5 powodów, dlaczego warto kupić dom w stanie surowym

Trudno przecenić wygodę decyzji o zakupie domu wykończonego pod klucz – dla wielu nabywców to właśnie komfort wprowadzenia się do gotowego wnętrza jest atutem współpracy z deweloperem. Nie brak jednak osób, które zastanawiają się nad zakupem nieruchomości w stanie surowym. Kiedy szczególnie warto wybrać tę opcję i jakie korzyści niesie ona ze sobą? Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę, decydując się na dom w stanie surowym? Oto 5 kwestii, jakie warto poznać!

dom w stanie surowym

Dom w stanie surowym – zamkniętym czy otwartym?

Warto wiedzieć, że nieruchomość, którą planujemy zakupić w stanie surowym może mieć dwa typy – stan zamknięty oraz otwarty. Co je różni? O pierwszej opcji mowa wówczas, gdy nieruchomość wyposażona została w elementy stolarki otworowej – okna i drzwi, a jeśli w bryle domu przewidziano garaż – zamontowana została brama garażowa. Natomiast dom w stanie surowym otwartym to budynek, w którym takie elementy jak fundamenty, ściany (zarówno nośne, jak i działowe), a także stropy i betonowe schody (jeśli projekt je uwzględnia) zostały już wykonane, jednak z pominięciem montażu drzwi i okien. Jeśli więc przed nastaniem chłodniejszych miesięcy roku nie zostaną one zamontowane, warto odpowiednio zabezpieczyć dom w stanie surowym otwartym, aby uchronić go przed działaniem czynników atmosferycznych.

1. Brak konieczności budowy od A do Z

Choć nie brak osób wybierających nowe mieszkania we Wrocławiu, Warszawie, Trójmieście czy innych miastach, zwolennicy posiadania własnego domu również nie należą do rzadkości. Nie zmienia to faktu, że wielu przyszłych posiadaczy domów nie czuje się pewnie w nadzorowaniu prac budowlanych od początku do końca. Wówczas decyzja o zakupie nieruchomości w stanie surowym to pewniejszy krok w kierunku realizacji marzenia o własnym domu. Takie rozwiązanie zakłada zakup budynku, w którym znaczna część prac budowlanych została już wykonana, a nabywca może bez przeszkód skupić się na kolejnych etapach związanych z wykończeniem nieruchomości i jej aranżacją.

2. Mniej formalności

Kolejna korzyść, z jaką wiąże się dom w stanie surowym, to kwestia formalności. Na tym etapie budowy przyszły właściciel, nabywając tego rodzaju budynek, nie musi mierzyć się takimi kwestiami jak uzyskanie pozwolenia na budowę czy formalnościami związanymi z przyłączeniem gazu, wody lub prądu. Dodatkowym atutem dla wielu nabywców jest również fakt, że nie muszą oni sprawować nadzoru budowlanego nad postępem prac prowadzonych od podstaw.

3. Instalacje na miarę potrzeb

Niektórzy nabywcy decydują się na nieruchomość tego typu z uwagi na dużą swobodę w zakresie wyboru i rozmieszczenia systemów instalacyjnych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samodzielnie przeanalizować rozwiązania oferowane przez rynek i postawić na te, który najlepiej odpowiadają potrzebom i możliwościom finansowym przyszłych mieszkańców. W dobie innowacyjnych rozwiązań dla domu i inteligentnych systemów grzewczych taka możliwość może być sporym atutem!

4. Dom w stanie surowym i samodzielne aranżacje

Dla wielu nabywców to właśnie ten aspekt pełni największą wartość. Dom w stanie surowym oferuje ogromne możliwości w zakresie samodzielnej aranżacji. Praktyczny ciąg roboczy w kuchni? Elementy instalacji jako industrialna dekoracja? A może marzenie o antresoli w salonie? Znajomość własnych preferencji pozwoli w pełni dopasować pomieszczenia do potrzeb i sprawić, że korzystanie z nich na co dzień będzie jeszcze wygodniejsze. Podobnie wygląda kwestia wyboru zewnętrznych elementów budynku – np. elewacji, pokrycia dachowego czy kostki brukowej. Decydując się na zakup nieruchomości, która pozostawia ogromne pole do popisu dla aranżacji, przyszli nabywcy zyskują w tym zakresie pełną niezależność i szereg możliwości związanych z pracami wykończeniowymi.

5. Cena za dom w stanie surowym

Jednym z aspektów, który równie często brany jest pod uwagę, gdy zapada decyzja o tym, aby zakupić dom w stanie surowym, jest cena nieruchomości. Nie stanowi tajemnicy fakt, że budynek, który wymaga podjęcia kolejnych działań, zanim będzie gotowy do zamieszkania, często wyróżnia się niższą ceną niż mieszkania czy domy wykończone pod klucz. Dla niektórych wybór nieruchomości, która wymaga dalszych prac może więc okazać się atrakcyjny – tym bardziej, jeśli przyszli domownicy nie muszą zamieszkać w domu od razu po zakupie. Co więcej, część prac, takich jak montaż ogrodzenia, budowa podjazdu czy adaptacja poddasza, może zostać rozłożona w czasie. Inne, chociażby malowanie czy montaż tapet można wykonać samodzielnie, bez konieczności angażowania profesjonalistów. Pozwoli to nie tylko na zredukowanie początkowych kosztów, ale także umożliwi rozłożenie ich w czasie tak, aby zachować płynność prac wykończeniowych z korzyścią dla portfela.

Kupując dom w stanie surowym, warto mieć świadomość, że jest to decyzja na lata, powinna być więc dobrze przemyślana. Mimo jej licznych zalet, dobrym pomysłem będzie także uważna analiza wad takiego rozwiązania – być może w jej wyniku przyszły nabywca uzna, że lepszym wyborem będzie zakup domu pod klucz lub mieszkania. Nie zmienia to faktu, że świadomie podejście do własnych potrzeb będzie istotny punktem wyjścia do podjęcia decyzji o jednym z najważniejszych miejsc – naszym przyszłym domu.

Opublikowano:
19.05.2023