Czy nowe mieszkania są bardziej opłacalne od starszych nieruchomości?

Istnieje przekonanie, że zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się niższymi kosztami. Przyglądając się cenom rynkowym, można zauważyć, że różnica de facto jest niewielka. W dodatku zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego pozwala uniknąć zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który sięga 2% wartości lokalu. O ile stare nieruchomości, takie jak eleganckie kamienice w centrach miast cieszą się słusznym prestiżem i wyróżniają wyjątkowym klimatem, o tyle tego samego nie można powiedzieć o blokach z wielkiej płyty. Istnieje za to sporo dowodów na poparcie tezy, że zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym jest bardziej opłacalny. Dziś przedstawiamy te najważniejsze! 

nowe mieszkania

Ułatwiony zakup nowego mieszkania na kredyt

Większość Polaków jest zmuszona finansować zakup nowego mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego. Obecnie dostęp do kapitału jest utrudniony ze względu na wysokie stopy procentowe. Z kolei banki patrzą łaskawiej na nabywców mieszkań od deweloperów. Klienci decydujący się na stałe nieruchomości z rynku wtórnego mogą napotkać komplikacje.

Swobodna aranżacja mieszkania

Zakup nowego mieszkania ma ogromną przewagę nad rynkiem wtórnym w postaci urządzania go od zera. To od kupującego zależy rozkład pomieszczeń, sposób wykończenia, możliwość łatwej implementacji systemu smart home oraz jakość przeprowadzonych prac. Stare nieruchomości nierzadko wymagają gruntownego remontu, którego koszty często przekraczają cenę wykończenia mieszkania, zwłaszcza gdy lokal był zaniedbany. Ponadto zakup nowego mieszkania pozwala komfortowo wykończyć je pod klucz.

Dostępność miejsc parkingowych

Stare nieruchomości cierpią na niedostatek miejsc parkingowych. W końcu pod blokami z wielkiej płyty nie budowano podziemnych kondygnacji pełniących rolę garaży. Nowe budownictwo stosuje się do tego wyzwania, zwłaszcza po wejściu w życie prawa, które zobowiązuje deweloperów do przygotowania miejsc parkingowych w liczbie odpowiadającej 1,5 liczby mieszkań w budynku. Obecnie planując zakup nowego mieszkania, warto też pomyśleć o możliwości ładowania pojazdów elektrycznych. W niedalekiej przyszłości staną się one standardem!

Niższe rachunki

Nowe budownictwo jest znacznie lepiej przystosowane do potrzeb domowników niż stare nieruchomości, również pod względem potencjalnych kosztów eksploatacyjnych. Współczesne przepisy budowlane jasno i restrykcyjnie określają parametry dotyczące termoizolacji ścian oraz stolarki okiennej. W dodatku zakup nowego mieszkania na ekologicznym osiedlu, wyposażonym w systemy odzyskiwania wody opadowej, fotowoltaikę i energooszczędne oświetlenie przyczynia się do kolejnych oszczędności w comiesięcznych opłatach.

Rękojmia

Kolejną zaletą, jaką odznacza się zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego jest rękojmia. To forma ochrony prawnej kupujących wynikająca z kodeksu cywilnego. W przypadku nieruchomości odpowiedzialność sprzedawcy trwa aż 5 lat. Wykrycie wszelkich wad mieszkania w tym czasie przez jego właściciela automatycznie zobowiązuje dewelopera do ich usunięcia. Ponadto praktyką wielu deweloperów jest udzielanie gwarancji na lokal. Osoby kupujące stare nieruchomości z rynku wtórnego są pozbawione takiej ochrony.

Zwolnienie z podatku PCC

Zwolennicy starych nieruchomości, zwracający uwagę na ich niższe średnie ceny rynkowe zapominają niekiedy o obowiązku podatkowym nałożonym na ich nabywców. Podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC zobowiązuje kupującego do przekazania Urzędowi Skarbowemu kwoty odpowiadającej 2%. wartości nieruchomości zawartej w umowie. Osoby decydujące się na zakup nowego mieszkania od dewelopera są zwolnione z tego obowiązku za sprawą ulgi podatkowej.

Idealny stan instalacji

Stare nieruchomości często są dość mocno nadszarpnięte zębem czasu, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a nawet po bardziej szczegółowej kontroli. Kondycja wentylacji, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i pozostałych zależy w dużej mierze od tego, jak troszczył się o nie poprzedni właściciel. Stanu wspomnianych instalacji nie da się dogłębnie zweryfikować bez rozkuwania ścian, dlatego zakup mieszkania z rynku wtórnego zawsze jest obarczony pewnym ryzykiem.

Komfort akustyczny

Poziom hałasu bezpośrednio decyduje o komforcie domowników. W starym budownictwie nierzadko bagatelizowano wpływ dźwięków dochodzących zza okien na ludzkie samopoczucie. Nowe osiedla są pozbawione tej wady. Rzadko zdarza się, by okna wychodziły bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Poza tym poziom hałasu jest redukowany przez stolarkę okienną cechującą się odpowiednim poziomem izolacji akustycznej.

Wszystko pod ręką

Przewaga nowoczesnych osiedli nad starszym budownictwem polega także na tym, że są one zaprojektowane z uwzględnieniem współczesnych potrzeb mieszkańców. Czas stał się towarem deficytowym, więc właściciele mieszkań doceniają fakt, że wiele spraw mogą załatwić w najbliższej okolicy. Co prawda nowoczesne osiedla nie są w pełni samowystarczalne, jednak przestrzeń przeznaczona na lokale usługowe sprawia, że można na tereni osiedli znaleźć nie tylko sklepy, ale również lokale gastronomiczne, punkty usługowe, bankomaty, żłobki, kluby fitness czy szkoły językowe.

Zakup nowego mieszkania w Poznaniu lub innym dużym mieście nie wiąże się wbrew pozorom z dużo wyższym wydatkiem niż kupno lokalu w bloku z wielkiej płyty. Jednocześnie komfort współczesnych standardów lokali i osiedli przemawia właśnie za takim wyborem!

Opublikowano:
17.04.2023