Jakie są sposoby na poprawę zdolności kredytowej przed zakupem mieszkania?

Wysokie wynagrodzenie, duży wkład własny oraz rozbudowana historia kredytowa to czynniki, które znacząco zwiększają szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej od banku. Zobacz, co warto zrobić, jeśli Twoja zdolność nie pozwala jeszcze wziąć kredytu, jakiego potrzebujesz.

sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Czynniki, kształtujące zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to termin określający sytuację finansową kredytobiorcy w momencie składania wniosku o zobowiązanie. Bank w celu określenia możliwości terminowego spłacenia kredytu przeprowadza wieloaspektową analizę, aby sprawdzić, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacić w całości zaciągnięty kredyt wraz z odsetkami. I choć każdy bank stosuje inną metodykę w tym zakresie, przyjmuje się, że do czynników kształtujących zdolność kredytową należą:

  • źródło dochodów;
  • wysokość miesięcznego wynagrodzenia;
  • częstotliwość otrzymywania wynagrodzenia;
  • historia kredytowa;
  • wysokość trwających zobowiązań kredytowych;
  • wielkość wkładu własnego.

Poszczególne banki mogą brać pod uwagę jedynie kilka z wymienionych aspektów. Zazwyczaj jednak w kontekście zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę wysokość zarobków i zobowiązania finansowe.

6 sposobów na poprawę zdolności kredytowej przed zakupem mieszkania

Aktualna sytuacja na rynku bankowym umożliwia łatwiejsze uzyskanie kredytu hipotecznego niż było to możliwe pół roku temu. Chociaż inflacja wciąż jest na wysokim poziomie, to Narodowy Bank Polski (NBP) obniżył stopy procentowe, co przekłada się na większą zdolność kredytową Polek i Polaków. Wprowadzony w zeszłym roku program kredytowy „Mieszkanie plus” również poprawił sytuację na rynku kredytów, sprawiając, że nowe mieszkania we Wrocławiu czy innym dużym mieście stały się bardziej dostępne finansowo dla osób marzących o własnym mieszkaniu. Obecna sytuacja rynkowa skłania wiele osób do poszukiwania metod zwiększenia swojej zdolności kredytowej. Poniżej przedstawiamy 6 sposobów, dzięki którym poprawisz swoją zdolność kredytową. 

1.    Zapewnij sobie stałe źródło dochodu

Jednym z głównych czynników, kształtujących możliwość do terminowej spłaty kredytu jest wysokość dochodów. Chcąc mieć odpowiednią zdolność kredytową, zadbaj o wysoką pensję, która pochodzi ze stałych źródeł. Banki najlepiej oceniają zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Na zwiększenie zdolności mogą wpłynąć również zawarte umowy cywilnoprawne. W kwestii umów tego typu należy jednak pamiętać, że liczą się tylko te, które trwają dłużej niż 1 rok i mają charakter stałej umowy.

Mając na uwadze powyższe, jeśli jesteś na okresie próbnym lub czekasz na umowę o pracę na czas nieokreślony, to lepiej poczekać do momentu, gdy otrzymasz właśnie taką umowę.

2.    Zadbaj o duży wkład własny

Skutecznym sposobem zwiększającym zdolność kredytową jest wniesienie większego wkładu własnego przy braniu kredytu hipotecznego. Większość banków udziela kredytu, jeśli kwota oszczędności kredytobiorcy będzie stanowiła określony procent kredytu. Zazwyczaj kapitał powinien wynosić 10 lub 20%. Im większy wkład własny, tym lepiej dla Twojej zdolności. Co więcej, jeśli pożyczysz od banku mniej pieniędzy, Twoje comiesięczne raty będą również niższe.

3.    Zbuduj historię kredytową

Dobrym sposobem na zwiększenie możliwości do terminowej spłaty kredytu jest zbudowanie historii kredytowej. Takie działanie trzeba jednak wykonać dużo wcześniej. Przykładem może być zakup na raty produktu AGD i spłacenie go na czas. W ten sposób buduje się historię kredytową, która pokazuje, że jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami. Oczywiście należy pamiętać, że aby osiągnąć efekt tzw. pozytywnego wrażenia u kredytodawcy, należy każdy produkt spłacić przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. W innym przypadku, bank zaklasyfikuje niespłacone raty jako obciążenie finansowe, co negatywnie wpłynie na zdolność kredytową.

4.    Postaraj się zmniejszyć stałe obciążenia finansowe

Przed wzięciem kredytu na zakup mieszkania z pewnością warto przyjrzeć się swoim finansom. Przeanalizuj swoje wydatki. Być może okaże się, że niektóre rodzaje wydatków są zbyt wysokie lub wręcz zbyteczne. Przykładem może być wynajmowanie zbyt drogiego mieszkania, zbyt duże miesięczne koszty leasingu na samochód czy zbyt wysoki abonament u operatora telekomunikacyjnego. W rezultacie może się okazać, że z Twojego portfela ucieka zbyt dużo środków finansowych, które mogłyby na przykład zwiększyć wkład własny. W celu poprawy zdolności kredytowej zaleca się ograniczenie wydatków przez kilka miesięcy. Taka strategia może przynieść znaczące pozytywne rezultaty.

5.    Zwiększ swoje dochody

Jeżeli mimo stałego dochodu możliwość spłaty kredytu na czas jest nadal niepewna, rozważ zwiększenie swoich zarobków. Dobrym sposobem jest znalezienie dodatkowej pracy dorywczej na weekendy lub w porze nocnej, czyli gdy zazwyczaj przebywasz w domu. Taki sposób realnie wpływa na zwiększenie dochodów. Warto także pamiętać, że zazwyczaj większe dochody osiąga się, pracując na jeden pełny etat niż na dwóch półetatowych stanowiskach.

6.    Wybierz najkorzystniejszą ofertę banku

Każdy bank oferuje odmienne warunki kredytowania, co sprawia, że jako klient możesz sprawdzić różne oferty kredytów hipotecznych. Szeroki wybór różnych ofert sprawia, że łatwiej wybrać opcję, która najbardziej odpowiada naszym indywidualnym preferencjom.

Aby dokładnie poznać rynek kredytów hipotecznych, warto spotkać się z agentem kredytowym. Osoba pełniąca taki zawód ma dostęp do wszystkich dostępnych ofert banków i pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę, która spełnia preferencje kredytowe i typ inwestycji. Przykładowo, jeśli interesuje Cię mieszkanie na osiedlu „Viva Jagodna”, z którego dojście do Zielonego Klina i parku Brochowskiego zajmuje kilka minut, z pewnością agent weźmie pod uwagę specyfikę nieruchomości, która ma być przedmiotem kredytu.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Wdrażając wskazane praktyki, z łatwością otrzymasz kredyt hipoteczny dostosowany do swoich potrzeb. Jeżeli nadal poszukujesz wymarzonej nieruchomości, to mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu czekają na Ciebie! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Opublikowano:
21.12.2023