Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie zamiast lokalu w bloku wielkiej płyty?

Bloki z wielkiej płyty na szeroką skalę pojawiły się w Polsce na początku lat 70. i na dwie dekady zdominowały budownictwo mieszkaniowe. Ich era zakończyła się natychmiast wraz ze zmianą ustroju. Trudno się temu dziwić, ponieważ nowoczesne technologie w budownictwie sprawiły, że w polskich miastach zaczęły powstawać budynki i lokale zdecydowanie lepiej dostosowane do potrzeb mieszkańców, a także legitymujące się znacznie wyższą jakością wykończenia. Biorąc pod uwagę, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym różnią się pomiędzy sobą nieznacznie, naprawdę warto postawić na nowe budownictwo. Oto kilka dowodów!

Nowe mieszkanie

Nowoczesne technologie w budownictwie, czyli wyższa jakość lokali

Bloki z wielkiej płyty z racji realiów, w jakich powstawały mają swoje ograniczenia. W czasach PRL dominował pośpiech, a na budowach brakowało kontroli jakości. Pojawiały się też niedobory materiałów budowlanych. Szukając nowego mieszkania w Poznaniu lub innym mieście w bloku z wielkiej płyty należy liczyć się z niedogodnościami. Równe ściany to rzadkość, a zamontowanie w takim mieszkaniu podłużnej naściennej półki bywa naprawdę sporym wyzwaniem. Wszechobecna geometryczna krzywizna nie jest bynajmniej efektem fantazji ówczesnych architektów, a mieszkania charakteryzują się w dodatku słabą izolacją akustyczną.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Nowe mieszkania w Szczecinie i innych polskich miastach mają nad blokami z wielkiej płyty tę przewagę, że uwzględniają różnorodne potrzeby mieszkańców. Dotyczy to nie tylko zróżnicowanego metrażu, ale również optymalnego wykorzystania przestrzeni. Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty niemal zawsze wiąże się z ograniczeniami. Wygodne połączenie kuchni z salonem bywa niemożliwe, ponieważ oba pomieszczenia nierzadko oddziela ściana nośna. W blokach z wielkiej płyty można spotkać osadzone niezwykle wysoko kuchenne okna, albo zestawienie dużej łazienki z bardzo mało sypialnią. Nowe budownictwo pozwala każdemu potencjalnemu właścicielowi mieszkania wybrać lokal dokładnie spełniający jego potrzeby, a w dodatku w pełni zaadaptować go do swoich oczekiwań.

Nowe budownictwo w zróżnicowanych lokalizacjach

Zwolennicy bloków z wielkiej płyty zwracają niekiedy uwagę, że wybierając mieszkanie w jednym z nich można liczyć na dogodną lokalizację. W czasach PRL bloki z wielkiej płyty nierzadko wyrastały w centrach miast, niestety przy okazji bardzo jest szpecąc. Jednak taka lokalizacja niekoniecznie jest dogodna ze względu na hałas, a ceny tych mieszkań mocno dystansują nowe budownictwo. Biorąc pod uwagę wyłącznie ofertę Ronson Development, łatwo zauważyć, że na przykład nowe mieszkania w Warszawie powstają w bardzo zróżnicowanych lokalizacjach – na przykład na doskonale skomunikowanej ze Śródmieściem Woli, prestiżowym Wilanowie, albo w nie tak odległych, ale podmiejskich i zapewniających bliskość natury Falentach. Innymi słowy wybierając nowoczesne budownictwo wciąż można liczyć na  idealną lokalizację.

Bloki z wielkiej płyty wymagające remontu

Rozprawmy się z jeszcze jednym mitem – delikatnie niższa cena mieszkań w blokach z wielkiej płyty to tylko pozorna oszczędność. Po pierwsze, lokale tego typu w przyszłości nie będą zyskiwać na wartości jak nowe budownictwo. Po drugie, wiekowe mieszkania z rynku wtórnego niemal zawsze wymagają generalnego remontu, a jego koszty przekraczają wydatki związane z wykończeniem nowego lokalu w stanie deweloperskim.

Nowoczesne technologie w budownictwie a smart home

Warto pamiętać, że nowoczesne technologie w budownictwie to nie tylko o wiele lepszy stan techniczny lokali, ale również szersze pole manewru przy ich wykończeniu. Dobrym tego przykładem są inwestycje oddawane do użytku przez Ronson Development. Nasze mieszkania są w stu procentach przystosowane do implementacji nowoczesnych systemów smart home. To bardzo ważny i perspektywiczny trend w budownictwie mieszkaniowym, ponieważ inteligentny dom, a w tym przypadku mieszkanie, oznacza nie tylko wygodę domowników, ale również spore oszczędności w rachunkach za prąd, wodę i ogrzewanie.

Nowe budownictwo, czyli ekologia i oszczędności

Wspomniane oszczędności nie wynikają zresztą jedynie z optymalnego zużycia energii i mediów. Nowe budownictwo charakteryzuje się obecnością szeregu rozwiązań sprzyjających trosce o środowisko, a przy okazji portfelom mieszkańców. Dobrym tego przykładem są systemy odzyskiwania deszczówki, dzięki którym w mieszkaniach zużywa się mniej wody pochodzącej z sieci miejskiej. Podobny efekt daje zastosowanie fotowoltaiki, którą nowoczesne technologie w budownictwie uwzględniają.

Nowe budownictwo wyposażone w niezbędną infrastrukturę

Nowe budownictwo lepiej niż bloki z wielkiej płyty skupia się wokół potrzeb mieszkańców. Wyróżnia się dostępnością na miejscu niezbędne infrastruktury. Nie chodzi wyłącznie o czyste place zabaw, ale również jakże cenną w przestrzeni miejskiej zieleń. W nowym budownictwie nie brakuje podziemnych miejsc parkingowych, a nawet wiat na rowery i stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Sklepy i lokale gastronomiczne znajdujące się na terenie osiedla są dziś standardem.

Chociaż bloki z wielkiej płyty prawdopodobnie jeszcze przez dziesięciolecia będą obecne w krajobrazach polskich miast, nieprzypadkowo stanowią relikt przeszłości w branży budowlanej, a szukając nowego mieszkania we Wrocławiu lub innym mieście zdecydowanie lepiej postawić na nowe budownictwo.

Opublikowano:
11.10.2022