Lepiej kupić czy wynajmować? Z nami mieszkania nie mają tajemnic!

wynajem mieszkania

Każdy, kto marzy o własnym kącie, staje przed kluczowym dylematem: czy bardziej opłaca się kupić mieszkanie, czy może lepiej zdecydować się na wynajem? To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od wielu czynników.  Zanim podejmiesz decyzję, warto dokładnie przeanalizować obie opcje. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań. 

Jakie argumenty przemawiają za wynajęciem mieszkania?

Decyzja, czy lepiej kupić, czy wynajmować mieszkanie, zależy od wielu czynników, które warto dokładnie przeanalizować. Wynajem długoterminowy ma liczne zalety, szczególnie dla osób ceniących sobie elastyczność i niezależność. Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz związać się z danym miastem na dłużej, wynajem pozwala uniknąć długoterminowych zobowiązań finansowych. Wynajmując mieszkanie, masz możliwość dowolnej zmiany miejsca zamieszkania bez konieczności martwienia się o sprzedaż nieruchomości czy spłatę kredytu hipotecznego.

Co więcej, wynajem eliminuje potrzebę zajmowania się remontami, zakupem mebli czy wykończeniem wnętrz. Możesz po prostu wprowadzić się do gotowego mieszkania w wymarzonej lokalizacji, nie martwiąc się o dodatkowe koszty. Wynajem to również wygodne rozwiązanie dla osób, które często podróżują lub planują dłuższe wyjazdy, ponieważ nie muszą się zastanawiać, kto zadba o ich nieruchomość podczas nieobecności.

Wynajęcie mieszkanie – czy ma jakieś wady?

Jednym z największych minusów wynajmowania jest brak stabilności. Mieszkania dostępne na rynku wynajmu mogą znacząco różnić się standardem i wykończeniem, mimo podobnych cen. Ponadto, wynajem może stwarzać ryzyko nagłej konieczności wyprowadzki, np. gdy właściciel zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości, przekazanie mieszkania swoim dzieciom lub postanowi sam w nim zamieszkać.

Co więcej, w wynajmowanym mieszkaniu mamy ograniczone możliwości dokonywania większych zmian czy remontów. Jesteśmy zdani na wyposażenie i wystrój, jaki pozostawił tam właściciel. Wybierając natomiast na przykład nowe mieszkania we Wrocławiu od renomowanego dewelopera, możesz stworzyć wymarzone „M” na własnych warunkach.

Ważnym aspektem jest również kwestia finansowa. Choć w krajach zachodniej Europy, takich jak Niemcy, Holandia, Austria czy Szwecja, wynajem jest powszechny i opłacalny, w Polsce kwota wynajmu często może równać się wysokości miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Dlatego decyzja o kupnie czy wynajmie mieszkania wymaga gruntownego przemyślenia i analizy własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Z nami odkryjesz wszystkie tajemnice rynku nieruchomości i podejmiesz decyzję najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Zalety zakupu własnego mieszkania

Nieruchomości to jedna z najczęściej rekomendowanych przez ekonomistów bezpiecznych form na ulokowanie kapitału, a zakup mieszkania to inwestycja, która z biegiem lat niemal zawsze przynosi zyski. Wzrost wartości nieruchomości w czasie czyni ją doskonałym sposobem na budowanie majątku. Takich korzyści można być pewnym, wybierając nowe mieszkania z balkonem we Wrocławiu, które są położone na Osiedlu Viva Jagodno przy ul. Kajdasza. To inwestycja, która zaskakuje bliskością do usług i terenów zielonych.

Co więcej, posiadanie własnego mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Niezależnie od sytuacji rynkowej, nie musisz martwić się o wypowiedzenie umowy najmu i utratę dachu nad głową z dnia na dzień. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, które potrzebują stabilnego i bezpiecznego miejsca do życia. Własne mieszkanie to także swoboda w aranżacji wnętrz oraz możliwość dostosowania przestrzeni do swoich potrzeb.

Czy nabycie nieruchomości się opłaca?

Inwestycja w zakup nieruchomości wiąże się z licznymi kosztami początkowymi. Przy kredycie hipotecznym musimy uwzględnić wkład własny, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe oraz prowizję banku, co łącznie może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kupując za gotówkę, dodatkowo ponosimy koszty notarialne, które są zależne od wartości transakcji. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego musimy również zapłacić podatek PCC, który wynosi 2% wartości nieruchomości.

Biorąc pod uwagę obecną inflację i ceny podwykonawców, to koszt wykończenia i wyposażenia mieszkania może wynosić od 1500 zł do nawet 4000 zł za metr kwadratowy. Oczywiście te koszty są uzależnione od standardu, jaki chcemy wprowadzić do mieszkania.  Jeśli nabywane mieszkanie jest w stanie deweloperskim, to dodatkowe koszty mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto, do stałych, comiesięcznych wydatków dochodzą opłaty za czynsz i media. Ostateczny koszt zakupu mieszkania jest więc znaczący i warto dokładnie rozważyć, czy taka inwestycja jest w naszym zasięgu finansowym. Dlatego też, z nami mieszkania nie mają tajemnic, a odpowiednia decyzja może zaoszczędzić wiele stresu i pieniędzy.

Podsumowując, wybór pomiędzy kupnem a wynajmem nieruchomości to jedno z najważniejszych dylematów życiowych, które każdy z nas musi prędzej czy później rozważyć. Wynajem w wielu przypadkach stanowi idealne rozwiązanie – szczególnie, gdy życie stawia nas przed koniecznością szybkiej zmiany miejsca zamieszkania z powodu zmian w życiu osobistym. Posiadanie własnego mieszkania pozostaje marzeniem wielu ludzi, kojarzącym się z poczuciem stabilności, bezpieczeństwa i niezależności. Niemniej jednak, osiągnięcie tego celu często wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem finansowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Trudno przewidzieć, jak potoczy się nasze życie za 25 lat, dlatego warto podchodzić do decyzji o zakupie lub wynajmie z rozwagą, biorąc pod uwagę różne scenariusze. Jeśli po naszym artykule jesteś zainteresowany nabyciem nowego „M”, koniecznie zwróć uwagę na dostępne w ofercie m.in. nowe mieszkania z balkonem we Wrocławiu, które zachwycają jakością wykonania i energooszczędnością. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi realizacjami budowlanymi.

Go up Phone

Porozmawiaj z nami

Zadzwoń na numer 22 823 97 98 lub zostaw kontakt do siebie.

Oddzwonimy niezwłocznie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 17:00.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”