Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu mieszkań?

Zakupiliście już własne mieszkanie i przymierzacie się do jego wykończenia? A może chcecie odświeżyć już trochę przestarzały wygląd Waszego obecnego mieszkania? Na pewno zastanawiacie się, jakie są najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz. Tutaj znajdziecie kilka ciekawych propozycji, które sprawią, że Wasze mieszkania będą się świetnie prezentowały.

projektowanie mieszkania

Projektowanie mieszkania wiąże się z wymianą jego mebli, wystroju i remontem wnętrz. Zanim jednak się za to weźmiemy, warto wszystko dobrze zaplanować. Musimy spojrzeć, jakie są najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz.

Projektowanie mieszkania – kolorystyka

Jedną z pierwszych rzeczy, o jakiej musimy pomyśleć, jest kolorystyka ścian i mebli. Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz stawiają na różne odcienie zieleni. Wiąże się to z modą na naturalną estetykę. Kolory te jednak nie powinny być krzykliwe. Trzeba postawić na nieco ciemniejszą i bardziej stonowaną zieleń. Stonowana kolorystyka będzie się dobrze prezentowała przez dłuższy czas. Dobrze sprawdzają się tutaj kolory pistacji i ciemny oliwkowy.

Innymi kolorami, które są wybierane przez najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz są odcienie brązu i kolory ziemiste. Te również kojarzą się z naturą i ekologią. Dlatego warto wziąć je pod uwagę.

Projektowanie mieszkania – styl less waste

Nowoczesne trendy w projektowaniu wnętrz stawiają na recykling i styl less waste, co również jest przejawem trendów stawiających na ekologiczne rozwiązania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej mebli i akcesoriów, które pochodzą z recyklingu. Obecnie ekologia to zupełnie nowy styl życia, który ma na celu zwiększenie świadomości i dbałości w trosce o wspólne środowisko. Dlatego podczas projektowania mieszkania także powinno się włączać ekologiczne sposoby. Oczywiście nie chodzi o to, by całe mieszkanie wyposażyć meblami i dodatkami pochodzącymi z recyklingu, upcyclingu czy tzw. drugiej ręki. Jednak warto powoli i stopniowo zacząć wprowadzia elementy tego typu, nie tylko ze względu na podążanie za bieżącymi trendami w projektowaniu wnętrz.

Rynek mebli regularnie poszerza się o modele wykonane z ekologicznych surowców, do których nie wliczają się już jedynie drewno, metal, szkło produkowane w tradycyjny sposób. Obecnie zyskuje na popularności i powszechności przemyślane zastosowanie tworzyw, które dotychczas kończyły jako odpady z procesu produkcji czy unikanie materiałów i substancji toksycznych dla środowiska.

Projektowanie mieszkania – Im mniej, tym lepiej

Stary i dobrze znany minimalizm nadal jest brany pod uwagę przez najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz. Minimalizm jest stylem, który praktycznie się nie starzeje. Ma to związek właśnie z niedużą liczbą mebli i ozdób. Dobrze zaaranżowana i niezagracona przestrzeń zawsze będzie się ciekawie prezentowała.

Projektowanie mieszkania warto oprzeć na stylu minimalistycznym. Poza wcześniej wspomnianym powolnym starzeniem się mieszkań w tym stylu, ma to też kilka innych ciekawych zalet. Urządzenie takiego mieszkania nie jest drogie. Nie potrzebujemy dużej ilości mebli i ozdób. Projektowanie mieszkania w stylu minimalistycznym jest szybkie. My zyskujemy dodatkową przestrzeń, a nasze mieszkanie wydaje się większe. Są to główne zalety, które sprawiają, że najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz nadal stawiają na styl minimalistyczny.

Projektowanie mieszkania – filozofia slow life

Slow life to idea, której celem jest zwolnienie tempa życia. Promuje życie w zgodzie ze sobą i stawianie na własne potrzeby. Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz również czerpią z filozofii slow life. Nie ma jednoznacznie zdefiniowanych ram tego stylu w projektowaniu. Można tutaj między innymi spotkać oszczędną stylistykę i naturalne elementy wystroju. Jak widać, łączy się to z minimalizmem i stylem less waste.

Projektowanie mieszkania zgodnie z filozofią slow life musi być ściśle związane z tym, jak czujemy się w danym wnętrzu. Musi ono spełniać nasze własne potrzeby i odcinać nas od otaczającego nas pośpiechu. Każdy potrzebuje mieć miejsce do złapania oddechu i odpoczynku. Tutaj wchodzą właśnie naturalne elementy, które przyczyniają się do osiągnięcia spokoju i pogodnej, zrelaksowanej aury. Styl minimalistyczny pozbywa się z przestrzeni rzeczy, które by nas absorbowały i nadmiernie stymulowały bodźce, rozpraszały uwagę. Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz łączą ze sobą harmonię, spokój, minimalizm i ekologię.

Projektowanie mieszkania – dodatki

Nawet w stylu kładącym nacisk na minimalizm i filozofię slow life znajdzie się miejsce na drobne dodatki. Możemy zainwestować w lampy, wazony, figurki i ciekawe doniczki na rośliny. Rzeczy te mogą być we wcześniej wspomnianych kolorach brązu i zieleni. Możemy też postawić na inne, mocniejsze kolory, które dodadzą trochę charakteru naszym wnętrzom. Świetnie sprawdzą się tutaj fuksja i odcienie pomarańczu.

Podsumowanie

Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz mają kilka ciekawych propozycji, które warto wziąć pod uwagę. Sprawdzą się one zwłaszcza tam, gdzie powstają nowe mieszkania. Szczecin, Kraków, Warszawa i inne duże miasta mają ich do zaoferowania całkiem sporo. Minimalistyczny styl najłatwiej jest wprowadzić w pustej przestrzeni, w której trzeba rozważnie dodawać elementy wystroju. Właściciele mieszkań przeznaczonych do remontu muszą poświęcić więcej czasu na zastanowienie się nad tym, co chcą usunąć, a co wolą zostawić.

Opublikowano:
13.03.2023