Jak wybrać najlepszego dewelopera mieszkaniowego w swoim mieście?

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 roku, a w roku 2022 doczekała się poważnych zmian bardzo dobrze chroni interesy nabywców mieszkań. Sytuacja, w której deweloper bankrutuje, a klient traci pieniądze jest dziś praktycznie niemożliwa. Jednak planując nabycie nieruchomości, warto zachować ostrożność. Deweloperzy działający obecnie na rynku nie bez powodu cieszą się zróżnicowanymi opiniami, dotyczącymi choćby ich terminowości, przyjaznego podejścia do klienta lub jakości wykończenia inwestycji.

Rozważasz inwestycję w nieruchomość? Dowiedz się, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania oraz jak wybrać najlepszego dewelopera w swoim mieście, by nie żałować swojej decyzji!

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania – sytuacja finansowa

Strategia, wedle której przed przystąpieniem do wyboru konkretnego lokalu poszukujesz najlepszych deweloperów działających w twoim mieście jest całkiem racjonalna. Dzięki temu w przyszłości unikniesz prawdopodobnie przykrych niespodzianek w postaci opóźnień lub niedoróbek przy wykończeniu lokalu.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania, zacznij od weryfikacji jego kondycji finansowej. Co prawda interesy kupujących chroni deweloperski rachunek powierniczy, jednak zdecydowanie lepiej mieć pewność, że firma prowadząca inwestycję posiada płynność finansową.

Jak sprawdzić dewelopera pod kątem jego sytuacji finansowej? Oto kilka narzędzi:

  • Rejestr Dłużników BIG – jeśli deweloper jest zadłużony, prawdopodobnie wierzyciele dokonali stosownych wpisów w rejestrze.
  • Roczne sprawozdania finansowe – są jawne i dostępne w KRS, a dzięki nim dowiesz się, czy deweloper zachowuje płynność finansową i nie grozi mu upadłość.
  • Zaświadczenia z ZUS i US – masz prawo do złożenia wniosku o zaświadczenia, które dowiodą, że deweloper nie zalega z opłatami.

Kiedy wspomniane dokumenty nie budzą twoich wątpliwości, deweloperowi nie powinna grozić upadłość.

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania – opinie o deweloperze

Prawidłowa kondycja finansowa nie jest jedynym wyznacznikiem, że deweloper zalicza się do najlepszych w twoim mieście. Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania w inny sposób? Wiarygodnym źródłem informacji są opinie dotychczasowych klientów. Sprawdź wcześniejsze inwestycje realizowane przez daną firmę i dowiedz się, czy nabywcy mieszkań są zadowoleni.

Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj bezpośrednio z właścicielami lokali – być może znajdziesz ich wśród swoich znajomych i rodziny. Pokaźną skarbnicę wiedzy stanowi internet. Pozytywne opinie oczywiście działają na korzyść dewelopera. Możliwe, że natkniesz się na pojedyncze negatywne wpisy – nie muszą go dyskwalifikować, nie da się zadowolić wszystkich klientów. Jedndak gdy negatywne opinie przeważają, istnieje szansa, że deweloper rzeczywiście nie jest rzetelną firmą.

Jak sprawdzić dewelopera – wiarygodne inwestycja

W kolejnym etapie poszukiwań może zacząć rozglądać się za lokalem, który spełnia twoje oczekiwania. Nie skupiaj się wyłącznie na tym, jak sprawdzić dewelopera, ale zweryfikuj samą inwestycję. Deweloper ma obowiązek przedstawienia szczegółowego prospektu informacyjnego, zawierającego dokładną charakterystykę inwestycji, a także konkretnej nieruchomości. Pamiętaj o tym, że informacje zawarte w prospekcie są z punktu widzenia prawa wiążące dla dewelopera, łącznie z ceną mieszkania!

Ważnym punktem poszukiwań jest zajrzenie do księgi wieczystej. Znajdziesz w niej informację, kto jest właścicielem gruntu, na którym powstaje inwestycja, a także zweryfikujesz źródła jej finansowania. Z księgi wieczystej dowiesz się również, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Mając jakiekolwiek wątpliwości na temat powstającej inwestycji, koniecznie zapytaj o nie dewelopera. Wszystkie zapisy chroniące twoje interesy powinny znaleźć się w umowie.

Wsparcie w uzyskaniu kredytu

Większość Polaków zakup mieszkań finansuje przy pomocy kredytu. Obecnie uzyskanie finansowania stało się relatywnie trudne ze względu na rosnące stopy procentowe, co powoduje przynajmniej chwilową stabilizację cen nowych mieszkań. To dobry moment na zakup mieszkania, o ile masz zapewnione zasoby na kupno nieruchmości lub uda ci się uzyskać atrakcyjny kredyt.

Dobrego dewelopera rozpoznasz również po tym, że powinien zaoferować ci wsparcie w tym zakresie. W Ronson Development możesz liczyć na pomoc niezależnych ekspertów finansowych, którzy biorą pod uwagę oferty kredytowe z ponad 20 banków. Możesz liczyć na doradztwo, jak również wsparcie w wypełnieniu wniosków kredytowych. W razie niepowodzenia gwarantujemy zwrot 100% opłaty rezerwacyjnej. Naszym zdaniem wiarygodny i rzetelny deweloper powinien tak właśnie postępować.

Rozwiązania przyjazne mieszkańcom

Wiedząc już, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania, skoncentruj się na znalezieniu oferty idealnie skrojonej do twoich potrzeb. Jakie dodatkowe cechy wyróżniają najlepszych deweloperów?

  • Możliwość wykończenia lokalu pod klucz – bywa opłacalna choćby ze względu na niższe ceny materiałów budowlanych. Zwróć uwagę na dostępność zróżnicowanych pakietów wykończeniowych oraz opcję ich personalizacji.
  • Ekologiczne rozwiązania – jeśli na twoim osiedlu wykorzystuje się energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne, systemy odzyskiwania deszczówki, a wokół nie brakuje zieleni, mieszkanie tam stanie się przyjemniejsze, a w dodatku sporo zaoszczędzisz na rachunkach. Z myślą o przyszłości pomyśl również o infrastrukturze do ładowania samochodów elektrycznych. Za kilkanaście lat możesz stać się właścicielem takiego auta, chociaż dzisiaj tego nie zakładasz.
  • Systemy smart home – przekonaj się, czy lokale oddawane do użytku są przystosowane do implementacji systemów smart home. To kolejne źródło wygody i oszczędności.

Nowe mieszkania w Warszawie wciąż powstają jak grzyby po deszczu. Który deweloper jest najlepszy w twoim mieście? Przekonaj się o tym samodzielnie, biorąc pod uwagę powyższe kryteria!

Opublikowano:
24.02.2023