Dlaczego warto wybrać mieszkanie z funkcjonalną kuchnią?

Kuchnia w mieszkaniu należy do najważniejszych pomieszczeń. W końcu to tam przygotowuje się posiłki, a niekiedy jest ona miejscem porannych i wieczornych spotkań domowników. Dziś coraz większą wagę przykłada się do urządzania kuchni, zwłaszcza, gdy jej wnętrze nie jest duże i liczy się optymalne wykorzystanie przestrzeni. Funkcjonalna kuchnia z odpowiednim rozkładem mebli, urządzeń i blatów pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu w trakcie przygotowywania posiłków, a przebywanie w niej staje się przyjemniejsze.

funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu

Dziś zaprezentujemy najważniejsze cechy funkcjonalnej kuchni i korzyści wynikające z jej urządzenia, tym razem nie odnosząc się jednak do samego designu pomieszczenia, którego wartość zawsze pozostaje kwestią subiektywną. Jak sprawić, by funkcjonalna kuchnia ułatwiała codzienne funkcjonowanie i maksymalnie wykorzystywała swój potencjał?

Funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu – najważniejsze rozwiązania

Funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu może wyróżniać się rozmaitymi cechami – wiele zależy od tego, jak duże jest pomieszczenie, a także od sposobu, w jaki domownicy pragną z niej korzystać – na przykład gromadząc w niej mnóstwo rzeczy niezbędnych do przygotowywania posiłków lub wręcz przeciwnie – planując większe gotowanie sporadycznie. Oto kilka cech i rozwiązań spotykanych w funkcjonalnych kuchniach w mieszkaniu.

Kuchnia zamknięta lub aneks kuchenny

Urządzając funkcjonalną kuchnię, warto zastanowić się w pierwszej kolejności, czy będzie ona pomieszczeniem zamkniętym czy może aneksem kuchennym połączony z salonem. Kupując nowe mieszkania we Wrocławiu lub innym mieście inwestor ma duży wybór nawet w ramach tego samego bloku, a często również możliwość poprowadzenia ścian działowych w taki sposób, by funkcjonalna kuchnia stała się oddzielnym pomieszczeniem.

Takie rozwiązanie jest rekomendowane raczej do większych mieszkań, gdzie po urządzeniu kuchni wciąż pozostanie wiele metrów kwadratowych na stworzenie przestronnego salonu, a być może również jadalni. W mniejszym lokalu kuchnia ma zazwyczaj charakter aneksu. Pozwala to domownikom poczuć się w pomieszczeniu bardziej swobodnie i nie narzekać na brak dostępnej przestrzeni.

Zasada trójkąta

Jednym z ważnych trendów dotyczących urządzania funkcjonalnej kuchni w mieszkaniu jest obecnie zasada trójkąta. Według niej lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka lub płyta grzewcza powinny być usytuowane względem siebie na zasadzie wierzchołków trójkąta. Odległość pomiędzy nimi nie powinna przekraczać 2 metrów. W ten sposób kuchenne prace stają się łatwiejsze i przyjemniejsze, ponieważ gotując i zmywając nie trzeba przemieszczać się na większe odległości – najważniejsze akcesoria zawsze znajdują się pod ręką.

Optymalna wysokość blatów

Funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu wyróżnia się także przemyślanym usytuowaniem blatów. Konieczne jest też dopasowanie ich wysokość do wzrostu domowników. Przykładowo, dla osoby o wzroście 160 cm optymalna wysokość wynosi około 90 cm, a dla osoby mierzącej 190 cm – nawet 105 cm. Warto zwrócić uwagę, że 15 cm to spora różnica, a gdy dom zamieszkują osoby o zróżnicowanym wzroście, należy pójść pod tym względem na kompromis. Dostosowana wysokość blatów sprawia, że dłonie, plecy i ręce osób wykonujących standardowe prace kuchenne nie męczą się nadmiernie.

Podłoga i ściany

Przy intensywnym gotowaniu utrzymanie czystości w funkcjonalnej kuchni w mieszkaniu stanowi spore wyzwanie. Sypkie składniki, podobnie jak niektóre płyny, prędzej czy później wylądują na ścianach i podłodze. Potrawy przygotowywane w garnkach intensywnie parują, co również znacząco wpływa na powierzchnię ścian. No i każdemu zdarzają się drobne wypadki w postaci zbitych naczyń.

Dlatego funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu powinna wyróżniać się przemyślanym wykończeniem. Na ścianach w okolicach blatów, zlewozmywaka i kuchenki warto postawić na łatwe w czyszczeniu płytki ceramiczne. Na podłodze pewną opcję stanowią drewniane panele, ale tylko pod warunkiem, że będą regularnie czyszczone i konserwowane. W przeciwnym razie, aby w utrzymanie czystości w kuchni wkładać mniej wysiłku, lepiej również na podłodze ułożyć płytki. Popularne ostatnio modele drewnopodobne znakomicie imitują drewnianą podłogę, więc efekt wizualny będzie satysfakcjonujący.

Pokaźna spiżarnia

Miłośnicy gotowania powinni w swojej kuchni w mieszkaniu stworzyć przestronną spiżarnię. To bardzo istotne, aby składniki, podobnie zresztą jak kuchenne akcesoria, nie leżały na wierzchu. Są wtedy narażone na kurz, a wizualnie zaburzają harmonią otoczenia. Warto już w trakcie planowania aranżacji kuchni pomyśleć o dużej spiżarni – na przykład we wnęce, którą i tak trudno zagospodarować w inny sposób.

Najważniejsze zalety funkcjonalnej kuchni

Funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu, urządzona zgodnie z powyższymi zasadami, to naprawdę ogromne ułatwienie dla domowników. Gotowanie i czyszczenie odbywa się znacznie szybciej. Dzięki temu wspólne przygotowywanie potraw pozostanie przyjemnością, zwłaszcza gdy pomieszczenie zostanie dodatkowo urządzone w ciekawy sposób, z funkcjonalnym i przytulnym oświetleniem oraz dobrymi akcesoriami kuchennymi.

Funkcjonalna kuchnia w mieszkaniu urządzonym pod klucz

Nie każda osoba, która kupuje swoje wymarzone mieszkanie, ma zmysł aranżacyjny. Niekiedy znajomość zasad planowania przestrzeni nie wystarczy, aby samemu stworzyć interesujące i funkcjonalne wnętrze. Poza tym zajęcie to pochłania mnóstwo czasu, podobnie jak jego realizacja. Dlatego wszystkim klientom Ronson Development, pragnącym stworzyć wyjątkową, funkcjonalną i przytulną kuchnię, polecamy opłacalne finansowo wykończenie mieszkania pod klucz z udziałem renomowanych architektów!

Opublikowano:
3.12.2022