nieruchomości w Polsce?

Założenia programu rządowego

Przyszłych nabywców planujących nowe inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu, Warszawie lub innym mieście z pewnością zainteresuje rządowy pomysł, który wszedł w życie 1 lipca bieżącego roku. Ma na celu zapewnić wsparcie osobom planującym zakup lub budowę pierwszego domu lub mieszkania. Podstawą programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” jest ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 1114). Nowe rozporządzenia opierają się o dwa filary:

  • I FILAR: „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” – system dopłat w postaci kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu;
  • II FILAR: Konto Mieszkaniowe – wsparcie w gromadzeniu oszczędności na realizację celu, jakim jest zakup mieszkania lub domu.

Zakup pierwszego domu lub mieszkania to nadal duże wyzwanie. Rządowe wsparcie wydaje się więc być ciekawą inicjatywą mającą wspomóc przyszłych nabywców w pozyskaniu środków na spełnienie marzenia o własnym miejscu na ziemi. Jednak lista warunków związanych z możliwością uzyskania proponowanego przez rząd wsparcia jest jasno określona. Jaką maksymalną wysokość może osiągnąć dopłata i kto może się o nią ubiegać?

Wysokość dopłat do rat kredytu hipotecznego

Dla osób planujących zamieszkać w rozwijającym się mieście, nowe mieszkania w Poznaniu, Krakowie czy Trójmieście często stanowią kuszącą inwestycję. Równie dużą popularnością cieszą się domy, np. te zlokalizowane na przedmieściach, gdzie spokojniejsza okolica tworzy zgrany duet z bliskością infrastruktury miejskiej. Oba te rozwiązania – zakup mieszkania oraz domu – wiążą się często z koniecznością finansowania całości lub części inwestycji za pomocą kredytu hipotecznego. W ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” wysokość dopłat do rat spłacanego kredytu stanowi różnicę pomiędzy stałą stopą (ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o średniej stopie w bankach kredytujących) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. W praktyce omawiany program rządowy zakłada więc, że maksymalna wysokość dopłaty może wynieść:

  • 500 tys. zł dla jednej osoby;
  • 600 tys. zł dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem.

Starając się o dofinansowanie w tej postaci, warto pamiętać także o tym, że wsparcie w postaci dopłat będzie świadczone przez okres pierwszych 10 lat trwania umowy kredytowej i nie obowiązuje przy nim limit cen za 1 m².

Inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu i innych miastach – dla kogo dofinansowanie?

Z opcji proponowanej przez rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 45. roku życia. Dodatkowy warunek, jaki należy spełnić, to brak posiadania mieszkania, domu i/lub spółdzielczego prawa do lokalu czy domu. Wyjątek może stanowić jedynie działka, na której w przyszłości wybudowana zostanie nieruchomość. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy o dofinansowanie stara się małżeństwo lub rodzice mający przynajmniej jedno wspólne dziecko, wystarczy, że warunek związany z wiekiem spełnia przynajmniej jedno z nich. Należy pamiętać również, że – tak jak w przypadku innych kredytów – konieczne będzie posiadanie zdolności kredytowej na poziomie odpowiadającym wysokości kredytu, o jaki ubiega się przyszły nabywca nieruchomości.

Dla wielu osób rozważających skorzystanie z tej formy dofinansowania ciekawym będzie fakt, że uzyskana kwota może być przeznaczona zarówno na zakup nowej nieruchomości, jak i tej pochodzącej z rynku wtórnego. Co więcej, pozyskane środki mogą zostać przeznaczone także na cele związane z zakupem działki lub budową domu. Starając się o wsparcie realizowane w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, można równocześnie skorzystać z programu „Mieszkanie Bez Wkładu Własnego”. To kolejna forma wsparcia, dzięki której nie jest konieczna minimalna wpłata własna wymagana przez bank podczas zakupu nieruchomości.

Opublikowano:
30.06.2023