Kamienica czy nowe budownictwo – zobacz, czym różni się mieszkanie w obu budynkach

Wybór pomiędzy nowym lokalem od dewelopera a mieszkaniem z rynku wtórnego stanowi odwieczny dylemat kupujących. W dużych miastach nie brakuje ofert należących do obu kategorii, co tym bardziej przyprawia nabywców o ból głowy. Dziś pozostawimy na boku bloki z wielkiej płyty i dokonamy porównania pomiędzy nowym budownictwem a kamienicami, które zdaniem wielu mają swój unikalny urok i klimat. Za przykład może posłużyć rynek pierwotny w Szczecinie, gdzie wciąż powstają nowe inwestycje, natomiast centrum miasta jest przepełnione przedwojennymi kamienicami. Porównanie będzie dotyczyć wszystkich najważniejszych aspektów wyboru lokum.

mieszkanie

Rynek pierwotny w Szczecinie a kamienica – architektura

Wybór nowego mieszkania w Szczecinie oznacza zamieszkanie w nowym budownictwie ze wszystkimi tego konsekwencjami. Lokale w takich budynkach są dobrze dostosowane do potrzeb współczesnych mieszkańców. Co ważne, mieszkanie można w dużej mierze zmodyfikować lub znaleźć lokal idealnie spełniający oczekiwania, uwzględniając rozlokowanie ścian działowych, wielkość tarasu i powierzchnię pomieszczeń.

O ile rynek pierwotny w Szczecinie daje duży wybór, o tyle mieszkanie w kamienicy nie podlega większym modyfikacjom. Z punktu widzenia niektórych lokatorów zaletę stanowią bardzo wysokie stropy, jakich dzisiaj nie można uświadczyć w blokach, za to wadą jest archaiczny rozkład pomieszczeń, z którym niewiele da się zrobić. Ponadto kamienice nie są zazwyczaj wyposażone w tarasy, a najwyżej niewielkie balkony lub loggie.

Rynek pierwotny w Szczecinie a mieszkanie w kamienicy – koszty

Patrząc na rynek pierwotny w Szczecinie i innych dużych miastach w Polsce, można odnieść wrażenie, że ceny są bardzo wysokie w stosunku do zarobków w naszym kraju. Teoretycznie wybór rynku wtórnego pozwala nieco zaoszczędzić, ale kupując takie mieszkanie, należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszącego 2%.

Lokale w prestiżowych kamienicach usytuowanych w centrum potrafią być o wiele droższe niż nowe mieszkania o tej samej powierzchni, natomiast szukając oszczędności, trzeba pomyśleć o gorzej zlokalizowanym budynku o niższym standardzie. Również koszty utrzymania lokalu w kamienicy są sporo wyższe, choćby ze względu na niedoskonałą termoizolację.

Kamienica czy rynek pierwotny w Szczecinie – lokalizacja

Osoby szukające mieszkania w centrum miasta lub w jego pobliżu, muszą wziąć pod uwagę charakterystykę rynku pierwotnego w Szczecinie. Większość inwestycji powstaje naturalnie na obrzeżach. Bliżej centrum można natomiast liczyć na bloki z wielkiej płyty lub kamienice, które dziś bierzemy pod uwagę w naszej analizie.

Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, czy inwestycja w mieszkanie w kamienicy zlokalizowanej w centrum i związany z nią wysoki wydatek są opłacalne. Często bardziej opłaca się wybrać osiedle oddalone od śródmieścia, ale wydać na mieszkanie znacznie mniej i cieszyć się współczesnymi rozwiązaniami, pod warunkiem, że inwestycja jest dobrze skomunikowana z centrum. Rynek pierwotny w Szczecinie zapewnia również takie oferty.

Nowe mieszkanie – adaptacja lokalu

Wydatki związane z zakupem mieszkania nie kończą się na samej transakcji. Jeśli chodzi o rynek pierwotny w Szczecinie, wciąż większość nabywców decyduje się na lokal w stanie deweloperskim. Wiąże się to oczywiście z koniecznością pokrycia kosztów wykończenia lokalu. Jeśli chodzi o plusy, można wówczas zdecydować się na dowolną aranżację, dopasowaną do potrzeb przyszłych lokatorów. Do dyspozycji pozostają oczywiście również pracownie architektoniczne, podobnie jak mieszkania wykończone pod klucz – tańsze choćby ze względu na niższą stawkę VAT za materiały budowlane.

Wybór mieszkania w kamienicy najczęściej oznacza również spory wkład finansowy związany z remontem. Ten zaś może przekroczyć cenę wykończenia podobnego lokalu w nowym budownictwie. Trudno stwierdzić, jakie niespodzianki kryje mieszkanie, czego przykładem mogą być wadliwie działające instalacje. Na rynku pierwotnym ten kłopot nie istnieje – ponieważ lokal jest nowy, nabywcy przysługuje rękojmia, a często również gwarancja.

Rynek pierwotny w Szczecinie a kamienica – komfort

Komfort lokatorów to bardzo szerokie zagadnienie, ale skupmy się na kilku jego aspektach. Pierwszy dotyczy ewentualnego hałasu. Rynek pierwotny w Szczecinie i innych dużych miastach oferuje lokale, które nie leżą przy głównych ulicach. Mieszkając w kamienicy należy się liczyć ze wszystkimi niedogodnościami związanymi z usytuowaniem budynku w hałaśliwym centrum miasta. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że współczesne bloki charakteryzują się lepszą izolacją akustyczną.

Kupując lokal z rynku pierwotnego można liczyć na windę, bez której trudno wyobrazić sobie mieszkanie na wyższym piętrze. Niestety w kamienicy jej obecność nie jest oczywista i nie wolno bagatelizować tego czynnika, mając na uwadze na przykład kontuzje, choroby, wnoszenie mebli, zakupów czy roweru.

Miłośników eleganckich przedwojennych kamienic trudno przekonać do nowego budownictwa. Z punktu widzenia pozostałych nabywców z pewnością więcej zalet prezentuje jednak rynek pierwotny w Szczecinie i innych polskich miastach.

Opublikowano:
19.06.2023