Budownictwo mieszkaniowe w Polsce – podsumowanie 2023 roku

Program „Bezpieczny kredyt 2%” oraz zmiana składu polskiego rządu – między innymi te czynniki kształtowały budownictwo mieszkalne w 2023 roku. Jaki to był okres dla rynku nieruchomości? Podsumowujemy 2023 rok na podstawie dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zapraszamy do lektury.

mieszkanie w Polsce

Analiza polskiego rynku mieszkaniowego w 2023 roku w liczbach

Budownictwo mieszkalne w 2023 roku mierzyło się z wieloma wyzwaniami w postaci rosnących cen materiałów budowlanych i problemami kadrowymi. W raporcie GUS pt. „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – listopad 2023 r.” można przeczytać o tym, że w okresie od stycznia do listopada oddano do użytkowania 199,6 tys. mieszkań, czyli o 7,1% mniej niż w analogicznym okresie roku 2022. Eksperci przewidują jednak, że częstotliwość oddawania ok. 200 tys. lokali mieszkalnych rocznie utrzyma się w kolejnych latach.

W ubiegłym roku, jak podaje GUS, rozpoczęto realizację 174,7 tys. mieszkań, co oznacza o 8,3% mniej niż w 2022 roku. Należy zatem zakładać, że ta liczba nieruchomości zostanie przekazana w 2025 roku, biorąc pod uwagę fakt, iż średni czas realizacji budynku mieszkalnego trwa 2 lata. 

Gorsze wyniki statystyczne zanotowano również w zakresie zgłoszenia z projektem budowlanym lub wydawania pozwoleń na realizację inwestycji. Jak informuje GUS w swoim raporcie, w ciągu jedenastu miesięcy 2023 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia rozpoczęcia budowy 219,1 tys. mieszkań, czyli aż o 21,1% mniej niż w okresie od stycznia do listopada w 2022 roku.

Powyższe dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny całkowicie potwierdzają, że 2023 rok był okresem trudnym dla budownictwa mieszkalnego. Głównym problemem była malejąca podaż przy rosnącym popycie.

Program „Bezpieczny Kredyt 2%”

Podsumowując rok 2023 na rynku mieszkaniowym, nie sposób pominąć programu „Bezpieczny kredyt 2%”, który w dużej mierze przyczynił się do dużego ruchu na rynku mieszkalnym pomimo rosnących cen. Program ruszył 3 lipca 2023 i choć spodziewano się ożywienia popytu, to jednak nikt nie przewidział zainteresowania ze strony kupujących na tak dużą skalę. Najlepiej pokazują to liczby.

Pod koniec ubiegłego roku podpisano około 40 tysięcy umów o „Bezpieczny kredyt 2%” i złożono blisko 90 tysięcy wniosków o jego udzielenie. Z pewnością zatem można stwierdzić, że inicjatywa wdrożenia takiego programu odniosła sukces. Dzięki temu programowi wiele osób ma obecnie możliwość nabycia wymarzonych mieszkań na nowo oddanych do użytku osiedlach.

Doskonałym przykładem są nowe mieszkania we Wrocławiu na Osiedlu Viva Jagodno, położone przy ul. Kajdasza. Inwestycja wyróżnia się na tle innych osiedli przede wszystkim zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań budowlanych oraz lokalizacją, która pozwala w parę minut dojść m.in. do parku Zielony Klin i parku Brochowskiego.

Niespodziewane zainteresowanie kredytobiorców rządowym programem spowodowało wyczerpanie środków przyznanych na lata 2023-2027. Obecnie rządzący muszą znaleźć sposób na zabezpieczenie dodatkowych środków budżetowych na kontynuację programu w kolejnych latach.

Niestety rosnący popyt na rynku mieszkaniowym to nie jedyny skutek wdrożonego programu. Choć wiele Polek i Polaków jest teraz na etapie spełnienia marzenia, jakim jest nabycie własnego M, to niedostateczna podaż w stosunku do wygenerowanego popytu spowodowała gwałtowny wzrost cen za 1 m2. Według ekspertów z branży, program rządowy 2% doprowadził do wzrostu cen o średnio 1000 zł za każdy 1 m2. Niestety eksperci z branży nieruchomości wskazują, że taki trend w 2024 roku się utrzyma.

Dobre czasy na rynku wynajmu

Rynek najmu nieruchomości mieszkaniowych jest ważnym segmentem polskiego rynku budowlanego. W 2023 roku rynek mieszkań na wynajem ustabilizował się zarówno pod kątem popytu, jak i cen, co miało miejsce już 2021 roku. 

To dobra informacja dla osób wciąż zainteresowanych wynajmem, jak i dla nowych inwestorów, którzy w 2022 roku z powodu wysokich cen nie mogli zrealizować swoich planów. Było to w tamtym okresie spowodowane dużym popytem kształtowanym głównie przez napływ ukraińskiego społeczeństwa opuszczającego swój kraj objęty wojną. Ceny wzrastały również przez szalejącą inflację, co zostało spowodowane m.in. cyklicznym podnoszeniem stóp procentowych.

Poprzedni rok dla rynku mieszkań na wynajem był okresem spokojnym. Dla roku 2024 eksperci prognozują stopniowy wzrost liczby ofert najmu oraz spadek cen, co świadczyłoby o stabilizacji tego segmentu rynku.

Co zatem przyniesie rok 2024 na rynku mieszkaniowym?

Wybory parlamentarne pod koniec 2023 roku zmieniły polską scenę polityczną. Poprzedziła je szeroko zakrojona kampania poszczególnych partii politycznych, które otwarcie deklarowały chęć rozwiązania problemów, z którymi mierzy się współczesny rynek mieszkaniowy w Polsce. Wśród pomysłów znalazły się te, mające zapewnić dostępność do kredytów na rozsądnych warunkach, stabilizację cen, usprawnienia procesów prawno-administracyjnych, a także rozwiązać kwestię małej podaży gruntów.

Wszystko wskazuje na to, że 2024 rok będzie okresem wdrażania nowych pomysłów na polskim rynku nieruchomości. Z pewnością największym wyzwaniem będzie znalezienie remedium na problem wciąż nienadążającej podaży do popytu.

Jak widać, rynek mieszkaniowy w 2023 roku mierzył się z wieloma wyzwaniami, lecz również mógł liczyć na pojawienie się nowych inicjatyw, pozwalających zadowolić osoby zainteresowane kupnem mieszkania. Potwierdzeniem tego są dostępne mieszkania deweloperskie we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą lokali mieszkalnych Ronson Development.

Opublikowano:
4.12.2023