Dlaczego oszczędzanie prądu w nowym mieszkaniu jest prostsze?

W ostatnich latach Polacy słusznie niepokoją się stale rosnącymi cenami energii elektrycznej, która w naszym kraju wciąż pochodzi przede wszystkim ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Od 2023 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone, jednak tylko poniżej wyznaczonego limitu – 2000 kWh dla jednego gospodarstwa domowego, a także nieco wyższe dla osób niepełnosprawnych, gospodarstw rolnych oraz dużych rodzin. To ważny argument przemawiający za tym, aby wdrożyć świadome oszczędzanie prądu w mieszkaniu.

nowoczesne mieszkanie

Jak oszczędzać prąd? Istnieje na to wiele sposobów, związanych między innymi z wymianą sprzętu na bardziej energooszczędny, inwestycją w oświetlenie LED, a w niektórych przypadkach również z termoizolacją. Okazuje się, że oszczędzanie prądu w mieszkaniu należącym do nowego budownictwa jest łatwiejsze niż w starszych blokach, choć wiele zależy od rozwiązań zastosowanych przez domowników. Planując zakup nowego mieszkania, warto poszukać ofert z rynku pierwotnego, co później przełoży się na niższe rachunki. Jak oszczędzać prąd w nowym mieszkaniu i dlaczego zadanie jest w tym przypadku ułatwione?

Jak oszczędzać prąd? Nowoczesne systemy smart home

Jednym ze sprawdzonych sposobów na to, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu jest implementacja systemu smart home. Inteligentne domy dbają nie tylko o wygodę użytkowników, ale także optymalne wykorzystanie ogrzewania, oświetlenia i wszystkich urządzeń pobierających energię. Wystarczy wspomnieć, że w inteligentnym domu łatwiej zapanować nad źródłami światła. Oświetlenie w poszczególnych strefach może zapalać się i gasnąć, wykrywając ruch domowników dzięki specjalnym czujnikom.

Ponadto natężenie i barwę światła można dostosowywać do pory dnia, co przy okazji sprzyja regeneracji organizmu. W nocy, aby pokonać krótką drogę korytarzem do łazienki wystarczy delikatne oświetlenie ciągów komunikacyjnych. Jednocześnie system smart home pozwala domownikom szczegółowo przeanalizować zużycie energii i poszukać w nim słabych punktów. System odpowiada także za sterowanie nagłośnieniem, alarmem czy roletami. W razie potrzeby dezaktywuje urządzenia, które nie są używane. Przynosi to naprawdę zauważalne oszczędności w skali całego roku! W Ronson doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego nasze nowe mieszkania we Wrocławiu i innych miastach, dzięki przemyślanemu projektowi elektryki, są w pełni przystosowane do wdrożenia systemów inteligentnego domu.

Oszczędzanie prądu w mieszkaniu dzięki fotowoltaice

Fotowoltaika jest w Polsce gorącym trendem, jednak znanym przede wszystkim z domów jednorodzinnych, gdzie panele układa się na dachach. Tak naprawdę również oszczędzanie prądu w mieszkaniu i w jego otoczeniu, gdzie koszty energii elektrycznej pokrywają ostatecznie mieszkańcy, jest możliwe. Wystarczy wybrać osiedle, które zostało zaprojektowane z uwzględnieniem fotowoltaiki. W Ronson przykładamy do tego po szczególną wagę, a inwestorzy, kupujący mieszkanie na naszych osiedlach, płacą mniej za prąd dzięki darmowej energii słonecznej, a poza tym oszczędzają również na kosztach wody i ścieków ze względu na systemy odzyskiwania deszczówki. Warto też dodać, że nasze osiedla są oświetlone najbardziej energooszczędnymi LED-ami.

Pomyśleliśmy również o właścicielach samochodów elektrycznych, a także aut hybrydowych typu plug-in, którzy na naszych osiedlach mogą bez przeszkód naładować swój pojazd.

Nowe mieszkanie – energooszczędne wyposażenie

Inwestorzy, kupujący nowe mieszkanie, zazwyczaj urządzają je od zera, co znacząco ułatwia oszczędzanie prądu. Wystarczy pomyśleć o niższych rachunkach w przyszłości i wybrać energooszczędne sprzęty. Ogromny pożeraczem prądu jest lodówka, która pracuje przez 24 godziny na dobę, więc właśnie ona, podobnie jak pralka i zmywarka, powinna charakteryzować się niskim zużyciem energii.

Jak oszczędzać prąd, gotując? Najlepiej sprawdza się nowoczesna płyta indukcyjna, która wykorzystuje prąd w sposób optymalny. Jeśli dodatkowo domownicy gotują głównie pod przykryciem, zużycie będzie naprawdę sporo niższe.

Lepsza izolacja termiczna (w mieszkaniach ogrzewanych prądem)

Ogrzewanie mieszkania prądem, ze względu na relatywnie wysokie koszty, jest w Polsce bardzo rzadko spotykane. Jednak takie rozwiązania występują na przykład jako uzupełnienie głównych źródeł ciepła w postaci bardzo przyjemnego ogrzewania podłogowego – często w pełni elektrycznego. W tym kontekście bardzo mocno liczy się izolacja termiczna budynku, co dotyczy nie tylko ścian, ale również stolarki. Mieszkania na nowych osiedlach są pod tym względem bezkonkurencyjne, ze względu na stały postęp technologiczny i rosnące wymogi budowlane. Oprócz doskonale odizolowanych murów, można w nich spotkać także pasywne okna i drzwi. To kolejne niebagatelne źródło oszczędności, również w rachunkach za prąd, jeśli w domu zastosowano elektryczne ogrzewanie podłogowe albo dodatkowy piecyk elektryczny.

Energooszczędne oświetlenie LED

Mieszkanie z rynku pierwotnego oznacza również możliwość implementacji nowoczesnego oświetlenia. W tej kwestii prym wiodą świetlówki LED – bezkonkurencyjne wobec tradycyjnych żarówek pod względem zużycia energii elektrycznej, ale także służące dużo dłużej. Jak oszczędzać prąd w nowym mieszkaniu? Wybierając najbardziej energooszczędne, a przy tym bardzo efektywne LED-y wraz z elementami smart home.

Trudno przewidzieć, jak będą kształtować się ceny prądu w kolejnych latach, ale właściciele nowych mieszkań, stawiając na energooszczędne rozwiązania, z pewnością nie pożałują swoich decyzji!

Opublikowano:
6.12.2022