Jak oszczędzać na rachunkach w mieszkaniu?

Wciąż utrzymująca się inflacja na wysokim poziomie i rosnące ceny stawek za zużycie mediów dotyczą każdego właściciela mieszkania. Jeśli odczuwasz pierwsze objawy kurczenia się domowego budżetu i wciąż rosnące rachunki to czas wdrożyć sposoby na ich obniżenie. Jak to zrobić? Zapraszamy do przeczytania naszego kolejnego artykułu, w którym podpowiadamy, jak obniżyć domowe koszty.

oszczędzanie na rachunkach

Jaki zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Za wysokie koszty utrzymania mieszkania odpowiedzialne są również rachunki za ogrzewanie. W pierwszej kolejności warto wykonać audyt w kwestii szczelności drzwi i okien. Niestety wciąż dużą część na rynku mieszkalnym stanowią lokale wysoce energochłonne. Przyczyną może być nieefektywnie funkcjonujący system wentylacji czy niedostateczna izolacja cieplna okien, drzwi, przegród wewnętrznych i dachu. Przez takie czynniki utrzymanie stałej temperatury wewnątrz lokalu mieszkalnego wymusza większe zużycie energii cieplnej.

Podstawową praktyką, która zmniejszy koszty za ogrzewanie jest uszczelnienie okien i drzwi. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy kaloryfery nie są przykryte firanami, ubraniami czy kanapą. Przed sezonem grzewczym warto również zaopatrzyć urządzenia grzewcze w termostaty, aby móc ustawić temperaturę graniczną. W ten sposób uzyskamy pełną kontrolę nad instalacją grzewczą.

Zmniejszenie opłat za ogrzewanie zapewni odpowiednie wietrzenie pomieszczeń. Należy je wietrzyć krótko i intensywnie, a przed przystąpieniem do tej czynności należy pamiętać o zakręceniu termostatów.

Sposoby na mniejsze rachunki za prąd

Aby obniżyć wydatki na prąd, warto świadomie korzystać z urządzeń elektrycznych. Na przykład w telewizorze, jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest włączać funkcję automatycznego wyłączania ekranu. Taka opcja jest polecana zwłaszcza osobom, które często wychodzą z pokoju i zapominają przy tym wyłączać odbiornika. W przypadku pralki czy zmywarki dobrze jest sprawdzić, czy takie urządzenia są wyposażone w funkcje energooszczędne.

Rachunki domowe za prąd można także zmniejszyć, używając lodówki w poprawny sposób. Okazuje się, że oszroniona lodówka zużywa aż 30% więcej energii, niż ta wyczyszczona. Więcej prądu zużywa również lodówka, która jest przepełniona produktami. Zwróć uwagę zatem na to, jak korzystasz z lodówki, ponieważ statystycznie to właśnie ona odpowiada za 40% opłat za prąd.

Jeśli jesteś właścicielem mikrofalówki, zwróć uwagę na częstotliwość, z jaką korzystasz z tego urządzenia. Dobrą praktyką zmniejszającą koszty za zużycie energii elektrycznej jest spożycie posiłku zaraz po podgrzaniu, a nie podgrzewanie jedzenia kilkukrotnie. Zastanów się również przed użyciem funkcji „power Boost”. Choć dzięki takiej funkcji płyta indukcyjna czy piekarnik nagrzewają się w kilka chwil, musisz liczyć się z tym, że w takim trybie urządzenia te zużywają bardzo dużo energii elektrycznej.

Wysokie opłaty za prąd są przyczyną również złudnego myślenia, że podpięta do gniazdka ładowarka do telefonu czy telewizor wcale nie pobierają prądu. To błędne myślenie, które może uszczuplić domowy budżet nawet o kilkadziesiąt złotych. Tymczasem jak pokazują badania – odłączenie routera czy dekodera telewizyjnego na noc pozwala zaoszczędzić w ciągu roku kwotę miesięcznego rachunku za prąd.

Urządzeniem, który odpowiada również za wysokie zużycie prądu jest klimatyzator. Szacuje się, że jedna godzina używania takiego urządzenia kosztuje aż 1 zł. Dlatego chcąc zmniejszyć opłaty za energię, warto korzystać z klimatyzatora tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Spraw sobie mniejsze rachunki za wodę

Nie da się ukryć, że głównym czynnikiem wpływającym na wysokość opłat za wodę jest długość trwania kąpieli. Jeśli trwa ona około 5 minut, wtedy zużywamy około 50 litrów wody. Natomiast kąpiel w wannie zużywa aż 100 litrów wody. Jeśli interesują Cię nowe mieszkania w Szczecinie lub innym dużym mieście i zależy Ci na niskich rachunkach od początku, rozważ montaż kabiny prysznicowej. Następnie staraj się brać krótkie, lecz intensywne kąpiele.

Podobna praktyka obejmuje również pralkę. Urządzenie tego typu powinno być włączane wyłącznie, gdy załadujemy pełny bęben. Wykorzystując pełny potencjał pojemności pralki, oszczędzamy nie tylko wodę, lecz także prąd.

Zaoszczędź pieniądze z rachunków za korzystanie z telewizji czy internetu

Omawiając temat domowych rachunków, nie sposób pominąć kwestię internetu, telewizji kablowej, telefonu czy usług VOD. W tym kontekście warto sprawdzić, czy dobrane abonamenty na pewno odzwierciedlają Twoje potrzeby. Może się okazać, że dobrany pakiet kanałów telewizyjnych jest zbyt obszerny i w praktyce korzystasz jedynie z kilku z nich. Podobnie może być z telefonem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na alternatywę wobec klasycznego abonamentu, czyli telefon na kartę. Koszty doładowywania pakietów potrafią być nawet o 50% niższe, niż w przypadku stałych wydatków związanych z koniecznością opłacenia abonamentu.

Domowe wydatki na jedzenie – czy można je zmniejszyć?

Prowadzenie domu to również robienie zakupów. Okazuje się, że przeciętny Polak wyrzuca blisko 50 kg jedzenia rocznie. Jedynym sposobem na zmniejszenie wydatków związanych z kupieniem żywności, to robienie racjonalnych zakupów. Jest to jak najbardziej wykonalne. Wystarczy planować zakupy i kupować tylko te produkty spożywcze, które znajdują się na wcześniej przygotowanej liście.

Oprócz tego, przed robieniem zakupów, warto zastanowić się, jakie posiłki chcemy zjeść w ciągu tygodnia. Dzięki temu sporządzisz listę zakupową o wiele szybciej i unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów, w przypadku których, co gorsza, istnieje ryzyko, że się zmarnują. Przyczyną wysokich rachunków za żywność może być także kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia przez dostępne promocje. Jeśli zauważysz promocję, korzystaj z nich tylko wtedy, gdy nabyte jedzenie zdołasz zjeść w terminie wskazanym na opakowaniu produktu.

Jak widać, na co dzień na wiele sposobów możesz zmniejszyć domowe opłaty. Sprawdzonym sposobem obniżającym wydatki na rachunki jest nabycie również nowoczesnego mieszkania wykonanego z materiałów o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Doskonałym przykładem są dostępne mieszkania deweloperskie w Szczecinie na osiedlu „Nowa Północ”. Inwestycja wyróżnia się kameralnym charakterem i dostępem do terenów zieleni i rekreacji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Opublikowano:
14.12.2023