Alternatywne formy inwestowania w nieruchomości: REITs, crowdfunding i inne

Biorąc pod uwagę inflację, rynek pierwotny w Szczecinie oraz innych polskich miastach bardzo mocno zachęca do inwestycji w nieruchomości. Od lat są one uważane za bezpieczne i obarczone niską stopą ryzyka. Wzrost cen na tym rynku jest stałą tendencją. Zazwyczaj wspominając o inwestycjach w nieruchomości, mamy na myśli tradycyjny model, polegający na zakupie domu lub mieszkania pod wynajem. Możliwości jest jednak więcej. Oto przykłady alternatywnych form inwestowania w nieruchomości.

inwestowanie w nieruchomości

REITs

REIT, czyli Real estate investment trust to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który zakłada, że kapitał zostanie ulokowany na rynku nieruchomości. Funkcjonowanie REIT polega oczywiście na wspólnym inwestowaniu, dlatego jest on dobrym wyborem dla graczy, którzy nie mają na tyle wysokiego kapitału, by nabyć nieruchomość samodzielnie.

Fundusze można inwestować między innymi w powierzchnie biurowe, sklepowe, przemysłowe, magazynowe, hotelowe, a nawet gruntowe. Inwestorzy co roku otrzymują dywidendę, której wysokość sięga zazwyczaj kilku procent. Ważnym wyróżnikiem REITs jest notowanie funduszy na giełdach papierów wartościowych.

Analizując opłacalność tego rodzaju inwestycji, do wspomnianej dywidendy należy jeszcze dodać potencjalny wzrost wartości akcji. W sumie stopa zwrotu z inwestycji rzadko kształtuje się na poziomie dwucyfrowym, ale może stanowić dwukrotność wspomnianej dywidendy. Nad Wisłą ten model inwestowania dopiero raczkuje, natomiast w Stanach Zjednoczonych fundusze REIT pojawiły się już w latach 60. XX wieku.

Crowdfunding, czyli społecznościowe inwestowanie w nieruchomości

Crowdfunding nie jest w Polsce zjawiskiem nowym, natomiast na rynku nieruchomości wciąż nie stał się zbyt popularny. Dlatego chcąc zainwestować na przykład w rynek pierwotny w Szczecinie, trzeba raczej poszukać alternatywnych sposobów lokacji kapitału. Na czym dokładnie polega crowdfunding nieruchomości?

Zgodnie z nazwą jest to rozwiązanie dla inwestorów dysponujących relatywnie niewielkimi kwotami, czyli inwestorów detalicznych. Transakcje odbywają się za pośrednictwem przeznaczonych do tego stron internetowych. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością za oceanem, między innymi ze względu na niskie wymagania wobec samych inwestorów. Z drugiej strony stopa zwrotu zazwyczaj również nie jest imponująca.

Nieruchomości tokenizowane

Ceny nowych mieszkań w Szczecinie skutecznie odstraszają mniejszych inwestorów, którzy chcieliby zarabiać na nieruchomościach. Nic nie wskazuje jednak na to, by rynek pierwotny w Szczecinie, podobnie jak zresztą w całej Polsce, miał się załamać i doprowadzić do radykalnego spadku cen. A gdyby tak rynek nieruchomości działał w zbliżony sposób do kryptowalut, jednak miał stabilną podstawę, właśnie w postaci nieruchomości?

Takie rozwiązanie już istnieje, i jest nim tokenizacja nieruchomości. Wspomniane tokeny odpowiadają fragmentom nieruchomości i są udostępniane inwestorom na podobnej zasadzie jak papiery dłużne. Rozdrobnienie dużej inwestycji sprawia, że pojedyncze tokeny nabywać mogą inwestorzy, którzy w innych warunkach musieliby szukać sposobów na ulokowanie kapitału gdzie indziej.

Przestrzeń coworkingowa

Tym razem skupimy się nie na alternatywnych formach inwestowania, ale raczej na pewnym wybranym segmencie rynku, który wciąż jest dość świeży z punktu widzenia inwestorów i ma potencjał do rozwoju. Chodzi o nieruchomości tworzące przestrzeń coworkingową. Zapotrzebowanie na nią odpowiada procesom, które aktualnie odbywają się na rynku pracy. Coraz więcej osób może swoje obowiązki wykonywać zdalnie lub w systemie hybrydowym. Wiele zawodów zostało zdominowanych przez freelancerów.

Niektórzy spośród nich lubią przynajmniej od czasu do czasu pojawić się w biurze, choćby w celu spotkania z klientami lub wymiany myśli z innymi przedstawicielami swojej branży. Biura coworkingowe zarabiają ponadto na udostępnianiu swoim klientom adresów korespondencyjnych, jak również sal konferencyjnych, gdy pojawia się na to zapotrzebowanie. Jeśli aktualne trendy na rynku pracy się utrzymają, zapotrzebowanie na przestrzeń coworkingową powinno w najbliższych latach rosnąć. Być może właśnie tam warto ulokować swój kapitał?

Niezależnie od wybranej formy, inwestycje w nieruchomości od lat niezmiennie cieszę się dużym powodzeniem ze względu na niskie ryzyko i rosnące ceny. Niewiele wskazuje na to, by trend wzrostu cen, jaki od dawna charakteryzuje rynek pierwotny w Szczecinie i innych polskich miastach, miał ulec zmianie.

Opublikowano:
7.08.2023