Czy to koniec podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania?

„W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki” – tak rzekł niegdyś Benjamin Franklin i trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Być może Polska na tle innych  krajów Zachodu nie należy do krajów o najwyższym obciążeniu podatkowym, jednak cały system jest dość skomplikowany. Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC stanowi akurat opłatę dobrze znaną nabywcom nieruchomości z rynku wtórnego. 31 sierpnia doczekaliśmy się zapowiadanej od dłuższego czasu małej rewolucji – opłata obciążająca nabywców została częściowo zniesiona. Na czym polegają zmiany? Czy nowe rozwiązanie sprawia, że zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego staje się ciekawą alternatywą dla nieruchomości deweloperskich? Wyjaśniamy!

liczenie podatku PCC

Podatek PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego ponoszą sporo dodatkowych kosztów, zwłaszcza, jeżeli inwestycja jest finansowana przy pomocy kredytu. Wystarczy wspomnieć o odsetkach, prowizjach i kolejnych czynnikach, takich jak choćby marża kredytu hipotecznego. Kolejną daniną, która w polskim prawie podatkowym funkcjonuje przez ponad dwie dekady, bo od 2001 roku, jest podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC.

Każdy nabywca mieszkania z rynku wtórnego był zobowiązany do uiszczenia podatku w wysokości 2%. Odbywa się to automatycznie przy okazji sporządzania umowy kupna sprzedaży nieruchomości u notariusza. Nie da się ukryć, że danina była dotąd szczególnie uciążliwa w przypadku młodych osób nabywających pierwsze mieszkanie.

Podatek PCC zniesiony dla nabywców pierwszego mieszkania

Latem 2023 roku doczekaliśmy się sporych zmian na polskim rynku nieruchomości. Jedną z nich było wprowadzenie rządowych programów – preferencyjnego Konta Mieszkaniowego, a przede wszystkim Bezpiecznego Kredytu 2% na zakup pierwszej nieruchomości. Oba projekty rozpoczęły się 1 lipca.

Z kolei 31 sierpnia w życie weszło nowe prawo, które znosi podatek od czynności cywilnoprawnych dla nabywców pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. Warto pamiętać, że osoby kupujące mieszkania lub domy bezpośrednio od deweloperów nie musiały już wcześniej ponosić takiego kosztu.

Zanim prawo weszło w życie, pojawiały się spekulacje, że ulga obejmie jedynie beneficjentów dwóch wspomnianych programów, jednak skorzystać z niej mogą wszyscy, oczywiście pod warunkiem, że chodzi o pierwszy nabywany lokal. Biorąc pod uwagę rosnące ceny mieszkań, a także fakt, że marża kredytu hipotecznego w ostatnich miesiącach wzrosła ze względu na podniesienie stopy preferencyjnej, nabywcy zyskają w ten sposób co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Stawka podatkowa wyższa dla dużych inwestorów

Zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych dla nabywców pierwszego mieszkania z rynku wtórnego nie jest jedyną zmianą, jaka weszła w życie 31 sierpnia. Nowe prawo przyniesie ulgę młodym nabywcom, ale uderzy w dużych inwestorów, poszukujących okazji na rynku wtórnym.

Od tej pory nabycie szóstej oraz każdej kolejnej nieruchomości będzie wiązało się z o wiele wyższym podatkiem na poziomie 6%. Stawka obowiązuje niezależnie od tego, czy zakup dotyczy całej nieruchomości mieszkalnej lub gruntowej, czy jedynie udziałów w takowej.

Czy zniesienie podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania przemawia za poszukiwaniami na rynku wtórnym?

Zasadne wydaje się pytanie, czy zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych za zakup pierwszego mieszkania sprawi, że lokale z rynku wtórnego staną się atrakcyjną alternatywą wobec mieszkań deweloperskich? Z pewnością brak takiego podatku był jednym z argumentów przemawiających za zakupem mieszkania od dewelopera, ale nie jedynym.

Rynek pierwotny wciąż ma kilka unikalnych zalet, do których należą między innymi komfortowe warunki, doskonały stan lokalu, duży wybór powstających inwestycji, a także liczne udogodnienia – na przykład miejsca parkingowe i możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, które w ciągu najbliższych lat staną się standardem.

Nie bez znaczenia pozostają niższe koszty utrzymania lokali z rynku pierwotnego. W końcu są one bardziej efektywne energetycznie i przystosowane do implementacji systemów smart home.

Lokale z rynku pierwotnego z pewnością pozostaną preferowane przez większość potencjalnych nabywców nowych mieszkań w Poznaniu, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i innych polskich miejscowościach.

Opublikowano:
4.08.2023