Dom wolnostojący czy mieszkanie dwupoziomowe? Dowiedz się o wadach i zaletach obu rozwiązań

Eko Falenty - mieszkania dwupoziomowe

Zastanawiasz się czy wybrać dom wolnostojący, czy może mieszkanie dwupoziomowe? Każde z tych rozwiązań ma swoje unikalne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W artykule przyglądamy się kluczowym aspektom w kontekście tych dwóch typów zabudowy. Zapraszamy do lektury.

Domy wolnostojące – co przemawia za ich kupnem?

Jeśli cenisz sobie pełną swobodę oraz samodzielność w zarządzaniu każdym aspektem użytkowania swojego domu, zwróć uwagę na dom wolnostojący. Mimo, że taki dom jest znacznie droższy niż mieszkanie dwupoziomowe i wymaga większych nakładów na utrzymanie, to ma zalety, które sprawiają, że warto rozważyć taki typ nieruchomości.

Domy wolnostojące wyróżniają się również czterema wolnymi ścianami zewnętrznymi. Dzięki temu oferują o wiele większe możliwości w zakresie rozmieszczenia okien i drzwi. Pozwala to na lepsze doświetlenie każdego pomieszczenia, włącznie z łazienką i garderobą. Okna umożliwiają również skuteczną wentylację wnętrz, co zapobiega powstawaniu wilgoci i podnosi komfort mieszkania. Drzwi można zamontować w dowolnym miejscu, co pozwala na stworzenie np. niezależnego wyjścia z wybranej części domu.

Dom wolnostojący zapewnia największą prywatność spośród wszystkich innych typów zabudowy oraz brak konieczności przestrzegania ciszy nocnej. Wśród zalet takiego rozwiązania jest również możliwość przeprowadzania remontów, przebudów czy wprowadzania innowacji bez obaw o komfort sąsiadów. Gdy w segmencie zmiana dachu czy rozbudowa balkonu mogą stanowić problem, dom wolnostojący daje większą swobodę. Jeśli przestrzeń działki na to pozwala, można go też rozbudować, np. dodając dodatkowe piętro lub garaż.

Czy domy wolnostojące mają jakieś wady?

Wolnostojący dom, który jest przedmiotem marzeń wielu Polaków, nie jest jednak wolny od pewnych niedogodności. Główne wady związane z mieszkaniem w takim obiekcie dotyczą przede wszystkim licznych obowiązków związanych z jego utrzymaniem, takich jak pielęgnacja ogrodu, w tym regularne koszenie trawy, czy obsługa systemu grzewczego.

Do minusów można także zaliczyć mniejsze poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli nie mamy blisko sąsiadów. Kolejną uciążliwością może być większa odległość od miasta w przypadku zakupu tańszej działki, co może komplikować dojazd do pracy.

Mieszkanie dwupoziomowe jako alternatywa wobec domu wolnostojącego

Typowe mieszkanie – dwu-, trzy- lub czteropokojowe – może okazać się niewystarczające dla większej rodziny, zwłaszcza gdy dzieci dorastają i każde z nich potrzebuje własnej przestrzeni. W takiej sytuacji wielu ludzi decyduje się na zamianę mieszkania na dom, co wiąże się z dodatkowymi kosztami lub sprzedaż obecnej nieruchomości, by następnie zainwestować w budowę bądź zakup domu.

W obliczu rosnących cen nieruchomości zakup domu, nawet w mniejszej miejscowości, to wydatek wynoszący co najmniej milion złotych, na który wielu Polaków nie może sobie pozwolić. Alternatywą dla nich może być nowoczesne mieszkanie dwupoziomowe w bloku, które zyskuje na popularności w Polsce.

Zalety mieszkania dwupoziomowego

Jednym z bezsprzecznych atutów mieszkań dwupoziomowych jest możliwość funkcjonalnego rozdzielenia ich na dwie strefy – dzienną i nocną. W praktyce oznacza to również podział na część prywatną i ogólnodostępną. Na niższym poziomie zazwyczaj znajduje się kuchnia oraz salon, gdzie przyjmowani są goście. Z kolei na wyższym poziomie znajdują się sypialnie, do których dostęp mają tylko domownicy. Taki podział sprzyja wygodzie i komfortowi życia, pozwalając na ograniczenie konieczności sprzątania sypialni przed każdą wizytą gości.

Wiele dwupoziomowych mieszkań oferuje przestronny taras, co stanowi wyjątkowy atut dla osób ceniących czas spędzany na świeżym powietrzu. Taka przestrzeń, odpowiednio urządzona, na przykład poprzez dodanie roślin czy zawieszenie hamaka, może przemienić się w oazę zieleni, stanowiącą alternatywę dla ogrodu.

Mieszkania dwupoziomowe z ogródkiem umożliwiają stworzenie własnej strefy relaksu. Komfort, jaki zapewniają ma duże znaczenie dla mieszkańców, a ich położenie na wyższych piętrach w bloku zapewnia niezwykłe widoki, które są cenione przez entuzjastów miejskich krajobrazów.

Mieszkania dwupoziomowe - wady

Analizując wady należy zacząć od tego, że nabycie takiej nieruchomości powoduje wyższe koszty. Powodem jest konieczność budowy schodów, co wiąże się z wydatkiem co najmniej dziesięciu tysięcy złotych. Co więcej, trzeba być przygotowanym na wyższe koszty ogrzewania, zwłaszcza jeśli druga kondygnacja znajduje się pod dachem. W takim przypadku, odpowiednia izolacja termiczna jest kluczowa, aby latem zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu, a zimą wychładzaniu wnętrza.

Oprócz dodatkowych wydatków, należy również uwzględnić większą przestrzeń przeznaczoną na komunikację. W przypadku mieszkań dwupoziomowych mamy więcej korytarzy, co zmniejsza przestrzeń, którą można przeznaczyć na główne pomieszczenia.

Wybór dewelopera – aspekt równie ważny niezależnie od typu zabudowy nieruchomości

Zarówno wolnostojący dom z działką, jak i mieszkanie dwupoziomowe mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak osobiste preferencje, wiek i sprawność mieszkańców, możliwości finansowe oraz ich potrzeby. Niezależnie od tego, która opcja zostanie wybrana, kluczowym elementem tego wyboru zawsze pozostaje deweloper. To właśnie on odpowiada za każdy etap realizacji inwestycji, od wyboru innowacyjnego projektu, przez zastosowane materiały, po jakość wykonania oraz lokalizację.

Warszawa jest przykładem miasta, w którym realizujemy nasze inwestycje. Zaufało nam już tysiące klientów, którzy już teraz cieszą się komfortem, mieszkając zarówno w domach, jak i mieszkaniach wybudowanych przez naszych wykonawców. Na szczególną uwagę zasługują m.in. nowe mieszkania w Warszawie, które łączą funkcjonalność wnętrz z innowacyjnymi technologiami. To sprawia, że są one nie tylko wygodne, ale także ekonomiczne w eksploatacji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Ronson Development.

Go up Phone

Porozmawiaj z nami

Zadzwoń na numer 22 823 97 98 lub zostaw kontakt do siebie.

Oddzwonimy niezwłocznie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 17:00.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”