Czym jest i ile kosztuje sufit podwieszany?

Sufit podwieszany stanowi stały krajobraz wielu obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej. Jako stosunkowo proste w montażu rozwiązanie pozwala skutecznie ukryć część instalacji znajdujących się w budynku, na przykład wentylację czy okablowanie. Poza tym potrafi znacząco wpłynąć na wystrój wnętrza. W budownictwie mieszkaniowym podwieszany sufit również nie należy do rzadkości, jednak odgrywa tam przede wszystkim rolę dekoracyjną. W tym kontekście ma wiele zalet, zależnie od stylu aranżacji pomieszczeń. Czym dokładnie jest sufit podwieszany? Na czym polegają jego walory w domach i mieszkaniach? Ile kosztuje wykonanie podwieszanego sufitu? Sprawdź!

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany stanowi jeden ze sposobów wykończenia sufitu znajdującego się w pomieszczeniu. Rozwiązanie tego typu możemy spotkać między innymi w biurach, hotelach, galeriach handlowych i innych obiektach komercyjnych, jak również w domach i mieszkaniach. Konstrukcję montuje się poniżej poziomu właściwego sufitu, więc zastępuje ona tradycyjny tynk. W ten sposób wysokość wnętrza ulega ograniczeniu, ale nie zawsze musi to oznaczać wadę. 

Jak wykonuje się sufity podwieszane?

Najczęściej sufit podwieszany wymaga zastosowania specjalnego stelaża, do którego będzie on zamontowany. Do tego celu wykorzystuje się aluminiowe profile przytwierdzane do betonu, na przykład przy pomocy kołków rozporowych lub śrub. Na tak przygotowanym stelażu spoczywa większość sufitów podwieszanych, przy czym w powszechnym wykorzystaniu jest kilka zróżnicowanych rozwiązań.

Rodzaje sufitów podwieszanych – przykłady:

  • Płyty gipsowo-kartonowe – przykręcane bezpośrednio do zamontowanego stelaża, stanowią najpopularniejsze rozwiązanie. 
  • Deski – można je przykręcić do płyt g-k jako efektowną alternatywę dla malowania. 
  • Kasetony – rozwiązanie bardzo popularne w obiektach biurowych. 
  • Panele – najczęściej wykonane z PCV, mogą imitować drewno lub inne materiały. 
  • Sufit pływający – ten sufit podwieszany nie wykorzystuje stelaża, lecz linki przymocowane do stropu. 
  • Sufit napinany – wykonuje się go z elastycznej i folii rozpostartej pomiędzy aluminiowymi listwami, co pozwala na tworzenie trójwymiarowych kształtów. 

Gdzie można spotkać sufit podwieszany?

Sufity podwieszane są najczęściej spotykane poza budownictwem mieszkaniowym. W biurach, galeriach handlowych czy urzędach zwraca się uwagę na ich walory praktyczne. Budynki tego typu charakteryzują się wysokim poziomem stropu, a więc znajduje się w nich miejsce na sufit podwieszany. Pomiędzy jego powierzchnią a sufitem właściwym łatwo umieścić instalacje związane z oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją, a w samym suficie nierzadko spoczywają inne elementy elektroniczne – na przykład kamery i czujniki dymu. Podwieszany sufit ułatwia poprowadzenie tychże instalacji, a w razie potrzeby, zapewnia do nich łatwy dostęp. 

Sufit podwieszany w budownictwie mieszkaniowym

Komercyjne wykorzystanie sufitów podwieszanych nie oznacza, że nie można ich spotkać w budownictwie mieszkaniowym. Wręcz przeciwnie – w wielu lokalach pełnią one rolę ściśle dekoracyjną. Jeśli chodzi o bloki z wielkiej płyty, nie da się ukryć, że posiadają one wiele wad w postaci nierównych ścian i stropów. Dlatego w wielu mieszkaniach z rynku wtórnego sufit podwieszany ma za zadanie ukrycie tych niedoskonałości. 

W nowych mieszkaniach w Warszawie i innych polskich miastach właściciele decydują się na podwieszane sufity ze względów estetycznych. Niektóre style aranżacyjne wręcz wymagają zastosowania tego rozwiązania. Poza tym w suficie podwieszanym bardzo łatwo umieścić oświetlenie. 

Zalety sufitu podwieszanego w mieszkaniu:

  • Nieograniczone możliwości w doborze oświetlenia – sufit podwieszany pozwala na wygodny montaż między innymi lamp wpuszczanych, reflektorów kierunkowych czy lamp wiszących. Dyskretnie ukryte w suficie taśmy LED wprowadzają do wnętrza wyjątkowy nastrój. Z kolei sufit podwieszany zamontowany tylko w niektórych częściach pomieszczenia znakomicie nadaje się do oświetlenia strefowego. 
  • Termoizolacja – zdarza się, że sufit podwieszany kryje w swoim wnętrzu wełnę mineralną, której celem jest zapobieganie wydostawaniu się ciepła na zewnątrz, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. 
  • Izolacja akustyczna – podwieszany sufit stanowi dodatkową warstwę tłumiącą dźwięk z wyższej kondygnacji budynku, na przykład mieszkania sąsiada. 
  • Optyczne powiększenie wnętrza – w niektórych pomieszczeniach sufit podwieszany daje właśnie taki efekt. Wystarczy zamontować go wokół ścian pokoju i odpowiednio dobrać oświetlenie. 
  • Dekoracja – w tej kwestii podwieszany sufit daje właścicielom mieszkań praktycznie nieograniczone możliwości zarówno pod względem kształtu, jak i sposobu wykończenia sufitu. 

Ile kosztuje sufit podwieszany?

Koszt sufitu podwieszanego zależy przede wszystkim od jego powierzchni. Ceny robocizny w większych inwestycjach rozpoczynają się od około 150 zł za m2. W małym mieszkaniu, gdzie sufit pełni rolę dekoracyjną i ma nieregularny charakter, koszt może okazać się sporo wyższy. Do ceny należy doliczyć wydatek na materiały, jednak sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo-kartonowych z pewnością nie będzie drogi.

Jeśli zależy Ci na eleganckim wykończeniu mieszkania, na przykład z uwzględnieniem podwieszanego sufitu, zapoznaj się z programem wykończeń pod klucz proponowanym przez Ronson Development. Oferta dotyczy między innymi nowoczesnego warszawskiego Osiedla Vola, gdzie dostępność komunikacji miejskiej, terenów rekreacyjnych i usług przyciąga zarówno nabywców mieszkań, jak i najemców.

Go up Phone

Porozmawiaj z nami

Zadzwoń na numer 22 823 97 98 lub zostaw kontakt do siebie.

Oddzwonimy niezwłocznie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 17:00.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”