Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Rozważasz zakup mieszkania? Rozpoczęty właśnie rok stanowi dobry moment na podjęcie takiej decyzji, ponieważ ceny nieruchomości powinny chwilowo się ustabilizować, zanim od roku 2024 zdaniem wielu ekspertów osiągną swoją dawną dynamikę wzrostu. Jak kupić mieszkanie na kredyt lub za gotówkę? Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego dzięki rządowemu programowi? Jakie formalności związane z zakupem nieruchomości czekają cię, gdy wybierzesz już wymarzony lokal? Dziś wyjaśniamy, jak kupić mieszkanie krok po kroku skupiając się na rynku pierwotnym!

zakup mieszkania

1.  Jak kupić mieszkanie na kredyt – analiza zdolności kredytowej

Zdecydowana większość Polaków kupuje mieszkania finansując tę inwestycję przy pomocy kredytu. Jeśli należysz do tej grupy, pomyśl o finansowaniu inwestycji z wyprzedzeniem. O twojej zdolności kredytowej decydują nie tylko źródło i wysokość dochodów, wiek, stabilne zatrudnienie i sytuacja rodzinna, ale także wypracowywana przez lata historia kredytowa w BIK. Jeśli zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie na kredyt wiedz, że profil w BIK odgrywa tu kluczową w rolę.

Biuro Informacji Kredytowej zbiera dane na temat twoich wcześniejszych kredytów, zakupów na raty i innych wykorzystywanych przez ciebie produktów finansowych. Każda opłata dokonana w terminie stanowi atut i zwiększa przygotowany przez BIK indywidualny scoring. Zamów w tej instytucji raport na temat własnej historii kredytowej, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i w razie potrzeby w najbliższych miesiącach poprawić swój scoring, na przykład poprzez drobny zakup na raty, albo rezygnację z karty kredytowej stanowiącej zbędne obciążenie.

2.  Analiza potrzeb

Jak kupić mieszkanie, aby nie żałować swojej decyzji? Wybór konkretnego lokum to zawsze kwestia indywidualnych preferencji. Przemyśl dobrze lokalizację, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, by w przyszłości uniknąć niespodzianek. Zastanów się również, czy twoja rodzina niebawem się nie powiększy i z tego powodu nie potrzebujesz nieco większej powierzchni. Spore znaczenie ma też infrastruktura dostępna na osiedlu, podobnie jak komunikacja z centrum miasta. Ogranicz wybór do ofert, które są dla ciebie naprawdę atrakcyjne.

3.  Jak kupić mieszkanie, by nie żałować – analiza oferty

Gdy znajdziesz już interesującą cię propozycję, nadchodzi czas jej weryfikacji. Jak kupić mieszkanie świadomie? Przede wszystkim zapoznaj się z prospektem informacyjnym przygotowanym obowiązkowo przez dewelopera. Informacje w nim zawarte dotyczące charakterystyki mieszkania, a przede wszystkim jego ceny mają charakter wiążący po podpisaniu umowy. Ponadto sprawdź stan prawny nieruchomości – zajrzyj do księgi wieczystej, aby upewnić się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. 

4.  Umowa przedwstępna

Jeśli wszystko jest w porządku, oferta dewelopera cię satysfakcjonuje, a stan prawny nieruchomości nie budzi wątpliwości, czas na podpisanie umowy przedwstępnej. W tym dokumencie pojawia się między innymi kwota zadatku, jak również terminy obowiązujące obie strony i oczywiście cena mieszkania. Data ostatecznego zakupu nieruchomości i przekazanie jej nabywcy to zapis dodatkowy, podobnie jak ewentualne kary przewidziane za odstąpienie od umowy. Po podpisaniu dokumentu masz pewność, że mieszkanie jest zarezerwowane dla ciebie.

5.  Jak kupić mieszkanie na kredyt

Posiadając umowę przedwstępną możesz udać się do banku w celu zdobycia finansowania twojej inwestycji. Potrzebne ci będą dodatkowe dokumenty, przede wszystkim zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach. Po złożeniu wniosku kredytowego bank prawdopodobnie dokona wyceny nieruchomości za pośrednictwem rzeczoznawcy i wyda wstępną decyzję, której mogą towarzyszyć dodatkowe warunki. Gdy uzyskasz oficjalną decyzję kredytową, możesz już zdecydować się na zakup mieszkania. W Ronson Development udzielamy naszym klientom bezpłatnego wsparcia w uzyskaniu kredytu hipotecznego na atrakcyjnych warunkach. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

6.  Jak kupić mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego

Zazwyczaj do uzyskania kredytu hipotecznego konieczny jest wkład własny sięgający przynajmniej 10-20% wartości nieruchomości. Jeśli nie posiadasz takich oszczędności, nie stoisz na straconej pozycji. Z dniem 26 maja 2022 wszedł w życie rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, w którym wkład własny można zastąpić gwarancją ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Do programu mogą przystąpić również osoby bezdzietne i posiadające jedno dziecko, o ile nie mają już nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego, odwiedź rządowy portal, aby zapoznać się ze szczegółami programu.

7.  Zakup mieszkania

Po uzyskaniu finansowania pozostaje już tylko finalizacja transakcji. Umowa powinna mieć charakter aktu notarialnego wraz z przeniesieniem własności. W przypadku finansowania zakupu w formie kredytu w dokumencie powinien znaleźć się termin wypłaty środków przez bank, który na wszelki wypadek warto wskazać z pewnym marginesem. Gdy tylko pieniądze trafią na konto sprzedawcy, stajesz się właścicielem mieszkania, do którego możesz odebrać klucze.

8. Wykończenie mieszkania

Kupując nowe mieszkanie w Warszawie lub innym mieście w stanie deweloperskim czeka cię jeszcze jego wykończenie, które niekiedy pochłania nawet 10% kosztów całej inwestycji. Rozwiązanie alternatywnym jest wykończenie mieszkania pod klucz, które w Ronson Development odbywa się przy udziale renomowanej pracowni architektonicznej, w oparciu o wybrany program oraz indywidualne potrzeby klienta. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także pieniędzy ze względu na brak przestojów w inwestycji i niższy VAT na materiały budowlane.

Jak kupić mieszkanie i nie żałować? Skorzystaj z naszego poradnika!

Opublikowano:
17.01.2023