Jakie są najważniejsze zalety zakupu nowego mieszkania?

Dyskusje na temat opłacalności zakupu mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym toczą się nieprzerwanie od lat. Lokale z drugiej ręki uchodzą za tańsze, a często legitymujące się dobrą lokalizacją w centrum miasta lub jego w pobliżu. Z drugiej strony, jeśli różnica w cenie istnieje, jest nieznaczna, a zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego ma swoich gorących zwolenników. Na czym polegają zalety nowych mieszkań, biorąc pod uwagę współczesne trendy na rynku nieruchomości?

nowoczesne mieszkanie

1.  Zakup nowego mieszkania to niższe koszty eksploatacji

Mieszkania z rynku wtórnego są tańsze? Nawet jeśli cena zakupu nowego mieszkania jest o kilka procent wyższa, warto uwzględnić w kalkulacji koszty eksploatacji lokalu. W tym porównaniu rynek wtórny nie wytrzymuje konfrontacji z pierwotnym.

Nowe budownictwo cechuje się znacznie wyższą efektywnością energetyczną, między innymi za sprawą jakościowego docieplenia ścian i nowoczesnej stolarki okiennej. Dodatkowym atutem są ekologiczne rozwiązania dostępne na osiedlu, między innymi oświetlenie LED, fotowoltaika, systemy odzyskiwania deszczówki, a także przystosowanie do łatwego montażu systemu smart home. To wszystko owocuje w przyszłości w postaci znacznie niższych rachunków.

2.  Zwolnienie z podatku PCC

Zakup nowego mieszkania we Wrocławiu, podobnie jak zresztą w całej Polsce, wiąże się z pewną ulgą podatkową. Kupujący nie muszą odprowadzać podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego, należy do jego ceny doliczyć 2%, bo tyle właśnie wynosi wartość podatku odprowadzanego do fiskusa.

3.  Odpowiedzialność dewelopera ze stan lokalu

Zakup nowego mieszkania jest bezpieczniejszy, jeśli chodzi o stan techniczny lokalu. Nawet po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego kupujący, jeśli tylko dostrzeże jakiekolwiek wady mieszkania, może skutecznie dochodzić swoich praw.

Nabywcom mieszkań przysługuje rękojmia wynikająca z przepisów kodeksu cywilnego, której okres w przypadku nieruchomości sięga aż 5 lat. Na tej podstawie deweloper jest zobowiązany do usunięcia wykrytych usterek. Jednocześnie wielu deweloperów konkuruje o względy klientów, udzielając dodatkowej gwarancji na sprzedawane lokale. Przy wyborze rynku wtórnego świeżo upieczony właściciel musi liczyć się z ryzykiem, że koszt usunięcia usterek pokryje z własnej kieszeni.

4.  Pełen komfort w aranżacji wnętrza

Rozważając zakup nowego mieszkania, nie warto zwracać uwagi wyłącznie na jego powierzchnię. O funkcjonalności wnętrz decyduje ich aranżacja, między innymi rozkład pomieszczeń, a także obecność przydatnych schowków.

Zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest możliwość ich swobodnego urządzenia. Z kolei w starym budownictwie wiele ścian oddzielających pomieszczenia to ściany nośne, więc możliwość aranżacji jest ograniczona. Nawet jeśli istnieje, wiąże się z dodatkowymi kosztami.

5.  Spodziewany wzrost wartości po zakupie nowego mieszkania

Planując zakup nowego mieszkania nie warto zakładać, że pod tym adresem będzie się mieszkało do końca życia. Rodzina może się powiększyć, przez co po pewnym czasie konieczne będzie znalezienie większego lokum. Poza tym z czasem plany życiowe się zmieniają i atrakcyjną perspektywą nierzadko okazuje się przeprowadzka do innego regionu kraju, za granicę lub na przedmieścia.

Z tego powodu warto pomyśleć o potencjalnym wzroście wartości mieszkania w przyszłości. Nowe mieszkania wybudowane według współczesnych standardów, na nowoczesnych osiedlach i legitymujące się niższym zużyciem energii, a także przydatną infrastrukturą, na przykład do ładowania aut elektrycznych z pewnością będą bardziej atrakcyjne w kolejnych latach i dekadach. Oznacza to sprzedaż lokalu z dużym zyskiem lub pokaźne zarobki na wynajmie.

6.  Nowoczesne osiedle

Nie da się ukryć, że mieszkanie na nowoczesnym osiedlu jest zazwyczaj bardziej komfortowe niż w bloku z wielkiej płyty. Obecnie przestrzeń mieszkaniowa projektowana jest z myślą o zaspokajaniu najważniejszych potrzeb lokatorów. Osiedla planuje się w taki sposób, aby na miejscu lub w pobliżu znajdowała się cała niezbędna infrastruktura związana z zakupami, edukacją, rozrywką i rekreacją.

Ponadto nowoczesne osiedla nierzadko są ciche, spokojniejsze i posiadają infrastrukturę wypoczynkową w postaci terenów zielonych. Nie bez znaczenia pozostaje wyższy poziom bezpieczeństwa, o którym warto pomyśleć, szczególnie posiadając dzieci. To kolejny istotny argument przemawiający za zakupem nowego mieszkania z rynku pierwotnego.

7.  Dostępność miejsc parkingowych

Chociaż miejska mobilność ewoluuje w kierunku komunikacji zbiorowej, wciąż większość mieszkańców miast nie wyobraża sobie życia bez własnego samochodu. Zakup nowego mieszkania to dobry wybór, jeśli właściciel nie chce martwić się o dostępność miejsca parkingowego. W nowym budownictwie nie ma z tym kłopotu.

Warto też przypomnieć, że od 2035 roku niemożliwa będzie rejestracja aut z silnikami benzynowymi. Planując zakup nowego mieszkania, należy to uwzględnić, ponieważ nastąpi zwrot w kierunku pojazdów elektrycznych. Atutem nowych osiedli często bywa możliwość ich bezproblemowego ładowania.

Zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego to doskonały wybór ze względu na wyższy komfort, niższe rachunki i zaprojektowaną w sposób przemyślany infrastrukturę. Oszczędność wynikająca z kupna lokalu na rynku wtórnym jest w rzeczywistości pozorna.

Opublikowano:
24.04.2023