Deweloperzy a środowisko – czy inwestycje mieszkaniowe mogą być przyjazne dla natury?

Od początku epoki przemysłowej średnia temperatura na Ziemi wzrosła o ponad 1 stopień Celsjusza. To bezprecedensowe tempo w historii naszej planety, a jeszcze większym zagrożeniem są związane z przemianami klimatycznymi nietypowe zjawiska atmosferyczne – intensywne ulewy i długotrwałe susze. Osobną kwestię stanowi rosnące zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrze, co dobitnie odczuwają mieszkańcy polskich miast.

deweloper a środowisko

Troska o ekologię to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi branża deweloperska. Czy inwestycje mieszkaniowe mogą być przyjazne dla natury? W Ronson uważamy, że tak. Jako deweloper przyjazny dla środowiska już dawno wprowadziliśmy na naszych osiedlach szereg proekologicznych rozwiązań. Dziś przedstawiamy dowody przemawiające za tym, że budownictwo mieszkaniowe może odbywać się w sposób zrównoważony dla środowiska, w dodatku z korzyścią dla mieszkańców!

Energooszczędne oświetlenie LED

Uważamy, że nowoczesne inwestycje mieszkaniowe powinny być wyposażone w maksymalnie energooszczędne oświetlenie LED. W końcu jego stosowanie oznacza nawet 80% wyższą efektywność energetyczną niż tradycyjne żarówki. Na tym nie kończą się zalety LED-ów. Ich żywotność jest o wiele dłuższa, zatem przekłada się na ograniczenie liczby generowanych odpadów.

Fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne odgrywają coraz większą rolę w miksie energetycznym polski. W dużej mierze odpowiadają za to obecnie instalacje montowane na dachach domów jednorodzinnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogniwa PV śmielej zagościły również na miejskich osiedlach.

Tani i przyjazny dla środowiska prąd nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania całego budynku na energię elektryczną, ale ma spory udział w dostarczanej mocy. Z punktu widzenia nabywców wybierających inwestycje mieszkaniowe wyposażone w takie rozwiązanie oznacza to niższe rachunki za prąd!

Infrastruktura dla pojazdów elektrycznych

Już w 2035 roku w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy zabraniające rejestracji pojazdów spalinowych. Nie jest to najbliższa przyszłość, jednak musimy pogodzić się z faktem, że prawdopodobnie za około dwie dekady samochody elektryczne zdominują polskie ulice. Dla mieszkańców bloków z wielkiej płyty i starszych osiedli ładowanie tych pojazdów stanie się nie lada wyzwaniem.

Nowe inwestycje mieszkaniowe Ronson Development biorą pod uwagę ten fakt. Na naszych osiedlach pojawiają się instalacje służące do montażu ładowarki auta elektrycznego przy miejscu parkingowym. Przyjazny dla środowiska samochód stanie się wygodnym narzędziem transportu.

Infrastruktura dla rowerzystów

Pozostając w temacie miejskiej mobilności, należy docenić trwający w Polsce boom na rowery. To korzystny dla zdrowia i przyjemny sposób transportu, który przyczynia się do redukcji emisji spalin. Mieszkańcy starego budownictwa często są niestety zmuszeni do rezygnacji z jednośladu, bo nie mogą pozwolić sobie na przechowywanie go na balkonie lub w samym mieszkaniu. Nowe inwestycje mieszkaniowe powinny być wyposażone w wiaty i stojaki dla rowerów.

Inwestycje mieszkaniowe przyjazne ekosystemowi

Obecność zieleni na osiedlach jest niezwykle ważna z punktu widzenia komfortu mieszkańców. Rośliny pomagają w oczyszczaniu powietrza, a od wiosny do wczesnej jesieni po prostu upiększają okolicę.

Większe tereny zielone dają mieszkańcom okazję do wypoczynku i rekreacji. Ważną rolę odgrywają też zielone dachy, które poza pochłanianiem dwutlenku węgla i zanieczyszczeń dodatkowo ułatwiają regulację temperatury wewnątrz budynku.

Jednak natura wkracza na współczesne osiedla mieszkaniowe nie tylko z tych powodów. Dzięki kwietnym łąkom, budkom dla owadów, oczkom wodnym i roślinności inwestycje mieszkaniowe mogą mieć charakter zrównoważony i w jak najmniejszym stopniu ingerować w lokalny ekosystem. Owady, małe płazy i ptaki mogą w ten sposób spokojnie egzystować w miejskiej przestrzeni.

Smart home

Inwestycje mieszkaniowe prowadzone przez Ronson Development są projektowane w taki sposób, aby przyszli właściciele lokali mogli z łatwością zaimplementować w nich systemy inteligentnych domów. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, jak dużą oznacza to wygodę dla domowników.

Oprócz tego system smart home można śmiało uznać za przyjazny dla środowiska, a jednocześnie domowego budżetu. W końcu przy jego pomocy da się racjonalnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej, wody i ogrzewania. To wspaniały prezent dla natury, który jednocześnie ma swoje ogromne uzasadnienie ekonomiczne.

Segregacja odpadów

Troska o środowisko zaczyna się od pracy u podstaw. Jednym z jej wymiarów jest segregacja odpadów. Co prawda obecnie pojemniki służące do segregacji można znaleźć na praktycznie każdym osiedlu, jednak nie wszędzie są one dostępne w odpowiednich proporcjach.

Sytuacja w której pod wieczór pojemnik na szkło lub kontener na metale i tworzywa sztuczne są przeładowane do granic możliwości to stosunkowo częsty widok. Na osiedlach Ronson Development dokładamy wszelkich starań, aby mieszkańcy mogli bez przeszkód segregować odpady, a przyjazny środowisku system recyklingu nie był jedynie pustosłowiem.

Nowe inwestycje mieszkaniowe zdecydowanie mogą być ekologiczne i w minimalny sposób ingerować w naturę. Wystarczy przyjazny dla środowiska projekt osiedla, który mieszkańcy docenią również za wygodę i odczuwalne oszczędności. Nowe mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu lub Szczecinie, które spełniają wspomniane kryteria naturalnie cieszą się większym powodzeniem wśród nabywców!

Opublikowano:
7.04.2023