Czym Polacy kierują się przy zakupie mieszkania?

W Unii Europejskiej Polacy zaliczają się do narodów, którym najbardziej zależy na posiadaniu własnej nieruchomości. Mieszkanie własnościowe oznacza stabilizację i bezpieczeństwo. Prawdopodobnie każdy z nas chciałby posiadać ogromne mieszkanie z widokiem na morze, centrum miasta lub las, dysponować niemal nieograniczoną powierzchnią, wieloma pomieszczeniami i udogodnieniami, a także znaleźć lokum w wymarzonej lokalizacji. Realia finansowe sprawiają, że często musimy zrezygnować z większości tego typu marzeń. Czym zatem kierują się Polacy przy zakupie mieszkania? Oto garść ciekawostek z ostatnich lat!

zakup mieszkania

Cena na pierwszym miejscu

Mieszkanie z widokiem, piękną okolicą i ogromną powierzchnią schodzi na dalszy plan w konfrontacji z ceną, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę, jak mocno w ostatnich latach rosną ceny mieszkań. To właśnie koszt zakupu nieruchomości jest głównym kryterium, na podstawie którego podejmujemy decyzję, wybierając nowe mieszkania w Szczecinie, w Poznaniu, w Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach.

Według badania przeprowadzonego przez serwisy Morizon.pl i Gratka.pl wśród osób, które nabywały nieruchomości w pierwszym kwartale 2021 roku, blisko 60% nabywców na rynku pierwotnym kierowało się właśnie ceną. Na rynku wtórnym ten współczynnik okazał się jeszcze wyższy, ponieważ taką odpowiedź wskazało aż 70% badanych.

Informacje pochodzą co prawda sprzed dwóch lat, ale trudno przypuszczać, by motywacje nabywców radykalnie się zmieniły. W końcu po drodze mieliśmy do czynienia z galopującą inflacją, radykalną podwyżkę stóp procentowych i utrudniony dostępem do finansowania w postaci kredytów hipotecznych. W 2023 roku cena zakupu okazałaby się prawdopodobnie jeszcze ważniejszym argumentem, zwłaszcza że na skutek programu Bezpieczny Kredyt 2% i ograniczonej podaży koszty zakupu znów zaczęły szybować w górę!

Lokalizacja ważna dla ponad połowy kupujących

W ostatnich latach bardzo ważnym czynnikiem dla kupujących stała się lokalizacja mieszkania i trudno się temu dziwić. Coraz trudniej nabyć lokum w centrum miasta, gdzie większość nabywców dojeżdża do pracy, a nowe nieruchomości powstają głównie na peryferiach. W największych polskich miastach przy niekorzystnej lokalizacji korki mogą każdego dnia zabierać właścicielom nieruchomości nawet godzinę wolnego czasu. 

Ponadto chcemy mieszkać w pobliżu niezbędnej infrastruktury umożliwiające edukację, rozrywkę i rekreację. Nie bez znaczenia pozostaje bezpieczeństwo danej dzielnicy i przestrzeń, jaką widzimy za oknem. Mieszkanie z widokiem na zielony park zawsze będzie bardziej atrakcyjne niż widok na tory kolejowe, fabrykę lub… balkon jednego z sąsiadów. Właśnie dlatego ponad połowa kupujących, zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym, wskazała lokalizację jako kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Liczba pokoi ważniejsza niż metraż

Kolejny płynący z raportu wniosek może wydawać się na pierwszy rzut oka dość zaskakujący. Połowa ankietowanych za kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania uznaje liczbę pokoi oraz ich rozkład. W tym przypadku nie chodzi o konkretną liczbę, a priorytet. W końcu bezdzietne małżeństwo jest w stanie zadowolić się dwoma pomieszczeniami, podczas gdy czteroosobowa rodzina może potrzebować trzech lub czterech, by komfortowo czuć się w swoim lokum.

„Tylko” ponad 40% kupujących za kluczowy czynnik decydujący o wyborze lokalu uznało jego metraż. Jak rozumieć ten wynik? Prawdopodobnie poszukujemy lokali dostosowanych do naszych możliwości finansowych, dlatego dysponując określonym budżetem i zdolnością kredytową, nie spodziewamy się znaleźć oferty, która pod względem metrażu mogłaby zdecydowanie wyróżniać się na tle pozostałych alternatyw. W nowym budownictwie istnieje większe pole manewru przy aranżacji wnętrza i rozkładu pomieszczeń, co może zrekompensować niedostatek powierzchni i prawdopodobnie z tego powodu nabywcy bardziej skupiają się na charakterze wnętrza niż metrażu.

Specyfika rynku pierwotnego

Do wspomnianych kryteriów należy również dodać kilka czynników, które dotyczą wyłącznie nabywców lokali z rynku pierwotnego. Wśród nich warto wymienić:

  • Termin oddania lokalu – naturalnie pragniemy odebrać klucze do własnego M jak najwcześniej.
  • Standard wykończenia – stan deweloperski bywa rozumiany przez sprzedawców indywidualnie, dlatego klienta interesuje zakres prac, jakie będzie musiał wykonać przed wprowadzeniem się do swojego lokum, a co za tym idzie konieczność poniesienia kosztów.
  • Przyległości – klientom z rynku pierwotnego mocno zależy na tym, by do ich mieszkania zostały przypisane przyległości, takie jak garaż czy komórka lokatorska. W pierwszym przypadku należy założyć, że zdecydowana większość nabywców to kierowcy, a w dużych miastach problemy z parkowaniem są naprawdę ogromne. Komórka lokatorska to z kolei wygodne rozwiązanie, które pozwala przechowywać część dobytku poza mieszkaniem.

Polscy nabywcy mieszkań podejmują decyzje na zasadzie kompromisów pomiędzy oczekiwaniami, a ceną lokum. Jednocześnie mają swoje wyraźne preferencje dotyczące lokalu, takie jak rozkład pomieszczeń, standard wykończenia i lokalizacja.

Opublikowano:
24.07.2023