Czy warto kupić komórkę lokatorską

W starym budownictwie, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty powstałych przed 1989 rokiem, komórka lokatorska stanowiła powszechne rozwiązanie, z którego korzystali właściciele mieszkań. Obecnie na rynku pierwotnym komórki lokatorskie wciąż pozostają dostępne dla nabywców lokali, choć stanowią raczej opcję dodatkową, na którą nie wszyscy się decydują. Niektórzy uważają je za stratę pieniędzy, inni doceniają zalety, jakie niesie ze sobą komórka lokatorska. Cena stanowi jeden z najważniejszych czynników ułatwiających podjęcie decyzji.

mieszkanie od dewelopera

Czy warto kupić komórkę wraz z mieszkaniem na własny użytek lub wynajem? Komu szczególnie się to opłaca?

Komódka lokatorska i jej zalety

Komórka lokatorska stanowi jedną z najpopularniejszych przyległości, jakie można nabyć wraz z zakupem mieszkania, oprócz miejsca garażowego. To właśnie przestrzeń do parkowania samochodu w dużej mierze sprawia, że liczba komórek lokatorskich w nowych blokach jest znacznie ograniczona.

Komórka lokatorska bywa mylona z piwnicą. W rzeczywistości termin „piwnica” odnosi się do całej kondygnacji podziemnej budynku, natomiast komórka lokatorska stanowi jej wydzieloną, stosunkowo niedużą część, zamykaną na klucz i należącą do konkretnego lokatora–właściciela mieszkania w danym bloku.

Rosnące w ostatnich latach ceny mieszkań sprawiają, że przy zakupie lokalu dla wielu nabywców komórka lokatorska nie stanowi priorytetu, więc przyszli właściciele mieszkań właśnie tu szukają oszczędności i świadomie rezygnują z posiadania dodatkowej przestrzeni na składowanie rzadziej używanych przedmiotów czy elementów wyposażenia. Balkon lub znajdujący się w mieszkaniu oddzielny składzik mogą pełnić tę samą funkcję, co komórka lokatorska. Cena i budżet jakim dysponuje inwestor bierze górę.

Z drugiej strony posiadanie komórki lokatorskiej ma swoje ważne zalety. Oto przykłady:

  • Estetyka mieszkania – znajdująca się poza mieszkaniem, najczęściej na poziomie garażowym komórka lokatorska może pełnić funkcję pełnoprawnej „graciarni”. Stanowi Idealne miejsce do przechowywania przedmiotów, na które w mieszkaniu lub na balkonie po prostu brakuje miejsca, a które przede wszystkim zaburzałyby harmonię wizualną otoczenia. Balkon nie jest odpowiednim miejscem dla roweru, wykorzystywany od czasu do czasu strój roboczy niekoniecznie pasuje do garderoby, natomiast używana sporadycznie maszyna do szycia nie powinna spoczywać pod stolikiem, gdzie krępuje ruchy domowników i gości. Niewątpliwą zaletę komórki lokatorskiej stanowi fakt, że w tym składziku nie trzeba szczególnie dbać o estetykę.
  • Możliwość majsterkowania – mieszkanie w bloku ma swoje ograniczenia. Szczególnie odczuwają to miłośnicy majsterkowania. Praca z farbami, obróbka drewna czy naprawa urządzeń to czynności , które w mieszkaniu stanowiłyby źródło zanieczyszczeń. natomiast na terenie osiedla majsterkowicz wzbudzający zainteresowanie przechodniów może czuć się nieswojo, a przez większość roku pogoda nie sprzyja pracom manualnym. Wówczas komórka lokatorska jest na wagę złota.
  • Wygodny dostęp – w nowym budownictwie kolejnym atutem komórek lokatorskich jest wygodny dostęp. Do składziku lub małego warsztatu nie prowadzi labirynt. Aby się w nim znaleźć, wystarczy zjechać windą do piwnicy, a w niektórych blokach wykonać zaledwie kilka kroków do pomieszczenia znajdującego się na tym samym piętrze.

Komórka lokatorska dla sportowców, młodych rodziców i nie tylko

Obecnie komórka lokatorska nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Duża powierzchnia i funkcjonalny projekt mieszkania sprawiają, że cały dobytek znajduje swoje miejsce w przemyślanych schowkach. Dla niektórych lokatorów posiadanie komórki stanowi jednak bardzo przydatne rozwiązanie.

Kto powinien rozważyć zakup komórki lokatorskiej wraz z mieszkaniem?

  • Sportowcy – komórka lokatorska stanowi idealne miejsce do przechowywania nart, roweru, akcesoriów do ćwiczeń i innego sprzętu sportowego.
  • Miłośnicy motoryzacji – komórka doskonale nadaje się do przechowywania opon oraz zapasowych części samochodowych lub motocyklowych.
  • Rodzice małych dzieci – w komórce zmieszczą się sanki, dziecięce łóżeczka, wózeczek i inne sprzęty, które za jakiś czas znów się przydadzą, gdy rodzina po raz kolejny się powiększy.
  • Gospodynie przygotowujące przetwory – komórka lokatorska nadaje się na domową spiżarnię.
  • Dorywczy handlowcy – komórka przyda się jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania towaru sprzedawanego przez internet.
  • Spadkobiercy – sprzedając nieruchomość po zmarłej osobie część odziedziczonych przedmiotów można tymczasowo umieścić w komórce.

Komódka lokatorska – wynajem jako opcja

Jest jeszcze jedna opcja, do której może zostać wykorzystana komórka lokatorska – wynajem. Pusta komórka lokatorska to rzadki widok na nowoczesnych osiedlach. Kupując mieszkanie wraz z komórką można następnie zdecydować się na jej wynajem mniej pragmatycznemu sąsiadowi, dopóki nie stanie się ewentualnie przydatna właścicielowi.

Ile kosztuje komórka Lokatorska – cena za metr kwadratowy

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zorientować się ile kosztuje komórka lokatorska. Cena jest oczywiście uzależniona od powierzchni przyległości. Więcej zapłacą nabywcy nowych mieszkań w Poznaniu i innych dużych miastach, gdzie cena za metr kwadratowy sięga od kilku do maksymalnie 10 000 zł.

Biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię komórki nie stanowi ona kolosalnego wydatku, a inwestycja prawdopodobnie z czasem się zwróci, jeśli przyległość będzie wynajmowana innym lokatorom.

Opublikowano:
20.01.2023