Gdzie tanio kupić mieszkanie w Europie?

Coraz trudniejsza sytuacja na polskim rynku mieszkalnym sprawia, że Polacy szukają atrakcyjnych ofert dotyczących sprzedaży nieruchomości za granicą. W jakim europejskim kraju można kupić tanio nieruchomość?

zakup mieszkania

W których europejskich krajach można kupić tanie mieszkanie?

Z każdym rokiem wśród Polek i Polaków rośnie zainteresowanie nabyciem nieruchomości w Europie. Oprócz chęci zapewnienia sobie własnej bazy noclegowej w ciągu wakacji, do takiego zakupu przekonuje ochrona kapitału przed dalszą inflacją i niepewna sytuacja geopolityczna. W jakich europejskich krajach można kupić tanio mieszkanie? Poniżej nasza lista państw, w których warto szukać swojej okazji.

Hiszpania

Najchętniej nabywane mieszkania lub domy są położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz te zlokalizowane na poszczególnych, hiszpańskich wyspach. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się oferty z hiszpańskiego rynku nieruchomości, które obejmują północne wybrzeże Hiszpanii oraz centralne tereny w tym kraju.

Jak się okazuje, Hiszpania przyciąga nowych inwestorów nie tylko cudowną pogodą, która w Polsce występuje tylko przez 3 miesiące w roku, lecz także niskimi cenami nieruchomości. Średnia cena 1 m2 hiszpańskiej nieruchomości kształtuje się na poziomie ok. 1,9 tys. euro, co w przeliczeniu na polską złotówkę daje kwotę ok. 8 170 zł. Okazuje się więc, że hiszpańskie nieruchomości są dla Polaków tak samo dostępne, jak te położone w Warszawie czy Poznaniu, więc nie dziwi fakt, iż rodacy chętnie decydują się na taką inwestycję. W praktyce już za ok. 600 tys. złotych można kupić apartament o powierzchni 60 m2 nad Morzem Śródziemnym.

Cypr

Jeszcze dekadę temu Cypr był niezwykle rzadko odwiedzany przez Polaków. W ostatnich latach ten kraj dynamicznie rozwinął się pod względem turystycznym, co sprawiło, że wzrosło zainteresowanie inwestorów w zakresie kupna nieruchomości.

Najtańsze mieszkania są położone wyłącznie w północnej części wyspy a stawka za
1 m2 wynosi ok. 1,3 tys. euro. Dlatego magazyn Forbes przyznał nagrodę tej części Cypru i w rezultacie północna część tego kraju otrzymała miano najlepszego na świecie regionu do zakupu nieruchomości przy plaży.

Chorwacja

Chorwacja to kolejny kraj, w których Polacy chętnie nabywają nieruchomości. Choć to państwo od wielu lat przyciąga rocznie miliony turystów, spragnionych słonecznych dni i pięknych plaż, to obecnie zachęca także inwestorów, którzy chcą kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Największą popularnością cieszą się tereny nadmorskie, ponieważ to właśnie w takich miejscach, zakupioną nieruchomość można wynająć turystom lub samemu ją użytkować w okresie letnim.

Co ciekawe, ceny chorwackich lokali mieszkalnych są dużo droższe od tych położonych w Hiszpanii. Za 1 m2 na chorwackim rynku nieruchomości trzeba zapłacić ok. 3 tys. euro, co wiąże się z kwotą 14 tys. zł.

Ceny w Chorwacji są zatem zbliżone do tych występujących na polskim rynku nieruchomości.  Warto jednak pamiętać, że i w tym kraju okres letni jest dłuższy niż w nadmorskich miejscowościach w Polsce, co wiąże się z możliwością otrzymania większej stopy zwrotu, jeśli zdecydujemy się nabytą nieruchomość wykorzystywać do celów zarobkowych.

Włochy

W zeszłym roku dużym zainteresowaniem Polaków cieszyła się Sycylia. Mowa tutaj o drobnych inwestorach, którzy są nastawieni na tanie propozycje i dysponują kapitałem w wysokości ok. 50 tys. euro. Taka kwota jednak pozwoli jedynie nabyć mieszkanie o powierzchni 40 m2 z rynku wtórnego. W centrum Sycylii można także kupić domy z ogródkiem za 35 tys. euro, które z pewnością zainteresują osoby, chcące poczuć styl życia we włoskim klimacie. 

Wolisz inwestycje w Polsce? Sprawdź najnowsze inwestycje

Choć zakup nieruchomości w Europie wiąże się z wieloma korzyściami, to nie każdy jest gotowy do zrealizowania takiej inwestycji. Przyczynami może być bariera językowa, obawy przed życiem w nieznanym środowisku czy ograniczenia związane z karierą. Nic jednak straconego. Polski rynek nieruchomości oferuje lokale mieszkalne, które mogą pod wieloma względami konkurować z tymi, położnymi w Hiszpanii czy Cyprze. Doskonałym przykładem są nowe mieszkania w Warszawie położone na osiedlu Vola. Inwestycja wyróżnia się zarówno kameralnym charakterem z dostępem do terenów zielonych, jak i znakomitą lokalizacją, która pozwala dotrzeć do centrum Warszawy w kilka minut.

Mieszkania w Europie – w jakich krajach są najdroższe? 

Skoro już wiesz, gdzie można kupić najtańsze mieszkania w Europie, czas poznać miejsca, w których ceny nieruchomości powodują zawroty głowy. Zdecydowanie najdroższe oferty, dotyczące sprzedaży mieszkań można spotkać w Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Szwecji czy Szwajcarii. W wymienionych krajach 1 m2 nieruchomości kształtuje się od 25 do 30 tys. zł. Co ciekawe, wysokie ceny za nieruchomości dotyczą nie tylko tych położonych bezpośrednio w Paryżu czy Wiedniu, lecz także zlokalizowanych na peryferiach dużych miast.

Jak widać, w kwestii nabycia nieruchomości w Europie jest sporo możliwości. Pamiętaj, że jednak wcale nie musisz kupować mieszkania za granicą, aby komfortowo żyć. Polski rynek lokali mieszkalnych również oferuje atrakcyjne warunki. Doskonałym przykładem są  mieszkania deweloperskie w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Opublikowano:
11.12.2023