Jak podłączyć licznik prądu w mieszkaniu?

Większość mieszkań nabywanych przez klientów w Polsce jest oddawane kupującym w stanie deweloperskim, co oznacza, że w lokalu przeprowadzone są podstawowe prace, a wykończenie leży po stronie nabywcy, który może zająć się nim na własną rękę, albo zlecić to zadanie pracowni architektonicznej i następnie ekipie remontowej. Aby rozpocząć wykańczanie mieszkania, konieczne jest podłączenie licznika prądu, ponieważ chociaż instalacja elektryczna jest już wykonana, deweloper wznoszący budynek korzystał z prądu budowlanego, który jest dostarczany w oparciu o inną taryfę. Licznik poboru prądu warto zamontować jak najszybciej, aby móc rozpocząć prace wykończeniowe i tak szybko jak to możliwe wprowadzić się do nowego lokum.

licznik prądu

Jak wygląda podłączenie licznika prądu? Kto się tym zajmuje? Co właściciel mieszkania powinien zrobić, zanim licznik poboru prądu trafi do jego domu? Wyjaśniamy!

Licznik poboru prądu wymagany przed rozpoczęciem wykończenia mieszkania

W mieszkaniach kupowanych z rynku wtórnego zazwyczaj znajduje się już licznik poboru prądu, z którego korzystali poprzedni właściciele. Jeśli nowy właściciel zdecyduje się na kontynuowanie umowy z tym samym sprzedawcą energii elektrycznej, może korzystać z tego samego licznika. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wygląda nieco inaczej, bo deweloper w trakcie budowy korzystał z innych przyłączy w ramach tak zwanej taryfy budowlanej.

Zazwyczaj nabywca mieszkania musi samodzielnie zająć się podłączeniem licznika prądu, aby móc korzystać z energii elektrycznej. Nie warto zwlekać z tą czynnością, ponieważ wykończenie lub remont mieszkania od stanu deweloperskiego wymagają dostępu do prądu, niezbędnego do pracy większości sprzętów. Korzystanie z agregatu prądotwórczego w mieszkaniu raczej nie wchodzi w grę. Na szczęście podłączenie licznika prądu nie jest trudnym wyzwaniem i nie wiąże się z bardzo długim oczekiwaniem na wizytę montera, który je przeprowadzi. Jak procedura wygląda krok po kroku?

Kontrola instalacji elektrycznej przed podłączeniem licznika prądu

Przyjmując od dewelopera nowe mieszkanie warto dokonać kontroli instalacji elektrycznej. Dobrą praktyką jest zweryfikowanie, czy została ona wykonana zgodnie z projektem, czy zgadza się rozmieszczenie wszystkich przyłączy i punktów i czy kable poprowadzone są na odpowiedniej wysokości. Warto przyjrzeć się również skrzynce z bezpiecznikami, w której wszystko powinno być dobrze oznaczone i do której domownicy powinni mieć swobodny dostęp. Jeśli w mieszkaniu znajduje się już prąd, można także sprawdzić jego napięcie. 

Dopiero po tej kontroli właściciel mieszkania może podpisać protokół odbioru. Instalację elektryczną warto sprawdzić również pod kątem bezpieczeństwa, w czym pomoże doświadczony elektryk. Zresztą zdarza się, że sprzedawca prądu, zanim zgodzi się na podłączenie licznika prądu będzie chciał zapoznać się z protokołem takiej kontroli, chociaż nie jest to regułą.

Wybór sprzedawcy energii elektrycznej

Kolejnym krokiem jest wybór sprzedawcy energii elektrycznej. Zazwyczaj oferty poszczególnych dostawców są bardzo podobne, a ceny prądu mogą różnić się przede wszystkim pomiędzy regionami. Warto jednak zwrócić uwagę na przykład na długość umowy ze sprzedawcą, która nieraz stanowi ograniczenie ryzyka związanego z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Niektórym klientom zależy na tym, aby do ich lokalu trafiała energia pochodząca ze źródeł odnawialnych, a część sprzedawców posiada w swojej ofercie takie taryfy.

Podpisanie umowy ze sprzedawcą

Po wyborze sprzedawcy energii elektrycznej, zanim licznik poboru prądu znajdzie się w mieszkaniu, należy podpisać ze sprzedawcą umowę. Do tego wymagane są określone dokumenty – bardzo często wystarczy potwierdzenie odbioru mieszkania od dewelopera, ale zdarza się również, że sprzedawca chcę zapoznać się także z protokołem zdawczo-odbiorczym mieszkania. Dodatkowo klient musi wypełnić wniosek dotyczący przyłączenia mieszkania do sieci. Na szczęście nie są to skomplikowane procedury, a dziś wszystkie formalności można nierzadko załatwić ze sprzedawcą online, bez wychodzenia z domu.

Podłączenie licznika prądu – czas oczekiwania

Kiedy formalności ze strony kupującego mieszkanie zostaną dopełnione, należy jeszcze poczekać na podłączenie licznika prądu. Mieszkanie odwiedzi monter, który zajmie się przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych prac. Sprzedawcy energii elektrycznej mają na to 14 dni od daty podpisania umowy, ale w praktyce czas oczekiwania ogranicza się zwykle do zaledwie kilku dni, a licznik poboru prądu zostanie zainstalowany i uruchomiony w dniu wizyty montera.

Oszczędzanie energii elektrycznej w nowym mieszkaniu

W momencie zakupu wymarzonego, nowego mieszkania w Warszawie podłączenie licznika prądu jest oczywiście symbolicznym preludium do późniejszych rachunków za prąd. W trakcie wykańczania i wyposażenia mieszkania warto o nich pomyśleć. Energooszczędne wyposażenie domu, wydajne oświetlenie LED, a także system smart home to sprawdzone rozwiązania obniżające rachunki za energię elektryczną. Ważnym trendem w budownictwie mieszkaniowym są także osiedla wyposażone w panele fotowoltaiczne, jakie możemy zaproponować naszym klientom w Ronson Development!

Opublikowano:
20.12.2022