Jak sprawdzić stan instalacji przy odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania to dla wielu Polaków marzących o własnym lokum długo wyczekiwany moment. Zdecydowana większość mieszkań jest oddawana kupującym w stanie deweloperskim, co oznacza, że mieszkanie jest już wstępnie wykończone, a wszystkie najważniejsze instalacje zostały w nim wykonane. W Polsce coraz rzadziej można spotkać nieuczciwych deweloperów, którzy nie wywiązują się z warunków umowy, jednak przeprowadzając odbiór mieszkania warto samodzielnie skontrolować, czy prace zostały przeprowadzone prawidłowo i do końca. Kontrola obejmuje między innymi stan instalacji elektrycznej, wentylacji, instalacji teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej, a w niektórych mieszkaniach również gazowej.

odbiór mieszkania

Chociaż klienci mogą przez pewien czas zgłaszać deweloperowi niedoróbki ze względu na rękojmię, albo udzieloną przez wykonawcę gwarancję, najlepiej dobrze przyjrzeć się wszystkim instalacjom przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania. Na co szczególnie zwrócić uwagę weryfikując wykonanie poszczególnych instalacji? Podpowiadamy!

Odbiór mieszkania a stan instalacji elektrycznej

Stan instalacji elektrycznej należy prawdopodobnie do najważniejszych elementów mieszkania. Jej wadliwe wykonanie narazi w przyszłości domowników na spore problemy, w skrajnym przypadku z   koniecznością rozkuwania ścian łącznie. Stan instalacji elektrycznej warto zweryfikować pod kątem jej zgodności z projektem. Duże znaczenie ma prawidłowe rozmieszczenie instalacji, podobnie jak liczba punktów. 

Również wysokość instalacji odgrywa ważną rolę, jeśli w mieszkaniu mają pojawić się niestandardowe źródła oświetlenia, na przykład kuchennych blatów lub podwieszanego sufitu. Ponadto kontrolując stan instalacji elektrycznej trzeba obejrzeć znajdującą się w mieszkaniu skrzynkę z bezpiecznikami. Liczy się swobodny dostęp do skrzynki, podobnie jak jej zabezpieczenie przed dziećmi. Deweloper powinien dobrze opisać wszystkie obwody, by później prawidłowe zamontowanie gniazd nie stanowiło problemu. Jeśli w mieszkaniu płynie już prąd, stan instalacji elektrycznej powinno się również sprawdzić w kwestii prawidłowego napięcia.

Odbiór mieszkania a kontrola instalacji wodno-kanalizacyjnej

Nie tylko stan instalacji elektrycznej ma znaczenie, gdy nadchodzi odbiór mieszkania. Równie istotna jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Przed zamontowaniem sanitariatów możliwości weryfikacji są dość ograniczone, jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy wykonawca prawidłowo wyprowadził instalację wodną i kanalizacyjną do pionów. Wszystkie elementy muszą być wykonane zgodnie z pierwotnym planem. Zgodnie z umową powinno zgadzać się także rozmieszczenie rur i możliwość podłączenia baterii w konkretnych miejscach.

Odbiór mieszkania a sprawdzenie wentylacji

Odbiór mieszkania to również okazja do kontroli znajdującej się w lokalu instalacji. Najczęściej jest to instalacja grawitacyjna, której zadaniem jest regulacja poziomu wilgotności powietrza i temperatury. Nawiewniki powinny działać w sposób umiarkowany – gwarantować stabilny przepływ powietrza, ale jednocześnie nie dopuszczać do sytuacji, w której zbyt wiele powietrza z zewnątrz trafia do lokalu. Zimą będzie to prowadziło do obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna powinna działać bez zarzutu i uruchamiać się natychmiast po włączenie odpowiedniego przycisku. Warto dodatkowo zweryfikować, czy nawiewy posiadają specjalne kratki.

Odbiór mieszkania a instalacja gazowa

Dziś nie wszystkie mieszkania są wyposażone w instalację gazową, ale jeśli taka istnieje, odbiór mieszkania również wymaga jej skontrolowania. W tym przypadku możliwości nabywcy mieszkania są dość ograniczone. Warto sprawdzić, czy instalacja gazowa została poprowadzona natynkowo lub podtynkowo – zgodnie z projektem. Ponadto odbierając mieszkanie należy zweryfikować, czy przyłącze gazowe zostało prawidłowo przygotowane. Jeśli zaś chodzi o szczelność instalacji i późniejsze podłączanie kuchenki, są to zadania, które mogą być powierzone jedynie specjalistom.

Odbiór mieszkania a weryfikacja instalacji teletechnicznej

Instalacja teletechniczna to kolejny element, który warto skontrolować przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania. Obok lokalu powinna znajdować się skrzynka telekomunikacyjna, a do mieszkania powinien być poprowadzony kabel telefoniczny oraz kabel internetowy, opcjonalnie również kabel telewizyjny. W trakcie odbioru mieszkania należy sprawdzić, czy ich liczba i usytuowanie zgadzają się z projektem.

Protokół odbioru przy wyborze mieszkania

Jeśli stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i pozostałych nie budzi żadnych zastrzeżeń, odbiór mieszkania kończy się podpisaniem protokołu. Warto jednak pamiętać, że jeśli w przyszłości wyjdą na jaw niedoróbki ze strony dewelopera, klient może ubiegać się o ich naprawę ze względu na rękojmię (przez 5 lat), albo gwarancję, gdy deweloper takowej udziela. Podpisanie protokołu nie ma w tej kwestii większego znaczenia.

Odbiór mieszkania w towarzystwie fachowca

Odbierając nowe mieszkanie w Szczecinie lub innym mieście bez fachowej wiedzy można poprosić o wsparcie profesjonalistów, którzy znają się na poszczególnych instalacjach, albo znajomego lub członka rodziny, który ma w tej kwestii doświadczenie. Na szczęście obecnie większość deweloperów podchodzi do swoich zadań uczciwie!

Opublikowano:
13.12.2022