Co składa się na metraż mieszkania? Sprawdź jak obliczyć powierzchnię użytkową

Wartość lokalu mieszkalnego jest uzależniona od wielu czynników, w tym przede wszystkim od powierzchni użytkowej. To kluczowy parametr, na który zwracają uwagę osoby, decydujące się na zakup nieruchomości od dewelopera. Jak poprawnie ją wyliczyć? Na to pytanie odpowiadamy w naszym nowym artykule blogowym. Zapraszamy do lektury.

Czym jest powierzchnia użytkowa?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, powierzchnia użytkowa mieszkania to suma wszystkich pomieszczeń tj. pokoi gościnnych, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, łazienek, korytarzy, a także innych pomieszczeń, które są niezbędne do spełnienia potrzeb mieszkalnych domowników. Co ciekawe, definicja wskazuje, że pomieszczenia mieszkalne takie jak balkony, tarasy, pralnie, suszarnie czy garaże nie wliczają się do pomiarów powierzchni użytkowej mieszkania. 

Jak obliczyć powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego? 

Odpowiadając na pytanie: jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania, trzeba zaznaczyć, że odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Wszystko przez to, że w polskim budownictwie do obliczenia powierzchni użytkowej stosuje się dwie normy –  PN-70/B-02365 oraz PN-ISO 9836:2015-12. 

Na możliwość obliczenia powierzchni użytkowej za pomocą dwóch metod wskazuje Ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Choć obie normy pozwalają obliczyć powierzchnię użytkową, to różnią się od siebie w sposobie obliczenia wspomnianej wartości. 

Chcąc zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania według PN-70/B-02365 trzeba przestrzegać następujących zasad pomiaru:

  • pomiar wykonywany jest na ścianach, które nie są otynkowane, co w praktyce oznacza, że powierzchnia jest liczona w stanie surowym według wymiarów ujętych w projekcie budowlanym;
  • pomiar odległości między ścianami należy wykonać na wysokości 1 m od posadzki;
  • jeśli w lokalu mieszkalnym występują wnęki posadzkowe o powierzchni powyżej 0,1 m, to należy je doliczyć do powierzchni użytkowej mieszkania;
  • z pomiaru należy wyłączyć przejścia w drzwiach i oknach do posadzki, a także powierzchnie zewnętrzne w formie balkonów czy tarasów;
  • w przypadku mieszkań na poddaszu należy wyliczyć powierzchnię pod skosami według zasad:
    • do powierzchni użytkowej nie wlicza się skosów, które mają wysokość do 1,4 m powierzchni podłogi;
    • w przypadku skosów o wysokości od 1,4 do 2,2 m powierzchnię podłogi liczy się w udziale 50% jej całkowitej powierzchni;
    • gdy skosy mają powyżej 2,2 m wysokości wtedy powierzchnię pod nimi liczy się w całości.

Z kolei, jeśli chcemy zmierzyć powierzchnię użytkową według normy PN-ISO 9836:2015-12 należy zastosować następujące zasady pomiaru:

  • wyliczenie powierzchni użytkowej realizuje się w mieszkaniu otynkowanym, co w praktyce oznacza, że wylicza się powierzchnię rzeczywistą między ścianami a okładziną;
  • pomiary muszą być wykonywane tuż nad posadzką;
  • części nieużyteczne, takie jak występy czy nisze nie wlicza się do pomiarów;
  • z pomiaru należy wyłączyć przejścia w drzwiach i oknach do posadzki;
  • do pomiarów należy wliczyć powierzchnie zewnętrzne w formie balkonów czy tarasów, lecz wykazuje się je oddzielnie w dokumentacji;
  • w przypadku mieszkań na poddaszu należy wyliczyć powierzchnię pod skosami według zasad:
  • poniżej 1,9 metra wysokości powierzchnia jest zaliczana tylko do pomocniczej;
  • powyżej 1,9 m powierzchnia liczona jest w całości. 

Obie powyżej wskazane metody obliczania powierzchni użytkowej są poprawne, tak więc jedynie od właściciela lokalu mieszkania zależy, którą metodę przyjmie do wyliczeń.

Powierzchnia użytkowa a umowa z deweloperem 

Informacja o powierzchni użytkowej nowego mieszkania jest udostępniania przez dewelopera w postaci pomiaru geodezyjnego powykonawczego. Jednak obowiązek sprawdzenia powierzchni tego typu spoczywa na deweloperze, jeśli budynek mieszkalny składa się ze znaczącej liczby lokali mieszkalnych. Natomiast  w przypadku domów jednorodzinnych nie ma takiego wymogu. 

W praktyce czasami się zdarza, że powierzchnia użytkowa wyliczona po pomiarze, różni się od tej deklarowanej w projekcie budowlanym. Drobne różnice są jednak regulowane przez Polski Związek Firm Deweloperskich, który wskazuje, że w umowach deweloperskich można zastosować zapis o dopuszczalnym odchyleniu wynoszącym 2% powierzchni bez rozliczeń między stronami. Takie podejście jest, jak najbardziej zasadne, ponieważ najczęściej różnice powierzchni użytkowej wynikają z grubości tynków lub rozmieszczenia materiałów budowlanych w lokalu mieszkalnym. 

Po przeczytaniu naszego artykułu, wiesz już czym jest powierzchnia użytkowa. Dzięki temu możesz na przykład z łatwością zaplanować swoje wydatki związane z wykończeniem zakupionej nieruchomości. Jeśli natomiast nadal szukasz wymarzonej kawalerki lub apartamentu w stanie deweloperskim we Wrocławiu, to koniecznie sprawdź ofertę mieszkań na osiedlu „Viva Jagodno” przy ul. Kajdasza. 

Wspomniane powyżej osiedle jest odzwierciedleniem założeń inwestycyjnych firmy Ronson Development, co przekłada się na to, że lokale mieszkalne są wykonane według najlepszych standardów, a także zapewniają bliski dostęp terenów zieleni, placówek edukacyjnych i usług. To zatem świetna propozycja dla osób, które chcą mieć wszystko, czego potrzebują na wyciągnięcie ręki. Zainteresowany? Nowe mieszkania we Wrocławiu czekają na Ciebie! 

Podobne Historie

nowe mieszkania w Poznaniu

5 wskazówek jak przygotować zdjęcia mieszkania na sprzedaż

nowe mieszkania w Poznaniu

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – co musisz o nim wiedzieć?

Jak urządzić mały, przytulny balkon na wiosnę?

Go up Phone

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”