Dlaczego Warszawa wciąż przyciąga inwestorów?

Nieruchomości słusznie są od lat uważane za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania kapitału. W ostatnim czasie stanowią dobry sposób na ochronę gotówki przed inflacją, zwłaszcza że ceny mieszkań znów poszybowały w górę, na co być może miał wpływ program Bezpieczny Kredyt 2%. Niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów cieszy się rynek nieruchomości w Warszawie. Dlaczego tak wiele osób pragnie ulokować swoje pieniądze w nieruchomości właśnie w stolicy Polski? Oto kilka kluczowych czynników!

Warszawa przyciąga inwestorów

Wysokie ceny najmu

Nie jest przypadkiem, że od dawna nowe mieszkania w Warszawie w dużej mierze są wynajmowane przez inwestorów, którzy pragną czerpać dochód z tytułu najmu. To jeden z argumentów, który sprawia, że rynek nieruchomości w Warszawie wciąż pozostaje tak atrakcyjny. Według serwisu Otodom latem 2023 roku średnia cena najmu po raz pierwszy w historii przekroczyła 5000 zł, co oznacza wzrost aż o 12% rok do roku. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na ochronę kapitału przed skutkami inflacji, która wciąż utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.

Oczywiście wysokie ceny najmu idą w parze z wysokimi cenami nabycia nieruchomości, ale jednocześnie w stolicy nie należy spodziewać się kłopotów ze znalezieniem najemcy, jest więc to inwestycja obarczona niskim ryzykiem.

Zróżnicowane modele najmu

Inwestorzy chętnie spoglądają na rynek nieruchomości w Warszawie również ze względu na zróżnicowane możliwości czerpania zysku z posiadanego lokalu. W grę wchodzi oczywiście tradycyjny najem długoterminowy, czyli umowa podpisywana z najemcą na przynajmniej rok, która gwarantuje stabilizację. Lokale dostępne w Warszawie są przystosowane zarówno do potrzeb studentów, singli, jak i rodzin z dziećmi, oczekujących większego komfortu i metrażu.

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na rynku nieruchomości w Warszawie znaleźć lokal idealnie nadający się pod najem krótkoterminowy. W końcu stolica Polski pozostaje atrakcyjną destynacją turystyczną dla gości z Polski i z zagranicy. Umiejętna adaptacja lokalu może sprawić, że będzie się on cieszył powodzeniem wśród turystów nie tylko w okresie wakacji i ferii, ale również przez cały rok, ponieważ Warszawa jest celem tak zwanych city breake’ów i wizyt biznesowych. Oczywiście ceny najmu krótkoterminowego są znacznie wyższe, chociaż wynajmujący musi liczyć się z rynkowymi fluktuacjami.

Wysoka podaż nieruchomości

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem dużych zmian na rynku nieruchomości w Polsce. Po krótkiej względnej stabilizacji, jeśli chodzi o ceny, znów mamy do czynienia ze wzrostami. W dużej mierze odpowiada za to program Bezpieczny Kredyt 2%, który doprowadził do zwiększenia popytu na mieszkania. Jednocześnie wielu deweloperów zdecydowało się na wstrzymanie dynamiki prowadzonych inwestycji, a więc do użytku jest obecnie oddawanych mniej mieszkań niż choćby w ubiegłym roku. Podaż powoli przestaje nadążać za popytem.

Nie oznacza to jednak, że inwestorzy nie mają gdzie szukać atrakcyjnych lokali. Rynek nieruchomości w Warszawie jest przecież największym w Polsce, a więc przy ograniczonej podaży, warto spojrzeć w kierunku atrakcyjnych ofert właśnie tutaj. W wartościach bezwzględnych liczba lokali gotowych na sprzedaż wciąż pozostaje bardzo wysoka!

Stabilność

Polski rynek nieruchomości uchodzi za jeden z najbardziej stabilnych w Europie. Opinie o tym, że wkrótce mógłby ulec załamaniu, jak niekiedy dzieje się to w innych krajach kontynentu pojawiają się coraz rzadziej. Nawet kryzys wywołany pandemią, Nad Wisłą objawił się jedynie w ograniczonym zakresie. Z kolei rynek nieruchomości w Warszawie pozytywnie wyróżnia się pod tym względem z punktu widzenia inwestora nawet na tle całego kraju.

Niezależnie od czynników makroekonomicznych i rosnących cen, Warszawa stanowi najpopularniejszą destynację migracji ludności z mniejszych miast. W końcu jest największym w kraju centrum biznesowym i jednym z największych ośrodków akademickich. Prawdopodobnie nawet kryzys gospodarczy nie jest w stanie sprawić, że inwestor będzie miał kłopoty ze znalezieniem najemców w satysfakcjonującej go cenie.

Inwestycje w lokale użytkowe

Analizując rynek nieruchomości w Warszawie, nie należy skupiać się wyłącznie na mieszkaniach. Stolica stwarza ciekawe warunki inwestorom którzy pragną zainwestować swój kapitał w lokale usługowe. Warto pamiętać, że w nowoczesnym budownictwie są one zazwyczaj integralną częścią osiedla mieszkaniowego, ponieważ takie są oczekiwania nabywców. Pragną oni posiadać w pobliżu miejsca zamieszkania możliwość załatwienia podstawowych potrzeb – zakupowych, rozrywkowych czy edukacyjnych.

Inwestycja w lokal usługowy ma pewne zalety na tle inwestycji w mieszkanie. Zazwyczaj wynajmujący może liczyć na długofalową współpracę z najemcą. Dzieje się tak dlatego, że lokal usługowy musi być dostosowany do specyfiki konkretnej działalności gospodarczej, a koszty jego aranżacji pokrywa najemca. W przyszłości będzie on więc mniej skłonny do zrezygnowania z umowy ze względu na zainwestowany kapitał. Z kolei wynajmujący oszczędzi na kosztach wykończenia lokalu.

Oczywiście powierzchnie usługowe powstają na terenie całej Polski, ale warto zaznaczyć, że w Warszawie ze względu na najwyższy poziom zarobków istnieje również zwiększony popyt na usługi. Rynek nieruchomości w Warszawie prawdopodobnie przez wiele lat pozostanie niezwykle atrakcyjny dla inwestorów!

Opublikowano:
27.07.2023