Jakie korzyści przynosi mieszkanie w bloku wielorodzinnym w porównaniu z domem jednorodzinnym?

Według danych Eurostatu 55% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, natomiast pozostałe 45% w blokach. Trudno dyskutować o wyższości jednego rozwiązania na drugim, ponieważ zaspokajają zupełnie inne potrzeby i oczekiwania właścicieli nieruchomości oraz lokatorów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przeanalizować ich zalety. Jakie korzyści w porównaniu do własnego domu przynosi mieszkanie w bloku wielorodzinnym?

korzyści z mieszkania w bloku wielorodzinnym

Mieszkanie w bloku, czyli atrakcyjna lokalizacja

Trudno oceniać zalety, jakie niesie ze sobą mieszkanie w bloku oraz w domu jednorodzinnym w oderwaniu od lokalizacji, w której znajduje się nieruchomość. Jest to szczególnie istotne w dużych aglomeracjach. Chociaż w największych polskich miastach można znaleźć budynki jednorodzinne usytuowane najczęściej na obrzeżach, trzeba przyznać, że ich ceny znacząco odbiegają od krajowej średniej rynkowej, dlatego na domy jednorodzinne w dużych miastach mogą sobie pozwolić nieliczni.

Zazwyczaj aby zamieszkać we własnym domu, należy wyprowadzić się na przedmieścia, tak zwane miasta sypialnie. Z kolei mieszkanie w bloku można połączyć z atrakcyjną lokalizacją i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie starego budownictwa z wielkiej płyty oraz kamienic. Nowe mieszkania w Szczecinie, w Warszawie, w Poznaniu czy Wrocławiu powstają również w dzielnicach doskonale skomunikowanych z centrum, co ułatwia dojazdy do pracy.

Mieszkanie w bloku – infrastruktura i rozrywka na wyciągnięcie ręki

Dobra lokalizacja oznacza więcej możliwości, ale nie chodzi wyłącznie o bliskość centrum i wszystkich dobrodziejstw, które oferuje miasto. Mieszkanie w bloku wielorodzinnym to nie tylko wielka płyta, ale także współczesne budownictwo. Poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym to dobry pomysł, ponieważ obecnie osiedla projektowane są z uwzględnieniem najważniejszych potrzeb mieszkańców.

Aby zrobić zakupy, odwiedzić fryzjera lub kosmetyczkę, siłownię, klub fitness czy szkołę językową coraz częściej nie trzeba nawet opuszczać terenu swojego osiedla. Najważniejsza infrastruktura znajduje się na miejscu. Lokalizacja współczesnych osiedli uwzględnia również bliskość terenów rekreacyjnych. Takie są po prostu wymogi kupujących nieruchomości, a deweloperzy starają się za wszelką cenę im sprostać. Wybierając dom jednorodzinny na peryferiach, nie można liczyć na podobne udogodnienia.

Niższe koszty utrzymania i wygoda mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku ma bardzo istotne aspekty praktyczne. Jego właściciel musi dbać o wnętrza, ale nie przejmuje się remontami dotyczącymi ścian zewnętrznych, dachu i otoczenia budynku. Takie decyzje są podejmowane kolektywnie we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej i nie spędzają snu z powiek właścicielom lokali.

Ponadto mieszkanie w bloku można szczególnie docenić zimą – mieszkańców współdzielących budynki mieszkalne omija obowiązek odśnieżania chodników wokół posesji. Wiosną i latem niektórzy czerpią przyjemność z pielęgnowania ogrodu, ale wiąże się to również z bardziej czasochłonnymi pracami, takimi jak koszenie trawy, podlewanie roślin czy walka ze szkodnikami. Na nowych osiedlach nie brakuje terenów zielonych, ale mieszkańcy mogą z nich korzystać, nie martwiąc się o ich utrzymanie.

Ponadto dom jednorodzinny oznacza zazwyczaj większą powierzchnię, a wtedy więcej wysiłku należy włożyć w utrzymanie czystości. Przestronne wnętrza stanowią oczywiście wartość samą w sobie, ale na pewnym etapie życia dbanie o pomieszczenia i i ich czystość pochłania zbyt wiele czasu.

Niższa cena

Większość Polaków z trudem może sobie pozwolić na zakup własnej nieruchomości. Nawet jeśli ceny aktualnie uległy stabilizacji i nadszedł dobry moment na podjęcie takiej decyzji, wciąż są relatywnie wysokie. Planując przyszłość, warto mierzyć siły na zamiary. Budowa domu jednorodzinnego pochłania ogromne koszty, począwszy od zakupu ziemi, poprzez wzniesienie budynku, po jego wykończenie. Później trudno złapać finansowy oddech, gdyż utrzymanie domu także nie należy do najtańszych.

Zdecydowanie łatwiej znaleźć mieszkanie w bloku odpowiadające aktualnym możliwościom finansowym. To inwestycja liczona w setkach tysięcy, a nie milionach złotych. Kupując mieszkanie w bloku z rynku pierwotnego można śmiało założyć, że jego wartość będzie z czasem rosła. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości podjąć decyzję o przeprowadzce, sprzedając lokal z zyskiem i dopiero wówczas postawić własny dom, gdy możliwości finansowe na to pozwolą, a przyszły gospodarz będzie miał więcej czasu, by dbać o swoją nieruchomość.

Potencjalny dochód pasywny

Plany życiowe zmieniają się na przestrzeni czasu. Własne mieszkanie w bloku to potencjalny dochód pasywny na wypadek przeprowadzki. Rynek najmu mieszkań jest znacznie bardziej rozbudowany niż wynajem domów, więc znalezienie najemców nie stanowi najmniejszego problemu. W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to takie oczywiste.

Porównywanie domu jednorodzinnego do mieszkania w bloku ma ograniczony sens, ponieważ oba rozwiązania mają swoje zalety na poszczególnym etapie życia właściciela nieruchomości. Mieszkanie w bloku jest znacznie korzystniejsze z punktu widzenia osób aktywnych, pracujących w centrum miasta, poszukujących atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu i ostrożnych finansowo.

Opublikowano:
1.05.2023