Czym kierować się, wybierając nowe mieszkanie?

Względna stabilizacja cen nieruchomości połączona z wciąż wysoką podażą na rynku pierwotnym zachęca, by właśnie teraz zainteresować się zakupem nowego mieszkania. Rozważasz taką inwestycję i zdajesz sobie sprawę, jak bardzo trudny jest optymalny wybór mieszkania? Dziś przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże ci w podjęciu decyzji. Poznaj najważniejsze kryteria wyboru mieszkania z rynku pierwotnego!

ekologiczne mieszkanie

Wiarygodny deweloper

Analizując kryteria wyboru mieszkania, łatwo pominąć charakterystykę dewelopera, który prowadzi daną inwestycję. Upadłość firm deweloperskich to dzisiaj niezwykle rzadkie zjawisko, jednak wybór mieszkania stanowi zbyt poważną decyzję, by przed jego zakupem nie zweryfikować przedsiębiorstwa.

Zanim nastąpi wybór mieszkania, sprawdź dewelopera pod kątem:

  • Sytuacji finansowej – na podstawie rocznych sprawozdań finansowych w KRS, bazy dłużników BIG oraz zaświadczeń ZUS i US.
  • Przeprowadzonych inwestycji – doświadczenie dewelopera ma znaczenie.
  • Opinii dotychczasowych klientów – poszukaj ich wśród znajomych, opcjonalnie również w internecie.
  • Bezproblemowej współpracy – dobrej komunikacji, uczciwej umowy i prospektu informacyjnego.

Jeśli z wybranym deweloperem wszystko jest w porządku, czas wziąć pod uwagę pozostałe kryteria wyboru mieszkania.

Metraż i funkcjonalność – wybór mieszkania na lata

Wymieniając najważniejsze kryteria wyboru mieszkania, w pierwszej kolejności naturalnie wspomina się o metrażu. Nie skupiaj się jednak wyłącznie na powierzchni lokalu. Usytuowanie ścian działowych mocno wpływa na funkcjonalność mieszkania, a gdy dopasujesz je do swoich potrzeb, możesz w ten sposób zrekompensować brak kilku metrów kwadratowych.

Z drugiej strony, wybór mieszkania na własny użytek powinien być przemyślany pod kątem przynajmniej najbliższej przyszłości. Jeśli niebawem twoja rodzina ma się powiększyć, opłacalne może okazać się zainwestowanie w większy lokal już teraz, gdy ceny nieruchomości tymczasowo się ustabilizowały, zanim w kolejnym roku nastąpią spodziewane wzrosty.

Oprócz metrażu i rozkładu pomieszczeń zwróć też uwagę na kondygnację budynku i dostępność światła zapewnianą przez rozmieszczenie okien. Zastanów się, jak duży balkon zapewni ci przyjemny popołudniowy i wieczorny relaks w cieplejszych porach roku.

Kryteria wyboru mieszkania związane z lokalizacją

Przemyślany wybór mieszkania jest mocno determinowany przez jego lokalizację. Zasięgnij opinii u znajomych zamieszkujących tę samą dzielnicę, aby dowiedzieć się, czy okolica jest spokojna i bezpieczna.

Wybierz się na spacer po pobliskich osiedlach, a w godzinach szczytu sprawdź, jak długo zajmie ci dojazd do pracy lub do centrum miasta i innych lokalizacji, w których często bywasz.

Oprócz tego zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiesz się, jakie budynki powstaną w okolicy w przyszłości. Budowa ruchliwej drogi albo wysokiego wieżowca za kilka lat może okazać się przykrą niespodzianką, powodującą dyskomfort w postaci hałasu lub słabszego nasłonecznienia.

Inne ważne kryteria wyboru mieszkania związane z lokalizacją to dostępność terenów zielonych, punktów usługowych, handlowych i rozrywki. Gdy wszystko, czego potrzebujesz znajduje się pod ręką, zaoszczędzisz w przyszłości mnóstwo czasu.

Atrakcyjne finansowanie

Wybór konkretnego nowego mieszkania w Warszawie może okazać się opłacalny również ze względu na dostępność korzystnego finansowania. Niektórzy deweloperzy, tak jak Ronson Development, oferują nabywcom wsparcie w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu.

Nasi specjaliści przeanalizują dla ciebie oferty 25 banków i pomogą w przygotowaniu wniosków. W razie niepowodzenia, opłata rezerwacyjna do ciebie wróci.

Wybór mieszkania na ekologicznym osiedlu

Niektóre kryteria wyboru mieszkania dziś mogą wydawać się drugorzędne, jednak w ciągu najbliższych lat sytuacja się zmieni. Dobrym tego przykładem są ekologiczne osiedla. Na jakie rozwiązania zwrócić uwagę?

Kryteria wyboru mieszkania na ekologicznym osiedlu:

  • Fotowoltaika i energooszczędne oświetlenie – przyczynią się do niższych rachunków za prąd.
  • Systemy odzyskiwania deszczówki – dzięki nim zapłacisz mniej za wodę
  • Domki dla owadów, zielone dachy i kwietne łąki – nie opuszczając osiedla poczujesz się niemal jak na łonie natury.
  • Systemy smart home – mieszkania przystosowane do nich to spory atut, bo inteligentny dom zapewnia wygodę i niższe rachunki.
  • Infrastruktura dla samochodów elektrycznych – choć dzisiaj sobie tego nie wyobrażasz, za kilkanaście lat możesz być właścicielem takiego auta.

Ekologiczna rewolucja dzieje się na naszych oczach, dlatego warto uwzględnić te czynniki już teraz, decydując się na wybór mieszkania.

Wybór mieszkania z przyległościami

Podczas wyboru mieszkania dobrze zastanów się nad zakupem ewentualnych przyległości. Jeśli mieszkanie na parterze jest dla ciebie satysfakcjonujące, sporym plusem stanie się przydomowy ogródek – twoja prywatna strefa relaksu. Miejsce w podziemnym garażu to prawdziwa niezbędność, jeżeli korzystasz z auta.

Komórka lokatorska stanowi stosunkowo nieduży wydatek, a bywa naprawdę przydatna jako składzik przedmiotów, których nie chcesz przechowywać w mieszkaniu – roweru, sprzętu sportowego, elementów wyposażenia lub narzędzi.

Zakup nieruchomości wiąże się z naprawdę dużym wydatkiem i poważną decyzją, dlatego zanim go dokonasz, weź pod uwagę wszystkie istotne kryteria wyboru mieszkania.

Opublikowano:
27.02.2023