Czy wysokość mieszkania ma znacznie?

Standardowa wysokość mieszkania z rynku pierwotnego wynosi zazwyczaj od 2,6 do 2,7 m. Takie rozwiązanie spełnia współczesne normy przewidziane dla budownictwa mieszkaniowego, jak również hoteli. Przeglądając rynek wtórny, można spotkać się ze znacznie większym zróżnicowaniem w kwestii wysokości pomieszczeń, zwłaszcza gdy porównamy do siebie mieszkania w blokach oraz starsze kamienice. Z czego wynikają te różnice? Czy wysokość mieszkania ma znaczenie? A może przy wyborze nowego lokum warto kierować się zupełnie innymi kryteriami? Wyjaśniamy!

Standardowa wysokość mieszkania a obowiązujące w Polsce przepisy 

Standardowa wysokość mieszkania zazwyczaj nie spędza snu z powiek przyszłym nabywcom nieruchomości, bo pierwszymi kryteriami wyboru są lokalizacja, dostępny metraż, rozkład pomieszczeń, jak również cena zakupu. Dotyczy to zwłaszcza rynku pierwotnego, gdzie standardowa wysokość mieszkania jest zazwyczaj niemal identyczna, ponieważ musi spełniać przewidziane w Polsce normy prawne. 

Nabywcy, których interesują nowe mieszkania we Wrocławiu i innych polskich miastach nie muszę się obawiać, że w oglądanym przez nich lokum niski sufit będzie przytłaczał domowników, grożąc nieprzyjemnym uderzeniem w głowę. Dotyczy to również osób o bardzo wysokim wzroście. Jak prezentują się normy wysokości pomieszczeń w budownictwie mieszkaniowym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku, które obowiązuje do dzisiaj?

Standardowa wysokość pomieszczeń zależnie od ich przeznaczenia:

  • Pomieszczenia mieszkalne – minimalna wysokość 2,5 m. Kupując nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, nie musisz obawiać się, że Twoja sypialnia, salon lub inne pokoje, w których domownicy spędzają wiele czasu, będą niższe niż 2,5 m. 
  • Pomieszczenia higieniczno-sanitarne – minimalna wysokość 2,5 m. Identyczna norma dotyczy pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, w praktyce przede wszystkim domowych łazienek. W nich również nie istnieje możliwość zderzenia głowy z sufitem. 
  • Pomieszczenia komunikacyjne – minimalna wysokość 2,2 m. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim korytarze i klatki schodowe. W ich przypadku normy wysokości są nieco mniej wyśrubowane, ale nadal zapewniają one użytkownikom wystarczający poziom wygody i bezpieczeństwa. 
  • Pomieszczenie techniczne – minimalna wysokość 2 m. W pralniach lub kotłowniach sufit może znajdować się jedynie 2 m od poziomu podłogi. Takie pomieszczenia są w praktyce niespotykane w typowych mieszkaniach z rynku pierwotnego. 

Wyjątek od reguły stanowią pomieszczenia użytkowe na poddaszach. Polskie prawo dopuszcza tam minimalną wysokość sufitu sięgającą 2,2 m.

Standardowa wysokość mieszkania od dewelopera a lokale z rynku wtórnego 

Standardowa wysokość mieszkania proponowanego przez dewelopera spełnia normy przewidziane przez Ministerstwo Infrastruktury, zazwyczaj lekko je przekraczając. Nowe mieszkania najczęściej legitymują się wysokością w przedziale od 2,6 do 2,7 m. Dzięki takiej wysokości domownicy będą cieszyli się wystarczającym komfortem, nawet jeśli z jakiegoś powodu powierzchnia podłogi będzie wymagała podniesienia. Również podwieszany sufit nierzadko tworzący dekorację części salonu nie powinien stanowić zagrożenia. 

Na rynku wtórnym spotkamy większe rozbieżności. Stanowiące wciąż istotny element krajobrazu polskich miast bloki z wielkiej płyty, chociaż wybudowane w inne epoce, gdy obowiązywały odmienne przepisy, niewiele różnią się od współczesnego budownictwa pod względem wysokości pomieszczeń. Sufit znajduje się w nich średnio o około 10 cm niżej.

Co innego w przypadku przedwojennych i jeszcze starszych kamienic. Chociaż badania naukowe wskazują, że nasi przodkowie z czasów nowożytnych byli od nas średnio sporo niżsi, sufity ich mieszkań unosiły się nawet do 5 m ponad poziom posadzki. Podobne budowle powstawały jeszcze 100 lat temu. Wówczas standardowa wysokość mieszkania nie wynikała z ewentualnego komfortu lokatorów, ale ówczesnego poczucia estetyki. Miejskie budowle z założenia miały prezentować się majestatycznie.

Czy wysokość mieszkania ma znaczenie?

Skoro prawo ściśle określa minimalną wysokość pomieszczeń, nie da się ukryć, że wysokość mieszkania ma znaczenie. Po pierwsze pokoje z niższymi, niespełniającymi współczesnych norm sufitami prezentują się dość przytłaczająco i pozbawiają lokatorów poczucia swobody wynikającej z dostępnej przestrzeni. 

Równie istotne są aspekty praktyczne. Standardowa wysokość mieszkania wynosząca minimum 2,5 m zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i wentylację pomieszczeń. Nie bez znaczenia pozostaje optymalny dostęp do światła dziennego, co w praktyce ogranicza zużycie prądu. Pamiętajmy również, że wysokie mieszkanie oznacza wyższe koszty ogrzewania. Zarówno deweloperzy, jak i nabywcy nieruchomości nie widzą powodów, aby wysokość mieszkań dalece przekraczała tę, wyznaczoną w przepisach. 

Nie tylko standardowa wysokość mieszkania. O czym pamiętać wybierając lokal?

Szukając nowego mieszkania, upewnij się, że jego wysokość spełnia niezbędne normy, ale poza tym skoncentruj się na innych czynnikach. Poza odpowiednim metrażem i atrakcyjną lokalizacją pomyśl również o infrastrukturze znajdującej się na terenie osiedla oraz proekologicznych rozwiązaniach. 

Inwestycją, która pozytywnie wyróżnia się z tych powodów, z pewnością jest wrocławskie Osiedle Viva Jagodno o kameralnej niskiej zabudowie, wszechobecnej zieleni i punktami usługowymi oraz handlowymi gwarantującymi załatwienie codziennych spraw w najbliższej okolicy!

Go up Phone

Porozmawiaj z nami

Zadzwoń na numer 22 823 97 98 lub zostaw kontakt do siebie.

Oddzwonimy niezwłocznie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 17:00.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”