Jakie są zalety kupowania mieszkania na rynku pierwotnym?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Każdy, kto przegląda oferty mieszkań spotyka się z mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego. W niniejszym artykule przedstawiamy zalety nabycia mieszkania od dewelopera.

nowe mieszkanie

Poznaj zalety nabycia mieszkania z rynku pierwotnego

Współczesne mieszkania z rynku pierwotnego pozwalają na komfortowe życie pod wieloma względami. Renomowani deweloperzy dbają o to, aby nieruchomości spełniały wszelkie potrzeby nowych właścicieli. Jakie są zatem korzyści nabycia lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej?

Możliwość urządzenia od zera

Jedną z głównych zalet kupienia lokalu mieszkalnego od dewelopera jest możliwość urządzenia nieruchomości od podstaw. Zazwyczaj sprzedawane nieruchomości przez firmy deweloperskie są oddawane właścicielom w tzw. stanie surowym, co oznacza, że nie są zagospodarowane. Dzięki temu każdy właściciel może stworzyć swoje wymarzone „M” według własnych potrzeb aranżacyjnych. Nie da się ukryć, że z takiej możliwości nie mogą skorzystać osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego. Oczywiście mogą zrobić generalny remont, jednak taka praktyka powoduje znaczne podniesienie kosztów.

Warto również pamiętać, że osoby, które nie czują się dobrze w temacie wykańczania mieszkania, mogą nabyć mieszkanie tzw. pod klucz. Wtedy po otrzymaniu kluczy, nieruchomość będzie gotowa od razu do zamieszkania. Takie rozwiązanie jednak zdecydowanie podnosi koszt nabycia lokalu mieszkalnego.

Mniej podatków

Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który występuje w przypadku kupienia lokalu z rynku wtórnego. Oznacza to, że każdy właściciel nowego mieszkania może zaoszczędzić kwotę wynoszącą 2% wartości mieszkania lub przeznaczyć ją na inny cel niż uregulowanie podatku.

Taka korzyść sprawia, że mieszkania na sprzedaż w Poznaniu i w innych dużych miastach bardzo szybko są sprzedawane. Doskonałym przykładem jest osiedle „Grunwald między drzewami”. Lokale mieszkalne w ramach tego osiedla są kupowane w mgnieniu oka. Nie ma jednak nic w tym dziwnego, ponieważ wspomniana inwestycja jest położona w doskonałej lokalizacji i jest odzwierciedleniem nowoczesnego budownictwa.

Szeroki wybór nieruchomości

Mieszkania od deweloperów występują w wielu wariantach. Dzięki temu osoba zainteresowana może wybrać lokal pod kątem preferowanego metrażu, lokalizacji oraz infrastruktury towarzyszącej w postaci ogródka czy balkonu. Wszystko za sprawą szerokiej oferty renomowanych deweloperów.

Bardzo często oferują oni nieruchomości wraz z podziemnym miejscem parkingowym na własny użytek w hali garażowej. Na tle problemu wynikającego z niedostatecznej liczby miejskich parkingów, to ogromna zaleta. Oprócz tego, przeglądając katalog dostępnych nieruchomości, można wybrać lokal na podstawie kierunków świata, na które wychodzą okna, a także rozkładu pomieszczeń.

Rękojmia od dewelopera

Każda nieruchomość od dewelopera jest objęta rękojmią z mocy prawa. Oznacza to, że każdy właściciel, który zauważy usterki wykończeniowe, montażowe czy instalacyjne może w ciągu 5 lat od ich wykrycia żądać od dewelopera wykonania stosownych napraw. Warto także wspomnieć, że koszty wynikające z konieczności naprawienia usterek ponosi deweloper. Natomiast w przypadku kupienia mieszkania z rynku wtórnego dochodzenie swoich praw z tytułu rękojmi nie jest możliwe.

Łatwiejsza sprzedaż lub wynajem

Nie da się ukryć, że nowe mieszkania są o wiele bardziej atrakcyjne pod wieloma względami od tych eksploatowanych już od wielu lat. W praktyce oddany do użytku lokal mieszkalny można bardzo szybko sprzedać lub wynająć. Dlatego wiele osób traktuje kupienie nieruchomości od dewelopera jako inwestycję w przyszłość, która po sprzedaży może przynieść większy zysk lub być źródłem dochodu pasywnego.

Czy kupienie mieszkania z rynku pierwotnego ma jakieś wady?

Chociaż kupowanie lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego ma wiele zalet, to trzeba pamiętać o kilku wadach, które wynikają głównie ze specyfiki tego typu rynku nieruchomości.

Duży popyt

Przez deficyt nowych mieszkań w Polsce bardzo często lokale są sprzedawane jeszcze zanim rozpocznie się budowa bloku mieszkalnego. Oznacza to, że osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości, muszą się spieszyć ze swoją decyzją o kupnie mieszkania.

Ryzyko nieukończenia inwestycji

Wadą jest także niewielkie, lecz możliwe ryzyko wstrzymania budowy osiedla przez czynniki zewnętrzne. Taka sytuacja miała miejsce w okresie, gdy wybuchła pandemia wywołana wirusem Covid-19. Przyczynami takich zjawisk jest również niedobór pracowników budowlanych czy gwałtownie rosnące ceny materiałów budowlanych, które powodują znaczne przekroczenie wcześniej określonego budżetu inwestycyjnego przez inwestora. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane ryzyko występuje tak naprawdę u mniejszych deweloperów. Kupując mieszkanie od renomowanego dewelopera funkcjonującego na rynku od wielu lat, nie trzeba obawiać się omawianego ryzyka.

Intensywne hałasy

Nabywając nowe mieszkania od dewelopera, należy się liczyć, że przez pierwsze 2-3 lata w budynku będzie nieustannie głośno za sprawą ciągłych remontów, prowadzonych w sąsiednich lokalach. Takie zjawisko jest jednak nieodłącznym elementem nowego bloku, ponieważ wszyscy nowi właściciele będą urządzać swoje  „M” w tym samym czasie.

Jak rozpoznać godną uwagi inwestycję mieszkalną?

To bardzo proste! Wystarczy zwrócić uwagę, czy nowe osiedle realizowane przez dewelopera wyróżnia się wcześniej wymienionymi zaletami, przemawiającymi za nabyciem mieszkania z rynku pierwotnego. Doskonałym przykładem inwestycji, którą warto się zainteresować jest osiedle „Grunwald między Drzewami”. Osiedle wyróżnia się świetną lokalizacją, pozwalającą dotrzeć w kilka minut do sklepów, galerii handlowej, szkół, stadionu piłkarskiego czy przystanków komunikacji miejskiej. Oprócz tego, bloki mieszkalne są położone zaledwie 8 min pieszo do rozległego Lasku Marcelińskiego.

Jak widać, kupienie mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wieloma korzyściami. Dlatego nie czekaj i sprawdź, jakie nowe mieszkania w Poznaniu oferuje Ronson Development. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Opublikowano:
27.12.2023