Dobra lokalizacja – na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja mieszkania zdecydowanie ma znaczenie. Jeśli planujesz zakup nieruchomości w celach mieszkalnych, nie zwracaj uwagi wyłącznie na metraż, układ pomieszczeń i standard osiedla. Przeanalizuj swoje potrzeby i zastanów się, jak lokalizacja pomoże ci je realizować. Optymalny wybór to zawsze kwestia subiektywna. Jedni preferują mieszkania przy parku lub na zielonych peryferiach miasta, innym zależy na sąsiedztwie tętniącego życiem centrum. Dziś wskazujemy kryteria, które mogą być istotne przy wyborze lokalizacji mieszkania!

dobra lokalizacja mieszkania

Dojazd do pracy i centrum miasta

Lokalizacja mieszkania bezpośrednio wpływa na możliwości komunikacyjne. Jeżeli na co dzień korzystasz z komunikacji miejskiej, sprawdź, jakie rozwiązania w tym względzie oferuje dana dzielnica. Przeanalizuj częstotliwość odjazdów i długość trasy. Gdy poruszasz się głównie własnym samochodem, zweryfikuj, czy miejskie korki nie utrudniają ci dojazdu do pracy. Najlepiej przeprowadzić eksperyment w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Pamiętaj, że lokalizacja mieszkania na peryferiach wcale nie musi wiązać się z trudnościami komunikacyjnymi. Wystarczy, że w okolicy znajduje się dobry dojazd do obwodnicy lub drogi ekspresowej.

Lokalizacja mieszkania przy parku i tereny rekreacyjne

Oczywiście nie samą pracą żyje człowiek. Wybierając lokalizację mieszkania, zastanów się również nad tym, jak będziesz spędzać w okolicy czas wolny. Nieprzypadkowo dużym powodzeniem cieszą się w każdym mieście mieszkania zlokalizowane w pobliżu parku. Tereny zielone oferują możliwość choć częściowego oderwania się od miejskiego zgiełku bez konieczności wyjazdu za miasto. Ponadto im więcej zieleni, tym wyższa jakość powietrza.

Lokalizacja mieszkania przy parku i dobra komunikacja z centrum miasta są dla ciebie priorytetem? Szukając nowego mieszkania we Wrocławiu zapoznaj się z osiedlem Viva Jagodno – inwestycją prowadzoną przez Ronson Development. Viva Jagodno to mieszkania oddalone o kilka minut od parku Brochowskiego i parku Zielony Klin, a osiedle znajduje się o rzut beretem od obwodnicy miasta.

Infrastruktura w okolicy

Kolejny ważny czynnik, który warto uwzględnić, wybierając lokalizację mieszkania, to infrastruktura dostępna w okolicy. Pomyśl o wieczornych zakupach, szkole i przedszkolu dla twoich dzieci, ale również o rozrywce. W dużej mierze optymalna lokalizacja zależy od twoich zainteresowań i hobby.

Mieszkania przy parku to znakomity wybór dla miłośników joggingu, jazdy na rolkach i innych form miejskiej rekreacji. Jeśli interesujesz się kulturą i sztuką, prawdopodobnie zwrócisz uwagę na okoliczne muzea, kina i teatry. Idealna lokalizacja mieszkania prawdopodobnie nie istnieje, ale przy dobrym przemyśleniu sprawy możesz w przyszłości uniknąć długich dojazdów do miejsc, które lubisz odwiedzać.

Bezpieczna lokalizacja mieszkania

Preferowana lokalizacja mieszkania powinna być bezpieczna. Jedna z decyzji, którą musisz podjąć, to wybór pomiędzy osiedlem otwartym a zamkniętym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na osiedlu otwartym z pewnością poczujesz się bardzo swobodnie, natomiast wybierając osiedle zamknięte, praktycznie zyskujesz gwarancję, że na jego teren nie dostaną się nieproszeni goście.

W każdym mieście istnieją dzielnice uważane za bardziej i mniej bezpieczne. Czasami stereotypy nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, ale niektóre rejony miasta słusznie cieszą się złą opinią. Jeśli masz pod tym względem wątpliwości, zapoznaj się z policyjnymi statystykami dotyczącymi przestępczości albo zapytaj o opinię znajomych zamieszkujących daną dzielnicę.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Warto zauważyć, że dobra lokalizacja to pojęcie dynamiczne. Wybór mieszkania przy parku, lesie lub w innej atrakcyjnej lokalizacji może niekiedy przynieść wyłącznie krótkotrwały efekt. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiesz się, czy twoja okolica nie zmieni się w ciągu najbliższych lat na niekorzyść, choćby ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo ruchliwej drogi bądź torów kolejowych.

Uwzględnij też, że plan zagospodarowania przestrzennego może w przyszłości zadziałać na twoją korzyść. Jeżeli w pobliżu powstanie ciekawa infrastruktura albo nastąpi rozbudowa komunikacji miejskiej, wartość twojego mieszkania wzrośnie i okaże się ono podwójnie dobrą inwestycją.

Poziom hałasu

Zwróć uwagę na poziom hałasu, nie tylko na samym osiedlu, ale również w twoim lokum. Dobry deweloper dba o izolację akustyczną, jednak w upalne dni okna w twoim mieszkaniu prawdopodobnie będą otwarte lub uchylone. Mieszkania przy parku to zdecydowanie lepszy pomysł niż bezpośrednie sąsiedztwo ruchliwej ulicy. Jeżeli nie zamierzasz przez cały sezon letni korzystać wyłącznie z klimatyzacji, uwzględnij ten czynnik. Ogromne znaczenie ma też fakt, czy twoje okna i balkon są skierowane na ulicę, czy może do wewnątrz osiedla.

Estetyka otoczenia

Estetyka dzielnicy to czynnik niezwykle subiektywny, bo każdy z nas czuje się komfortowo w nieco innym otoczeniu. Zanim zdecydujesz się na mieszkanie w konkretnej lokalizacji, wybierz się na kilka spacerów po okolicy, odwiedź lokalną restaurację i posiedzieć na ławce w parku. Twoja intuicja z pewnością cię nie zawiedzie!

Opublikowano:
3.09.2022