Chcesz zamieszkać na peryferiach miasta? Zobacz jakie są plusy i minusy 

Podczas wyboru miejsca do zamieszkania wiele osób bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak dostępność środków transportu, bliskość sklepów, szkół, miejsc pracy czy parków. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że centrum miasta oferuje wszystko, czego potrzebujesz, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zamieszkaniem na peryferiach? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się plusom i minusom życia na obrzeżach miasta. 

peryferia miasta

Gdzie leżą peryferia miast? 

Peryferia miasta, nazywane też obrzeżami, to obszary leżące z dala od jego centralnej, najbardziej zatłoczonej części. Mogą to być obszary zdominowane przez mieszkania, domy jednorodzinne lub niewielkie osiedla. Często są to miejsca, które do niedawna były wsią lub małym miasteczkiem, a teraz wchodzą w obręb większej aglomeracji miejskiej.

Podmiejskie tereny mogą oferować większą przestrzeń życiową i bliskość natury, ale jednocześnie mogą wiązać się z dłuższymi dojazdami do pracy czy szkoły, a także z ograniczoną dostępnością różnych usług, takich jak sklepy, restauracje czy instytucje kultury. Chcesz wiedzieć jakie są jeszcze plusy i minusy mieszkania na peryferiach?

Jakie są plusy mieszkania na peryferiach miasta?

Z pewnością peryferia miasta mają wiele zalet, które przyciągają różne grupy ludzi, od rodzin z dziećmi, przez młode pary, aż po seniorów. Oto kilka dodatkowych plusów mieszkania na peryferiach, wraz z konkretnymi przykładami.

Bliskość natury

Mieszkańcy peryferii często mają bezpośredni dostęp do lasów, łąk, strumieni czy jezior, które są idealnym miejscem na spacery, bieganie, jazdę na rowerze czy pikniki. Możliwość obcowania z naturą na co dzień ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dla przykładu, realizowane coraz to nowe inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu często wybiegają dalej na jego obrzeża, dzięki czemu rodzina, która decyduje się na zamieszkanie właśnie na peryferiach, ma łatwiejszy dostęp do zielonych terenów, czystego powietrza i nieocenionej ciszy. 

Większa przestrzeń mieszkalna

Na peryferiach łatwiej znaleźć domy z dużym ogrodem, co daje możliwość uprawy warzyw, hodowli kwiatów czy organizacji rodzinnego grilla na świeżym powietrzu. Dla porównania, rodzina, która we Wrocławiu mogłaby pozwolić sobie na niewielkie mieszkanie w centrum, na peryferiach może nabyć dom z ogrodem w cenie porównywalnej do mieszkania w śródmieściu. 

Mniejsze natężenie ruchu

Na peryferiach zwykle jest mniej samochodów, co sprawia, że ruch uliczny jest mniej intensywny. To nie tylko zmniejsza hałas, ale także sprawia, że istnieje mniej potencjalnych zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci. Osiedle na peryferiach oferuje im bezpieczne miejsca do zabawy tuż obok domu i z dala od ruchliwych ulic. W centrum wyjście na plac zabaw może wiązać się z czasem spędzonym w aucie lub komunikacji miejskiej.   

Poczucie społeczności

Często na peryferiach kształtują się silne, lokalne społeczności. Sąsiedzi znają się nawzajem, organizują wspólne inicjatywy, a dzieci chodzą do tej samej szkoły, co sprzyja zawieraniu bliskich kontaktów rodziców. Na podmiejskich osiedlach łatwiej natrafić na wspólnotowe zaangażowanie, gdzie sąsiedzi tworzą wspólne ogrody, organizują festyny czy pomagają sobie na co dzień. 

Mniejsze zanieczyszczenie powietrza

Na peryferiach, z dala od zatłoczonych ulic i przemysłu, powietrze jest zazwyczaj czystsze. To ma duże znaczenie dla zdrowia, szczególnie dla osób z problemami z układem oddechowym. Na przykład mieszkańcy peryferii Wrocławia oddychają powietrzem, które jest znacznie czystsze niż w centrum miasta, dzięki większej ilości terenów zielonych i mniejszej ilości ruchu ulicznego. 

Szeroki wybór nieruchomości

Na peryferiach można znaleźć różne typy nieruchomości – od nowoczesnych mieszkań, przez tradycyjne domy, aż po nieruchomości zabytkowe. Poza centrum można nabyć też dużo tańsze nowe mieszkania. Wrocław to miasto, które jest na to najlepszym przykładem. Ceny mieszkań w centrum sięgają bliżej kilkunastu tysięcy za metr kwadratowy. Poza miastem mogą być one nawet dwukrotnie niższe.

Oczywiście te plusy mogą się różnić w zależności od konkretnego miasta i obszaru, lecz pokazują, jak wiele korzyści może przynieść życie poza granicami ścisłego centrum miasta.

Jakie są minusy mieszkania na perfyferiach miasta?

Mimo wielu korzyści, mieszkanie na peryferiach miasta ma też swoje minusy. Wybrane punkty mogą różnić się w zależności od specyfiki konkretnego miejsca, ale oto kilka powszechnych wyzwań, z którymi mogą spotkać się mieszkańcy peryferii.

Dłuższy czas dojazdu

Mieszkańcy peryferii często muszą spędzać więcej czasu na dojeżdżaniu do pracy, szkoły czy w miejsca rozrywki, co może być uciążliwe i czasochłonne. Na przykład, osoba mieszkająca na peryferiach Katowic, pracująca w centrum miasta, musi codziennie pokonywać dłuższą trasę, co wiąże się z dodatkowym czasem i kosztami. 

Ograniczone usługi

Choć na peryferiach często jest spokojniej i mniej tłoczno, to może tam też brakować różnych usług. Należy się spodziewać mniejszej ilości sklepów, restauracji, klinik, szkół, miejsc rozrywki czy innego rodzaju infrastruktury, do której przyzwyczajają duże ośrodki. Na przykład, mieszkaniec peryferii Lublina może mieć trudności z dostępem do specjalistycznej opieki medycznej bez konieczności dojazdu do centrum miasta. 

Mniej opcji transportu publicznego

Na peryferiach często jest mniej linii autobusowych lub relacji kolejowych, co może utrudniać dojazd dla osób bez samochodu. Na przykład, mieszkaniec peryferii Bydgoszczy może mieć ograniczone możliwości dojazdu do pracy transportem publicznym, co może wymagać posiadania samochodu lub korzystania z innych form transportu, jak rower czy współdzielenie samochodu. 

Potencjalne problemy z infrastrukturą

Na peryferiach niektóre usługi mogą nie być dostępne lub mogą być gorszej jakości, na przykład dostęp do szybkiego internetu, kanalizacji czy regularnej dostawy wody. Na przykład na peryferiach Rzeszowa może być problem z dostępem do szybkiego, stabilnego internetu, co może utrudniać pracę zdalną czy naukę online. 

Zmiany w planowaniu przestrzennym

Choć obecnie może Cię otaczać spokój i cisza, pamiętaj, że sytuacja na peryferiach może się zmieniać. W miarę rozwoju miast, tereny na obrzeżach mogą stać się miejscem nowych inwestycji. Na przykład mieszkaniec peryferii Gliwic, który cieszył się ciszą i spokojem, może nagle zobaczyć, że obok jego domu powstaje nowe osiedle lub droga. 

Każdy z tych punktów to coś, co warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na przeprowadzkę na peryferie. Ważne jest, aby dokładnie zbadać potencjalne minusy i zastanowić się, czy są one akceptowalne dla Ciebie i Twojej rodziny.

Opublikowano:
10.07.2023