Jak działa Konto Mieszkaniowe w Banku PKO BP?

1 lipca 2023 roku młodzi Polacy pragnący sfinansować zakup własnego mieszkania uzyskali nowe możliwości w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Drugim elementem programu jest tak zwane Konto Mieszkaniowe, czyli propozycja skierowana do osób pragnących oszczędzać na zakup własnego mieszkania, również na preferencyjnych zasadach, między innymi bez podatku od zysków kapitałowych. Jak dokładnie działa Konto Mieszkaniowe, które można prowadzić między innymi w banku PKO BP? Do kogo skierowana jest oferta i na jakich zasadach? Wyjaśniamy!

Konto mieszkaniowe

Konto mieszkaniowe, czyli jeden z filarów programu Pierwsze Mieszkanie

Nowe mieszkania w Warszawie i innych polskich miastach od lat są obiektem niezrealizowanych marzeń z punktu widzenia wielu młodych Polaków. Nawet w przypadku przyzwoitych zarobków. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma z założenia pomoc tej grupie potencjalnych nabywców w realizacji ich planów życiowych i posiadaniu własnej nieruchomości. Oprócz bezpiecznego kredytu 2%, drugim filarem tego programu jest właśnie Konto Mieszkaniowe.

Oszczędzanie pieniędzy nie jest w Polsce proste, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji. Zyski teoretycznie czerpane z lokat bankowych ostatnio są wręcz pożerane przez słabnącą siłę nabywczą pieniądza. Nie każda młoda osoba może sobie na początkowym etapie samodzielnego życia pozwolić na kredyt mieszkaniowy. Nawet, gdy ma on preferencyjne warunki. Co innego w przypadku oszczędzania. W końcu każda uzbierana złotówka odrobinę przybliża właściciela do realizacji wspomnianego marzenia. Na czym dokładnie polega Konto Mieszkaniowe i kto może z niego skorzystać?

Konto mieszkaniowe – najważniejsze założenia

Wprowadzone 1 lipca 2023 roku Konto Mieszkaniowe ma zachęcać młodych Polaków do systematycznego oszczędzania. Na jego właścicieli czekają preferencyjne zasady i premie, ale jedynie pod warunkiem regularnych wpłat o ustalonej wysokości. 

Pierwszym warunkiem uczestnictwa w programie jest gromadzenie oszczędności przez okres od 3 lat do 10 lat kalendarzowych. Minimalna miesięczna wpłata na konto wynosi 500 zł, natomiast maksymalna 2000 zł. Oznacza to zaoszczędzenie od 6000 zł do 24 000 zł rocznie. Wpłaty na rachunek nie muszą być jednolite, wystarczy, że będą mieścić się we wspomnianym przedziale. Właścicielom Konta Mieszkaniowego przysługuje jeden miesiąc wakacji od oszczędzania, co oznacza, że warunkiem granicznym jest minimum 11 wpłat w ciągu roku w wysokości przynajmniej 500 zł.

Konto mieszkaniowe – oprocentowanie oszczędności

Środki zgromadzone na koncie mieszkaniowym podlegają oprocentowaniu, które z kolei zależy od oferty konkretnego banku. Dodatkową korzyść dla oszczędzających stanowi zwolnienie z tak zwanego podatku Belki, a więc ochrona odsetek. To kolejna zachęta, by na zakup własnego mieszkania oszczędzać właśnie w taki sposób.

Premia mieszkaniowa

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym oszczędzaniu na Koncie Mieszkaniowym jest roczna premia mieszkaniowa. Zgromadzone środki raz w roku będą o nią powiększane. Wysokość premii może być obliczona na dwa sposoby:

  • jako równowartość rocznego wskaźnika inflacji, 
  • jako wartość zmiany ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej w budynku mieszkalnym.

Za każdym razem premia będzie wyliczana w oparciu o bardziej opłacalną dla oszczędzającego w danym roku metodę.

Kto może skorzystać ze konta mieszkaniowego?

  • Osoby, które nie posiadają i nie posiadały mieszkania bądź domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do takiego lokalu.
  • Osoby, które w posiadanym już lokalu zamieszkują z przynajmniej dwójką dzieci.

W tym drugim przypadku maksymalny metraż mieszkania zależy od liczby posiadanych dzieci.

Warunek dotyczący nieposiadania własnego mieszkania nie musi być spełniony w kilku przypadkach, na przykład gdy nieruchomość została nabyta w drodze dziedziczenia, gdy chodzi o współwłasność nieruchomości nieprzekraczającą udziału 50% lub gdy lokal został wyłączony z użytkowania.

Konto mieszkaniowe w banku PKO BP

Ten specyficzny rachunek oszczędnościowy można prowadzić zaledwie kilku bankach, w tym w banku PKO BP. Jaką ofertę przedstawia potencjalnym oszczędzającym ten bank?

Konto mieszkaniowe w banku PKO BP – zasady:

  • Oprocentowanie na poziomie 5,35% w skali roku (promocja do 31 grudnia 2023 roku).
  • Brak opłat i prowizji wynikających z prowadzenia rachunku.
  • Zwolnienie z podatku dochodowego i premia mieszkaniowa – zgodnie z odgórnymi założeniami programu.

W dobie galopującej inflacji Konto Mieszkaniowe może stanowić ciekawą opcję na ochronę oszczędności. Należy jednak pamiętać, że preferencyjne zasady dotyczą wyłącznie sytuacji, w której zgromadzony kapitał zostanie rzeczywiście przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Opublikowano:
31.07.2023