Czym jest mieszkanie bezczynszowe?

Na rynku mieszkaniowym od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się mieszkania bezczynszowe. Główną przyczyną jest to, że nieruchomości tego typu pozwalają obniżyć wysokość miesięcznych kosztów. Czym jest mieszkanie bezczynszowe i jakie ma zalety i wady? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

zakup mieszkania bezczynszowego

Mieszkanie bezczynszowe – czym jest?

Jak wskazuje nazwa, mieszkania bezczynszowe charakteryzują się brakiem zobowiązania do uiszczania comiesięcznego czynszu. W praktyce więc właściciele takich mieszkań są zwolnieni ze stałej opłaty, na którą składa się m.in. fundusz remontowy czy podatek od nieruchomości i koszty administracyjne. W rezultacie posiadacze mieszkań o takim charakterze mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku.

Mieszkania bezczynszowe, z uwagi na swój specyficzny charakter, stanowią jedynie niewielki procent udziału w polskim rynku nieruchomości. Najczęściej znajdują się w niewielkich budynkach wielorodzinnych położonych na śródmieściach lub niewielkich osiedlach zlokalizowanych na obrzeżach.

Nieruchomości bez czynszu są dostępne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.. Z uwagi na brak obsługi nieruchomości ze strony zarządcy, sprawy administracyjne i remontowe są realizowane przez wspólnotę mieszkaniową. Najpopularniejsze oferty mieszkań bezczynszowych dotyczą lokali o powierzchni 50 metrów kwadratowych, oferowanych przez deweloperów. Omawiane inwestycje są zaprojektowane w taki sposób, aby zawierały jak najmniejszą powierzchnię przestrzeni wspólnych.

Jakie opłaty trzeba regulować w mieszkaniu bezczynszowym?

Choć właściciele mieszkań bezczynszowych są zwolnieni z konieczności regulowania czynszu, nie oznacza to, że takie nieruchomości są pozbawione opłat. Wręcz przeciwnie. Tak samo jak nieruchomości czynszowe wymagają regulowania pewnych kosztów, do których można zaliczyć:

  • bieżące rachunki – mieszkanie w lokalu bezczynszowym nadal wymaga regulowania opłat za zużycie wody, prądu, gazu i usługę wywozu śmieci. Wymienione koszty są wyliczane indywidualnie od każdego właściciela takiej nieruchomości;
  • remonty i naprawy przestrzeni wspólnych – chociaż właściciele lokali bezczynszowych nie przekazują środków finansowych na fundusz remontowy, to i jak od czasu do czasu zachodzi potrzeba odmalowania klatki schodowej czy naprawy windy. W takich przypadkach lokatorzy muszą samodzielnie wybrać podwykonawcę, który wykona taką usługę i jednorazowo ponieść koszty. Zazwyczaj właściciele gromadzą na swoich kontach bankowych odpowiednie środki pieniężne na remonty i naprawy;
  • porządek i czystości przestrzeni wspólnych – w związku z tym, że nieruchomości nie są obsługiwane przez zarządców, którzy zatrudniają podwykonawców w celu codziennego dbania o porządek i czystość w przestrzeniach wspólnych, to taka odpowiedzialność leży na właścicielach mieszkań bezczynszowych. W praktyce lokatorzy muszą we własnym zakresie sprzątać na klatkach schodowych, odśnieżać chodniki i dbać o zieleń, jeśli znajduje się ona w obrębie budynku mieszkalnego.

Realizacja remontów i codzienne dbanie o porządek może być zlecona firmom zewnętrznym przez właścicieli mieszkań bezczynszowych. Jednakże takie rozwiązanie wymaga jednomyślnej zgody wszystkich lokatorów danej wspólnoty mieszkańców. Decyzja musi być jednogłośna, co pozwala zminimalizować ryzyko nieporozumień i podzielić koszty na wszystkich właścicieli lokali. Z uwagi na brak wsparcia ze strony administratora, jeden z właścicieli musi wziąć na siebie odpowiedzialność za zawarcie umowy z wybranym podwykonawcą.

Jakie zalety mają mieszkania bezczynszowe?

Największą zaletą jest brak czynszu, co przekłada się na niższe miesięczne koszty utrzymania lokalu bezczynszowego. I choć oszczędność kilkuset złotych miesięcznie może nie robić wrażenia, tak w perspektywie roku sumuje się kwota liczona w tysiącach złotych, która z pewnością jest trafnym argumentem zachęcającym do nabycia takiej nieruchomości.

Omawiany typ nieruchomości przekonuje do siebie również tym, że zapewnia mieszkańcom większą decyzyjność w kwestii tego, co się dzieje w ich bloku. Każda decyzja dotycząca przestrzeni wspólnych na przykład malowania klatek schodowych czy wybrania podwykonawcy do przycięcia trawników musi zostać zatwierdzona przez wszystkich mieszkańców. Nie liczy się tutaj tzw. większość. Takie możliwości z pewnością docenią osoby, które lubią brać sprawy w swoje ręce i mają cierpliwość w przypadku konieczności rozstrzygania sporów – w końcu trzeba się liczyć, że nie w każdej sytuacji mieszkańcy będą się ze sobą zgadzać.

Wady mieszkań bezczynszowych

Mieszkania bezczynszowe mają również wady, z którymi warto zapoznać się przed nabyciem takiej nieruchomości. Przede wszystkim lokale wymagają zaoszczędzenia większych środków pieniężnych w razie wystąpienia sytuacji, podczas której konieczny będzie remont przestrzeni wspólnych np. klatek schodowych czy dachu. Z uwagi na konieczność zatrudnienia podwykonawców koszty takich przedsięwzięć są znacznie wyższe niż w przypadku wykonywania przykładowych zakresów przez administrację.

Jeżeli preferujesz, aby takie sprawy zarządzał administrator, polecamy nowe mieszkania w Szczecinie, szczególnie na osiedlu „Nowa Północ”, położonym w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Szczecin Północ, oferującej świetne połączenia z centrum.

Nieruchomości bez czynszu wymagają również regularnych kontaktów z sąsiadami i omawiania wspólnie decyzji dotyczących zarządzania budynkiem, co nie zawsze wszystkim odpowiada. Podczas dogadywania się przykładowo w kwestiach utrzymywania czystości części wspólnych czy napraw mogą pojawiać się różnice zdań, które trzeba pogodzić, a to może okazać się nie takie proste.

Częściowo rozwiązaniem może być wypracowanie dyżurów, podczas których dany mieszkaniec jest odpowiedzialny za zaprowadzanie porządku, lecz to wymaga i poświęcenia, i czasu. Ciekawą alternatywą wobec takiej sytuacji jest zatrudnienie firmy sprzątającej, lecz takie rozwiązanie generuje z kolei dodatkowe koszty.

Jak widać, mieszkania bezczynszowe mają swoje zalety i wady. Nabyciem nieruchomości tego typu będą z pewnością zainteresowane osoby, które chcą obniżyć wysokość miesięcznych kosztów, lecz równocześnie mają czas i chęci zajmować się sprawami zazwyczaj realizowanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe. Natomiast jeśli cenisz sobie wygodę życia i lubisz rozwiązania, które generują oszczędność czasu, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie czekają na Ciebie!

Opublikowano:
7.12.2023